דורסי לילה בתנ"ך
שם הבול  דורסי לילה בתנ"ך
נושא  בעלי חיים
טבע ושמירת טבע
יום הופעת הבול  24/2/1978
(תאריך עברי)  כ"ה בשבט תשמ"ז
בתמונה:  תנשמת
כיתוב:  תנשמת, ישראל
השובל:  "את הכוס ואת הינשוף והתנשמת" (דברים י"ד ט"ז).
ערך נקוב:  0.5 שקלים חדשים
מעצב הבול:  אריה גלזר
 
הסבר:  התנשמת (Tyto alba) היא דורס הלילה הנפוץ ביותר והמוכר ביותר. נפוצה באיזורי ישוב ותפוצתה העולמית קוסמופוליטית: אירופה המערבית ומרכזה, רוב אפריקה, המזרח התיכון, דרום מזרח אסיה, אוסטרליה וכל דרום אמריקה. בארץ נפוצה בכל האיזורים בשטחים פתוחים ובישובי האדם. רגישה לקור ואינה צוברת שומן לקראת הסתיו. ביום מסתתרת במקומות חשוכים ואם מפריעים לה היא משמיעה קולות איום במקורה. קולות אלה הם קולות של נשימה ונשיפה ומכאן שמה העברי (תנשמת ממקור נשימה). צדה את טרפה תוך כדי מעוף חרישי בלילה. מאתרת את טרפה בעזרת חוש השמיעה המפותח שלה. זר הנוצות העוטר את ראשה מהווה מעין אפרכסות חיצוניות. באיזור הים-תיכוני ניזונה התנשמת בעיקר ממכרסמים (בעיקר נברנים). בנגב רוב המזון מהוות ציפורי שיר שהיא "קוטפת" מהשיחים או מהעצים. בדיקות של הצנפות (צנפות = גושי מזון לא מעוכל שהתנשמת פולטת מפיה). גילו שכאשר אין היא יכולה למצוא מכרסמים, ניזונה התנשמת מחרקים (בחודש ינואר התנשמת ניזונה מחולדים באזורים בהם הם נמצאים).
עונת הרביה מתחילה במרץ אך בשנות שפע של מכרסמים הן מתחילות כבר בפברואר את הרבייה ובשנים כאלה יהיו שני מחזורי הטלה. בכל תטולה 4 – 7 ביצים (בשנים ברוכות במכרסמים יכולות להיות בתטולה אחת עד 12 ביצים). שני ההורים מאכילים את הגוזלים והגוזלים פורחים מהקן בגיל 55 יום.
התנשמת היא חיה מועילה בהיותה משמידת מכרסמים מעולה. במקומות אחדים בארץ מנסים להשתמש בתנשמות להשמדת המכרסמים המזיקים בשדות במקום חומרי ההדברה הרעילים והמסוכנים. במקומות אלה הקימו קינים מלאכותיים במטרה להגדיל את אוכלוסיית התנשמות. בדרך כלל עולה הניסוי הזה יפה והתנשמות אכן מקטינות את אוכלוסיית הנברנים המזיקים.
העתקת קישור