בולי שמורות טבע
שם הבול  בולי שמורות טבע
נושא  צמחים
טבע ושמירת טבע
יום הופעת הבול  21/1/1970
(תאריך עברי)  י"ד בשבט תש"ל
בתמונה:  דקל הדום
כיתוב:  דקל הדום, עמק הערבה ישראל
השובל:  שמורת טבע
ערך נקוב:  0.02 לירות ישראליות
מעצב הבול:  ר. אראל
 
הסבר:  הדום המצרי (Hyphaene thebaica) הוא דקל מוזר ויפה שגזעיו מסתעפים פעם או יותר במרכזם (ולא רק בבסיסם כמו התמר). השם המדעי של המין (H. thebaica) נקרא על שם העיר תבי (לוקסור) במצרים. דקל הדום הוא צמח סודנו-טרופי הגדל בחופי ים-סוף, במפרץ אילת ולאורך הנילוס. צריך הרבה מים ובדרך כלל הוא גדל באזורים של מי תהום גבוהים.
הפירות שלו מותאמים בניוחד להפצה על ידי מי נהרות או מי ים: הם גדולים וספוגיים ומצופים בשכבה מבריקה האטומה למים והם צפים בקלות רבה.
בדרום הערבה מגיע העץ לתחום תפוצתו הצפוני ביותר בעולם. יש בערבה שני ריכוזים של דקלי דום: האחד בעין עברונה והשני ליד קיבוץ אלות. בשני המקרים העצים גדלים במלחות. העצים שליד חוף הים באילת הגיעו כנראה מהים בתקופות בהן הים היה גבוה יותר והפרות הצפים יכלו להגיע אל המקומות הללו.
העץ יכול להגיע עד גובה של 10 – 15 מ'. הפריחה בחודש מרץ – אפריל והעץ הוא דו-ביתי: יש יש עצים הנושאים פרחים נקביים ועצים אחרים הנושאים פרחים זכריים. העצים מופיעים בקבוצות שמקורן בהנצת ניצנים צדדיים מבסיס הבוגרים ומנביטה בקרבת צמח האם.
במצרים העליונה אוכלים את הציפה המתוקה של פירות העץ הזה והפרי הזה נמכר שם בשווקים. מסיבי הגזע ומסיבי העלים מכינים חבלים. מהעלים מכינים גם סלים.
קישורים:  בול מועדים לשמחה תש"ך - כפות תמרים
העתקת קישור