סיכום- גיבורי ספריו חיים עד עצם היום הזה
מהו אם כן קסמו של ז'ול ורן? גם היום יוצאים תרגומים חדשים של יצירותיו בשפות שונות, כמו הספר "חזיון התעתועים של דוקטור אוקס" שתורגם לעברית ב-2004. בעולם קיימות מספר אגודות של חובבי ז'ול ורן כמו האגודה הצפון אטלנטית העוסקות במכלול יצירתו וכן בפריטי אספנות שונים. באינטרנט ניתן למצוא מספר אתרים המוקדשים ליצירותיו וביניהם האתר המקיף ביותר ברשת של ד"ר צבי הראל מהטכניון. ניתן למנות מספר סיבות
כשרונו הספרותי של ורן הניכר בתיאור הנופים והגיבורים, המתוארים ביד אומן ובהומור שנון. הסופר הרוסי ק. אנדרייב כתב בביוגרפיה "חיי ז'ול ורן" בניסיונו לפצח את סוד הצלחתו של ורן: "את יפי הטבע והאומנות השלים ביופי חדש: הוא גילה לקוראים את היופי והרומנטיקה של העמל היוצר. מה שנראה בעיני אחרים כאפור, שכיח, מופשט מידי- נהפך בידי הסופר לבלתי שכיח, מבריק בשלל גווניו, שופע ברק ושוקק תנועה. הרומנטיקה של השכיח- הרי הנוף הקבוע, המתחלף תמיד והנהדר של מסעותיו המופלאים".
גיבוריו של ורן הם בני אלמוות. קפטן הטרס, קפטן נמו, פליאס פוג, וברביקיין ממשיכים לרתק את הקוראים גם כאשר מסעותיהם אינם בגדר חלום והפכו מזמן לשגרתיים. אלה הם גיבורים בשר ודם שאפשר וגם ראוי להיות כמותם. אנשים שאופיים עשוי ללא חת, ומוכנים לעשות את הכל כדי להגשים את חלומם. לא פלא שספריו היוו ומהווים מקור השראה למדענים ולחוקרים גדולים. גם היקף יצירתו המדהים בעושרו, החובק את כל הגלובוס ואף מחוצה לו, תורמים לכך שגם למומחים ביצירתו יש עדיין מה לחקור ולגלות. אפילו כיום יש עדיין מספר ספרים שטרם תורגמו לאנגלית. אוכל להעיד על עצמי שעוד מילדותי נמשכתי לסיפוריו של ורן בשל השילוב המדהים בין הרפתקאות ומסעות למדע, והאמונה שבאמצעות המדע, ניתן להתגבר על כל המכשולים ואולי אף ליצור עולם טוב יותר. אני סמוך ובטוח שגם במאה ה-21 ימצאו קוראים צעירים שיקראו בספריו ויפליגו על כנפי דמיונם אל מחוזות קסומים ועולמות מופלאים.