יום שלישי ט' בחשון תשס"ז 31.10.2006
09:00-10.30 מושב ראשון (באנגלית In English) First Session
אולם הסנאט, קמפוס מרקוס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, באר-שבע
Senate Hall, The Markus Campus, Ben-Gurion University of the Negev, Be`er-Sheva

08:30-09:00 התכנסות והרשמה
המדבר מתעורר: ראשית מעורבותן של מעצמות אירופה בסיני ובנגב
Awakening Desert: beginning of the involvment of the European
יו"ר: ד"ר צבי שילוני Chair: Dr. Zvi Shilony
ברכות: Gerrtings
פרופ' יהודה גרדוס, מנהל מכוני בן גוריון לחקר ישראל והציונות, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב Prof. Yehuda Grados, Ben Gurion University of the Negev
פרופ' זאב צחור, נשיא המכללה האקדמית ע"ש ספיר Prof. Zeev Tzahor, President, Sapir Academic College
מר יעקב עיני, מנכ"ל תאגיד מדרשת שדה-בוקר Mr. Yakov Einy, General manager, Midreshet Sde-Boker
מר ג'יימס לארסן, שגריר אוסטרליה בישראל Mr. James Larsen, Australian ambassador in Israel
מר אבי זכאי, יו"ר העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל Mr. Avi Zakai, Chairman, The Association for World-War-I Heritage in Eretz-Israel
הרצאות: Lectures:
פרופ' משה ברור (אוניברסיטת תל-אביב) - Prof. Moshe Brawer (Tel-Aviv University) Preliminary works by Britain towards the demarcation of the Sinai border
מר קלוין קרומבי Mr. Kelvin Crombie (מחבר הספר: (author of: ANZACS, Empires and Israel`s Restoration 1798-1948 Eretz-Israel and the Sinai: geopolitical crossroad
11:00-13:00 טקסי-זיכרון בבית-הקברות הצבאי הבריטי וליד האנדרטה לחללי צבא תורכיה
Ceremonies in the British military cemetery, and in front of the Turkish fallen soldiers` memorial
13:00–14:00 אסיפת העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל
14:00–15:00 הפסקה לארוחת-צהריים באוניברסיטה
15:00-16:00 נסיעה למדרשת שדה-בוקר
16:00–17:30 מושב שני: תוכניות ותהליכי התיישבות בנגב בשלהי השלטון התורכי
(במרכז הבין-תחומי 'נגב', מדרשת שדה-בוקר)
יו"ר: מר עזרא פימנטל (המרכז הבין-תחומי 'נגב', מדרשת שדה-בוקר)
ד"ר נועם לוין, פרופ' רות קרק ואמיר גלילי (האוניברסיטה העברית בירושלים): מיפוי הנגב עד מלחמת-העולם הראשונה
ד"ר צבי שילוני (מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות):תוכניות להתיישבות וסקרים בנגב ע"י גורמים ציוניים לפני מלחמת העולם הראשונה
מר דן גזית (קיבוץ גבולות, חוקר חבל הבשור): מעורבות השלטון העות'מאני ביישוב בדווים כחקלאים בצפון הנגב לפני מלחמת העולם הראשונה
17:30–18:00 הפסקת קפה
18:00–19:30 מושב שלישי: במסלול התנגשות - תוכניות, הכנות ומהלכים צבאיים בשנים שקדמו למלחמה
(במרכז הבין-תחומי 'נגב', מדרשת שדה-בוקר)
יו"ר: ד"ר דב גביש (האוניברסיטה העברית בירושלים)
מר עזרא כהן (מנהלו הראשון של בית-ספר שדה אילת): פועלו של רושדי פשה במשבר טאבה ב-1906
ד"ר יגאל שפי (אוניברסיטת תל-אביב): תכנוני הפלישה הבריטיים לארץ-ישראל 1906-1912
פרופ' ישעיהו פרידמן (אוניברסיטת בן-גוריון בנגב): האם מלחמת בריטניה-תורכיה היתה יזומה?
19:30 הפסקה לארוחת-ערב
20:30 הקרנת קטעי סרטים עלילתיים על מלחמת העולם הראשונה (אנגלית, בלי תרגום):
(במרכז הבין-תחומי 'נגב', מדרשת שדה-בוקר)
The Light Horsemen (מתקפת הפרשים האוסטרלים על באר-שבע ב-1917)
Galipoli (על מערכת גליפולי)
יום רביעי י' בחשון תשס"ז, 1.11.2006
06:30–07:30 השכמה וארוחת-בוקר

07:30–09:30 נסיעה לתצפית משלוחת הר-קרן אל הנגב ואל הגבול עם מצרים (בהדרכת מר דן גזית)

09:30–10:00 הפסקת קפה בכפר-הנוער החינוכי ניצנה

10:00–11:30 מושב רביעי: הגבול המערבי - מאה שנות מלחמה ושלום
(בכפר-הנוער החינוכי ניצנה)
יו"ר: מר דוד פלמ"ח (מנהל הקהיליה החינוכית ניצנה)
פרופ' גדעון ביגר (אוניברסיטת תל-אביב): הגבול המערבי - עבר, הווה, עתיד
ד"ר זאב זיון (אוניברסיטת בן-גוריון בנגב): הגבול עם מצרים בגזרת ניצנה – גבול של מלחמה ושלום
אל"מ (מיל.) ד"ר חיים סרברו (מנכ"ל המרכז למיפוי ישראל): גבול ישראל-מצרים 1906-2006
11:30–13:00 תצפית מתל ניצנה על עוג'ה אל-חפיר (בהדרכת ד"ר זאב זיון)

13:00–14:00 ארוחת צהריים בחורשת בארותיים

14:00–17:00 סיור לאורך גבול ישראל-מצרים בגזרת פתחת-ניצנה, מהסבחה בדרום עד באר-מילכה בצפון (בהדרכת ד"ר זאב זיון)

17:00 נסיעה חזרה לצומת טללים ומדרשת שדה-בוקר.