מנוף הארץ
שם הבול  מנוף הארץ
נושא  מקומות ואתרים
טבע ושמירת טבע
נופים
יום הופעת הבול  7/11/1972
(תאריך עברי)  א' בכסלו תשל"ג
בתמונה:  קניון עין עבדת
כיתוב:  עין עבדת - ישראל
השובל:  מנוף הארץ יפרח
ערך נקוב:  0.3 לירות ישראליות
מעצב הבול:  ר. אראל
 
הסבר:  עין עבדת הוא גן לאומי המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים הלאומיים.
במקום 3 מעיינות הנובעים מים בכל השנה והנמצאים בתחתיתו של קניון עמוק שנוצר בחלק מאפיק הזרימה של נחל צין. הקניון הזה התחתר בתוך רמת עבדת, והוא חושף את הסלעים העיקריים המרכיבים את הרמה. העיקריים שבהם: קירטון, גיר וצור. הסלעים הללו הם סלעי משקע ימיים שנוצרו בים הקדמון שכיסה את האיזור בתקופת האיאוקן, לפני כ- 50 מליון שנה. הקירטון נוצר כתוצאה משקיעת שלדיהם של יצורים חד-תאיים מיקרוסקופיים והוא בולט במופעו הלבן והרך. הגיר גם כן נוצר - במקרה זה - משקיעת שלדים גירניים של בעלי חיים ימיים. השלדים הללו עוברים המסה חלקית , מתגבשים מחדש וכך נוצר סלע קשה המכונה "גיר קשה". הגיר מופיע כסלע לבן וקשה (לעיתים קרובות צבעו אינו לבן בגלל כיסוי רציף של אצות חד-תאיות וחזזיות). הצור – הוא סלע כהה וקשה מאוד שמופיע בקניון בצורת עדשות או שכבות צרות וקצרות. הצור שימש בתקופות פרהיסטוריות לייצור כלי עבודה.
הבלייה על ידי המים היא שיצרה את הקניון הזה כאשר לפי הגאולוגים הוא הגיע לגודלו זה במהלך 30,000 השנים האחרונות. במילים אחרות – קצב הבלייה היה כאן יחסית מהיר ואת זה יש ליחס לחילופין שבין הסלעים הרכים (שמתבלים מהר יותר) והסלעים הקשים.
המעיינות הנובעים בקניון (עין מעריף, עין מור ועין עבדת) שופעים מים כל השנה. עובדה זו גורמת ליצירת נווה מדבר המושך אליו בעלי חיים וצמחים רבים. במיוחד נציין את עצי צפצפת הפרת הגדלים כאן בשתי נקודות ולעץ האלה האטלנטית העתיק (כבן 250 שנה) הנמצא בפתח בקניון. בבריכות המים נמצא שפע של צמחי מים וגדות יחד עם שפע של בעלי חיים קטנים החיים במים ולידם. בעל החיים הבולט ביותר בקניון הוא היעל הנובי המטפס על הסלעים ומסתתר במערות ובגומחות בסלעים מפני טורפים. ישנן עדויות על נמר החי באיזור ומבקר מידי פעם בעין עבדת.
בקניון אפשר למצוא שפע של עופות (דורסי יום ולילה וצפרי שיר למיניהם), זוחלים, דו-חיים (הקרפדה שהיא מזן מדברי מיוחד), מכרסמים ויונקים קטנים אחרים. האדם השתמש תמיד באתר הזה לאספקת מים ובראש הקניון נמצאו שרידי ישוב קדום ביותר (תקופת האבן הקדומה) ובסוף הקניון ישנן עדויות לנוכחותם של נזירים וחיילים בתקופה הביזנטית.
בעבר נעשו מספר נסיונות להשתמש במים של הקניון לצרכי האדם אך שימוש זה פסק מיד כאשר חיברו את האזור לקו המים שמוביל מים מהכנרת.
קישורים:  גן לאומי עין עבדת
  מסלול טיול בגן הלאומי עין עבדת
העתקת קישור