שממיתון 7
נמר במדרשה!!!!!!!!!!!
חודשי הקיץ החמים ממשמשים ובאים ובינתיים אנחנו עדים לשינויי מזג אוויר מפתיעים, כמו שרק עונות מעבר יודעות לספק: חמסין כבד שמתחלף במפתיע (או שלא במפתיע) בשיטפונות ענק במדבר יהודה בשלהי חודש מאי המוביל להרג של ארבעה צעירים שעשו סנפלינג בנחל קומרן (12.5.07). אם חשבנו שנגמר, גשם עז ירד על ירושלים ארבעה ימים לאחר מכן (16.5.07) ויצר שיטפונות ירושלמים אפרוריים שהגיעו בסוף דרכם למקום הנמוך ביותר בעולם בפעם השנייה תוך מספר ימים. יש הטוענים שכמויות הגשם הגדולות בעונה זו של השנה (כולל אירוע 47 מ"מ גשם בשעתיים וחצי !!! אצלנו לפני כחודש) הם בעקבות התחממות כדור הארץ, דבר המוביל לשינויים אקלימיים שלא היו כדוגמתם בעבר (כדוגמת המיני טורנדו באזור חיפה). עונת הגשמים הסתכמה בצפון יבש ועני יחסית במשקעים לעומת אזור הדרום שעבר את הממוצע בהרבה. אנחנו מתחילים את הקיץ עם כינרת נמוכה ביותר משני מטרים מתחת לקו האדום העליון- קחו לתשומת לבכם- צריך לחסוך כל טיפה.

ומה אצלנו?

סימני הגשמים האחרונים כמעט והתאדו כליל, מלבד מקומות מעט סגורים ומוצלים. הבריכות המרשימות שעיטרו את האזור נעלמו. בור חווארים מוכיח לנו פעם נוספת שגם לאחר 2000 שנה הנבטים לא מאכזבים והם בין היחידים שעדין מצליחים להשאיר גולות מים באזורנו המתחמם.


קשה להתעלם מהעובדה שמזה כמה שבועות עיניהם של תושבי (ולא נשכח את חתולי וכלבי) המדרשה מתקשות להיעצם. אולי הסיבה שכבר מזה זמן הולכות ונאספות תצפיות על גבי תצפיות על חיה מוזרה שהחליטה להסתובב בין מחוזותינו, ולנשנש לה על הדרך חתולים וכלבים שעד לא מזמן היו חיות המחמד של משפחות תמימות תושבות המדרשה. הידיעה על המצאות נמר ביישובינו עשתה לה כנפיים וגל של תצפיתנים החלו פוקדים את הרחובות החשוכים של המדרשה וסביבתה בתקווה לחזות במחזה הנדיר הזה. היו שהצליחו והיו שלא. מה שבטוח שאת הפקחים זה לא כל כך שימח. הלילות השלווים של המדרשה כמעט והוחלפו בקרבות רחוב: האם מותר או אסור להמתין לבואה הצפוי של החיה...

התצפיות המשיכו להיאסף: שכונת נווה צין עמדה בראש הרשימות אולי משום שהיא סמוכה לשדה צין ולערוצים היורדים לבקעת צין. הנמר הספיק לבקר בכמה חצרות ולטרוף חתולים ואף כלבים. היו שנלחצו מאוד והטילו מורא ופחד על האחרים. אחרי הכול מדובר בחיית טרף רעבה.

הנמר באזורינו עונה לשם "נמר המדבר" הוא כמעט הקטן ביותר מבין תת המינים של הנמרים. הזכר גדול יותר מהנקבה במידה ניכרת ומשקלו עשוי להגיע ל35 ק"ג. משקל הנקבה לעומת זאת עומד על כ- 25 ק"ג. זאת בשעה שמשקלם של נמרי הגליל, שנכחדו ככל הנראה, נאמד בכ-80 ק"ג . באזור הגליל חיו נמרים מהזן האנטולי, שתפוצתו בין טורקיה לגליל. הפרט האחרון נצפה בגליל בשנות ה-60, היה זכר זקן שנתגלה ונהרג על-ידי רועים מקומיים.

הנמר הוא בעל חיים יחידאי. לכל פרט ופרט, בין אם זכר ובין אם נקבה, נחלה משלו והוא מקפיד לסמנה. אחד מאמצעי הסימון הבולטים הוא חפירות לאורך השבילים וליד מקורות המים. לעתים מזומנות מטיל הנמר בחפירות אלה שתן שריחו העז נשמר זמן רב; לעתים הוא מפריש בהן גללים. אולם סימני הריח אינם "תמרורי הגבול" היחידים, מתווספים אליהם גם שריטת עצים ושאגות. כך התברר, כי קיימת חפיפה בין נחלתו של זכר לזו של נקבה, ונחלתו של זכר עשויה להכיל שתיים ואף ארבע נחלות של נקבות. הנמרים נוטים לחיות בתחום מחיה מוגדר שגודלו כ-30 קמ"ר. באשר לתפריטם – הם אינם בררנים והם אוכלים כל טרף מזדמן. בלילה הם צדים דרבנים, אך כפי שהתברר בתחומי קיבוץ עין גדי ולא רק שם – חיות מחמד, כחתולים וכלבים, אהובות עליהם במיוחד... מן הסתם בשל המאמץ המועט שיש להשקיע בלכידתן. התנהגות זו זוהתה במיוחד אצל נקבה מניקה והיא עלולה להפוך אז למטרד ממשי.

בשנת 1964 צדו בדווים נקבת נמר לא הרחק מברכת צפרה שבמעלה נחל צאלים. הם הביאו את עורה לאברהם יפה, מי שהיה אז אלוף פיקוד הדרום. זה היה פרק ראשון בסיפורי הנמרים. עד אז איש לא האמין כי יש סיכוי כלשהו למציאת נמרים במדבר יהודה. לאחר מכן החל טפטוף אטי אך מתמיד של סיפורים ועדויות על תצפיות ומפגשים אקראיים עם נמרים. המצב נמשך כך עד לשנת 1974. אז, באחד מימי אוקטובר, גילו פקחי שמורת עין גדי גווייה טרופה למחצה של יעל. כל הסימנים הובילו לכיוון אחד. ואמנם בלילה שלאחר מכן הם ארבו לידה והמאמץ לא היה לשווא. עד מהרה הופיעו ליד הפגר נמרה עם גור בוגר והמשיכו לאכלו. אך במה מדובר? האם בנמרים אחדים שהצליחו להתחמק מהסכנות שארבו להם במרוצת הדורות, ומלחמת הקיום שלהם אינה אלא קרב מאסף שסופו נחרץ? או באוכלוסייה שאם תסופק לה הגנה נאותה, טובים סיכוייה להמשיך ולהתקיים? גיורא אילני החל אז במחקר ארוך טווח. התברר כי קיימת אוכלוסייה רציפה של נמרים מקניוני מדבר יהודה ועד למרחבי הנגב. עין גדי, על שפע המזון ומקומות המסתור המצויים בה, זוהתה, כצפוי, כצומת המרכזי בחייהם אחדים מהנמרים נלכדו, נשקלו, מושדרו ושוחררו. חלקיקי הפאזל אוחו בעבודה קשה ומאומצת, אט אט הלכה התמונה והתבהרה.

המשדור אפשר לעקוב באופן שוטף ומסודר אחר הנמרים וללמוד אף פרקים מחייהם האינטימיים.
לא קל היה לראות את הנמרים או לעקוב אחר אורחות חייהם. "חיי הלילה" שלהם וחמקמקותם הקשו מאוד על מעקב אחריהם. ולא זו בלבד: בסוף שנות ה-70 ובמשך שנות ה-80, שהיו השנים הטובות לנמרים, לא היו בכל רחבי מדבר יהודה אלא 15-25 פרטים. מאז נהרגו נמרים רבים או מתו; מי בדריסה ומי בציד, מי בהרעלה ומי מסיבות לא ידועות. את שתי הנמרות ה"חברותיות", בבתא ואנגימה, שנהגו לערוך מדי פעם "ביקורי נימוסין" בתחומי קיבוץ עין גדי, ו"כיכבו" לעתים קרובות בתקשורת, הוחלט ללכוד ולכלוא מאחורי מנעול ובריח. מאז מחצית שנות ה-80, לא נותרה בכל רחבי מדבר יהודה, לרבות עין גדי, אלא נקבה אחת פורייה – שלומציון שמה, שבינתיים גם היא נעלמה. החשש כי נמרי מדבר יהודה הוכחדו, או מצויים בשלב הקרוב מאוד לסף הכחדה, הוא חשש כבד ואמיתי. דומה כי סיפור הנמרים מתקרב לקצו ללא הפי אנד. אם תתממש תחזית עגומה זו, סיפורם של הנמרים לא ייכלל בין הישגיה של שמירת הטבע בארץ; נהפוך הוא – זה עשוי להיחשב כאחד מכישלונותיה הגדולים.

בשנת 2002 -2003 נערך מחקר נוסף שנועד להעריך את מספר הפרטים שעדיין מסתובבים באזורינו. החוקרת ענבר פרז מאוניברסיטת ת"א עבדה בשיטות חדישות שנועדו לצמצם את הפגיעה בנמרים תוך כדי המחקר למינימום האפשרי. במקום ללכוד ולעקוב אחר הנמרים ניתן היה לזהות אותם לפי העקבות ו - DNA שנאסף מהגללים. כך התקבלה תמונה מצב שבנגב נמצאו ארבע זכרים ושתי נקבות ואילו במדבר יהודה מסתובבים זכר ונקבה בודדים. מצבם של הנמרים באזורינו בכי רע, אין מידע האם הנמרים הקיימים מצליחים להעמיד דורות חדשים ויתכן ויש קשר ישיר למחקר שנעשה על ידי גיורא אילני לבין מצבם העגום.

לכאן או לכאן סיפור הנמר שהדיר שינה מאיתנו בשבועות האחרונים בא אל קיצו בלילה בין ראשון לשני (28.5.07). דלת בית משפחת דומוש במדרשה הושארה פתוחה על מנת לקרר את הבית. דיירי הבית התעוררו לקול נביחות רמות של כלבתם. בהתחלה חשבו כי מה שמפריע לה הוא חתול שנכנס אך מהר מאוד התברר כי זהו חתול גדול יותר. הנמר שחדר אל הבית התעניין מאוד בחתולה שנמה בחדר השינה של ההורים. ארתור דומוש התעורר ובלי לחשוב פעמים תפס את הנמר בצווארו ונטרל אותו עד שבאו הפקחים. הנמר הובהל אל בית החולים הווטרינרי בבית דגן שם הוא נשקל ועבר בדיקות שהורו כי הוא חלש, רזה מאוד (25 ק"ג ...) וסובל מבעיות פרקים. לאחר מכן הנמר הועבר לחי בר יוטבתה לשיקום. עדיין לא ברור אם הוא ישוחרר לחופשי בצרוף משדר או יישאר שם משום שסבורים כי הוא לא מסוגל לצוד בכוחות עצמו. ממפגשי נמר- אדם האחרונים עולות מספר שאלות, האם לא הוסקו מסקנות מן העבר? האם ההתערבות הפולשנית בחייהם של הנמרים שנעשתה בעבר לא למדה אותנו שיעור?האם צריך להתערב בטבע בצורה כה נחרצת- לנסות לשקם את הנמר שנלכד או לתת לו להסתדר בכוחות עצמו גם אם זה אומר שהוא ימות בסופו של דבר. ומנגד מה שבטוח, נמר שנמצא קרוב כל כך לישוב ואף נכנס אליו מן הראוי שנדע איפה הוא מסתובב- בפעם הבאה יתכן שהוא יכנס לבית הלא נכון שממנו הוא לא יצא חי.

גילוי דעת בנושא ביקורי הנמר במדרשה
,

בלילות האחרונים אנו זוכים לביקורים חוזרים ונשנים של נמר, הנמר ביקר בחצרות בתים של משפחת מקובר, מוסלי, רווה ואוחנה בשכונת נווה צין. בביקוריו אלו הוא טרף מספר חתולי בית וכלב קטן. ביקורי הנמר והפרסום הרב שקיבלו יצרו חששות רבים בקרב חלק מהתושבים. חששות אלו מפני טורף גדול המבקר בחצרותינו הינם טבעיים ומובנים, אך למרות זאת ברצוני לנסות להפיגם מעט. במסגרת זו עברו ילדי בי"ס צין הרצאה מקיפה על נמרים, וניתן מענה לשאלות הילדים.

מעט רקע: ממחקרים, סקרים ותצפיות עולה כי אוכלוסיית הנמרים בארץ מונה פרטים בודדים (ככל הנראה עד 8 נמרים), עיקר פעילותם בנגב בתחום שבין שדה בוקר ומצפה רמון במערב, מזרחה למרכז הערבה וצפונה אל ים המלח ומדבר יהודה. הנמרים יחידאיים בהתנהגותם, וכטורפי על נזקקים לטריטוריות גדולות. הנמרים ניזונים בטבע ממגוון רחב של פרטי טרף, החל מציפורים ומכרסמים קטנים, דרך יונקים ועופות בינוניים, כמו חוגלות, שפנים, ארנבות ודרבנים וכלה ביונקים גדולים כמו צבאים ויעלים. על מנת להגדיל את שיעור הצלחתם בציד, נוהגים הנמרים לווסת את לחץ הטריפה שהם מפעילים באזור מסוים, כך שלאחר מספר ימי ציד באזור מסוים הם עוברים לצוד באזור אחר בו הטרף פחות זהיר. במסגרת סבבים אלו ישנם פרטים אשר למדו להתגנב לישובי אדם וליהנות מטרף קל יחסית של חיות מחמד. לעיתים גם פרטים חלשים המתקשים בציד של טרף טבעי חודרים לישובי אדם וצדים חיות מחמד המהוות כאמור טרף קל עבורם. בהקשר זה חשוב לציין שאת המדרשה פוקדים נמרים באופן קבוע מיום הקמתה בתחילת שנות השישים, ומעולם הם לא איימו או סיכנו בני אדם.

במרוצת השנים הצטברו על ידי מטיילים מאות ואולי אלפי תצפיות על נמרים, חלקם ממרחקים קצרים של מטרים בודדים. יתרה מכך, אילו היינו מסוגלים להעריך את מספר המפגשים של נמרים עם בני אדם מבלי שבני האדם היו מודעים לכך שבקרבתם נמצא נמר, אלו היו ואדי מגיעים לעשרות ואולי מאות אלפי מקרים. למרות שמספרם הרב של מקרי המפגש שבין בני אדם לנמרים, אין אנו יודעים בארץ אפילו על מקרה אחד שנמר תקף בן אדם. מכל אלו ניתן ללמוד שהנמרים נמנעים ממפגשים עם בני אדם, כל שכן מתקיפה של בני אדם. ניתן להסביר את התנהגותם הזהירה של הנמרים מפני בני אדם, בלחץ הברירה הכיוונית שהפעלנו לאורך השנים על הנמרים. צריך לזכור שבמרחב שלנו חיים נמרים לצד בני אדם כבר אלפי שנים, לאורך זמן זה כל פעם שנמר פגע בבני אדם, בני האדם חיסלו אותו (לראייה מספרם הרב של מלכודות הנמרים העתיקות הפזורות ברחבי הנגב). כך במרוצות השנים, כל הנמרים הסוררים הומתו (לכן לא התרבו ולא הורישו את טבעם לדורות הבאים), ושרדו עד ימינו רק אותם הפרטים אשר שמרו מרחק מבני אדם.

כניסת הנמרים לישוב מסכנת את הנמרים, לכן חשוב להרחיק אותם מן היישוב. בכל פעם שפוגשים נמר ביישוב יש ליצור קשר עם הפקחים יוסי סיני או עמרם צוברי, הם ירחיקו את הנמרים מהישוב, אין לנקוט יוזמות פרטיות בעניין זה. כפי שניתן להבין מצב אוכלוסיית הנמרים בארץ בכי רע, ואין כל וודאות כי היא תוסיף לשרוד. לטורפי העל חשיבות רבה בכל מערכת אקולוגית ונוכחותם מהווה אינדיקציה ליציבות המערכת. לכן כישוב סביבתי החי בצמוד לשמורת טבע עלינו להשקיע מאמץ לתרום לשמירה על החיה המרשימה הזו. יש להיזהר מנטיעת בהלה מיותרת ( גם ע"י יציאה לאמצעי תקשורת), זו מובילה ללחץ ציבורי שעלול לאלץ את הרשויות להוציא את הנמרים מהשטח. תרחיש זה אינו דמיוני, לחץ שהפעילו תושבי קיבוץ עין גדי על הרשויות בשנות השמונים הביא ללכידתן של שתי נמרות ולהעברתן לגני חיות. חזרה על הטעות זו עלולה לחרוץ את דינם של הנמרים.

לאור כל האמור אני מקווה שהצלחתי לשכנע כי לנמרים אין עניין בתקיפת בני אדם, ושאנו איננו חלק מהתפריט שלהם ובכך להפיג במעט את החששות. למרות זאת יש לזכור שמדובר בנמרים ולכן חשוב לשמור מרחק ולהימנע מהתגרויות מיותרות בהם.


+ מגיליון השממיתון הקודם הושמט שהמידע על התנים נכתב על ידי גיא רותם- סטודנט לתואר שני באקולוגיה באוניברסיטת בן גוריון
מה חדש?


ערבה תיכונה: נצפו 22 נשרים עומדים על פגר בנחל נקרות (כמות כזו של נשרים על פגר אחד באזור זה של הארץ נחשבת נדירה).
התבצעו חפירות הצלה של מחילות של חרדוני צב באזורים שקק"ל מכשירה אותם לשטחי חקלאות. המחילות נחפרו והחרדונים הועתקו אל שטחים רחוקים למחילות לא פעילות של חרדונים דומים. בין חצבה לעין יהב, הוצאו שלושה פרטים, פרט בחצבה, פרט בעידן, פרט נוסף נמצא בנחל חימר. שני פרטים צעירים נוספים הוצאו מחניון הלילה של באר אשלים באזור הפארן. בעקבות הכמות הגדולה של המטיילים באזור הוחלט להעביר אותם למקום מרוחק ושמור יותר. שמונה פרטים סה"כ.
שני אוחים מדבריים נפגעו פגיעה אנושה כאשר שתו מימי שלולית עם חומרי דשן שהגיעו מהחממות הסמוכות. האוחים נאספו וטופלו בטיפול ווטרינרי במקום ולאחר מכן הועברו לטיפול בחי בר ביוטבתה ושחשו בטוב שוחררו במקום בו נאספו.
אוח מדברי נוסף נמצא פצוע ע"י מדריכי בית ספר שדה חצבה על גדר שמורת שיזף. האוח נפצע בכנפו כנראה מהגדר. האוח טופל בבית חולים וטרינרי ושוחרר כשהבריא לאחר כחודש.
שוחרר עדר ראמים באזור נחל חיון (שמורת הנחלים הגדולים). בין המשוחררים הטריים 7 נקבות ו-5 זכרים. 12 פרטים סה"כ.
ערבה צפונית: נחל אשלים מלא עכשיו מים בעקבות השיטפונות הגדולים של השבוע הקודם. כמוהו זרמו גם נחל צין ופרס, תקוע, הדר'גה, חבר (מעט) וכמובן הקומרן.
מסלול מעגלי חדש סומן באזור נחל פרצים. המסלול המעגלי נותן למערת הקמח הסגורה ומאפשר ללכת בצורה מעגלית ולא הלוך חזור כמו שנאלצו ללכת עד עכשיו.
נצפה פרחון של תחמס נובי באזור נאות הכיכר.
דרום הר הנגב: נצפתה חוברה ועמה שלושה אפרוחים בנחל ערוד.
שני חרדוני צב בנחל פארן.
כוח אפור בגבול המערבי בסמוך למוצב כרמית.
למטיילים באזור הגבול המערבי: אזור הגבול המערבי תחת איום של חטיפה. קיימות התראות חמות על ניסיון לחטיפה. ראו הוזהרתם!
מצוק הצינים: הגיעו טריסטרמיות לאזור עבדת. מה שאומר שתחום תפוצתן הולך ומדרים.
לאחרונה נמצאים עקבי חורף מתים באזורנו. העקבים שנמצאים בתקופת הנדידה כנראה חלשים ומיובשים מהמדבר המתחמם וזאת הסיבה כנראה לתמותה.
באזור שבין שדה בוקר למצפה רמון קיימת תופעת הרעלות של נשרים ועקבים. סיבת ההרעלה לא ברורה. מי שמוצא עופות מתים בשטח נא לפנות מידית אל פקחי האזור ( יוני שריר- 057-7762064).

העדעד המאובק נמצא בשיא פריחתו.
באזור שבטה וניצנה ניתן לראות הרבה רצי מדבר בעונה
תצפיות יונקים

תאריך שעה שם המין מס' פרטים זוויג נ.צ מיקום מצב צופה
12.3.07 שפן סלע 2 נחל חתירה ישבו על בולדרים רותם
13.3.07 ארנבת 1 בדרך למצד צפיר ברחה רותם
16.3.07 18:00 פראים 4
17.3.07 12:00 פראים 4 בור כרכום
24.3.07 13:00 יעלים 2 זכר הר כרכום רצו גיא
29.3.07 19:00 נמר 1 כביש גישה למדרשה הלך לכיוון הקרקש איתי קונברם
19.4.07 8:00 ראמים 965\142 ואדי מדרום לנחל פארן אכלו בנחל אלינור ואיתן
19.4.07 19:00 ארנבת 1 נחל פארן מערב ל'קניון עדה רצה איתן ואלינור
27.4.07 16:30 פסמונים 2 ליד נחל עקרב חצו את הכביש בר יערה לוטן ואילה
29.4.07 14:00 יעלים 4 נקבות נחל פארן דרומית מזרחית לקניון עדה הליכה גיא
30.4.07 14:00 צבאים 26 זכרים+נקבות נחל ציחור קבוצות של 1 עד 3 פרטים גיא
30.4.07 14:30 ארנבת 1 נחל ציחור הליכה גיא
30.4.07 18:30 שועלים 4 3 גורים ואמא נחל חווארים 3 במערה אחד רץ בר ואמיתי
30.4.07 18:30 פסמון 1 נחל חווארים נכנס למחילה ליד הבור בר ואמיתי
6.5.07 23:00 ירבועים 7 נחל הדייקה של הרועה קיפצו על הדרך לאור הפנסים הצוות
9.5.07 1:00 שועלים 7 מצוק+שדה צין הליכה נוה גלעד וטל
9.5.07 1:00 דורבן 1 שדה צין ברח מאיתנו נוה גלעד וטל
14.5.07 19:30 נמר 1 זכר מעלה צין רבץ+הליכה יובל הדר וגלעד
14.5.07 20:00 נמר 1 זכר מעלה צין הליכה טל
14.5.07 16:00 יעלים 8 נחל מרזבה היו על הרכס איתן
17.5.07 4:00 נמר 1 זכר נוה בוקר אילון הדר
17.5.07 6:00 נמר 1 זכר ליד השער של המדרשה אילון הדר
21.5.07 00:00 נמר 1 זכר שדה צין ירד לנחל מיה רותם נוה גלעד
22.5.07 8:20 ראמים 6 צעיר, קטנטן, ו- 4 בוגרים נחל מסור, 3 ק"מ מהר מסור ברחו צוות ביסש שדה בוקר
22.5.07 18:00 ארנבת 1 1534501670 יובל של נחל חצבה רצה בגללנו מערבה שיבולת ואיתן
23.5.07 11:15 יעלים 4 2 צעירים+ 2 לא ידוע ליד 541- הר מרזבה, במדרון הצפוני הסתובבו על הרכס עדן ואיתן
23.5.07 13:00 יעלים 6 ערוץ קו שבר שנשפך לנחל מרזבה רצו מהגדה הדרומית לצפונית עדן ואיתן
23.5.07 17:00 קוצן 1 ערוץ קו שבר מרזבה התחבא בר
23.5.07 18:00 קוצן 1 נקב שעולה מנחל מרזבה מערבה לעין אום צלח רץ מצל לצל אלינור ויערה
24.5.07 9:15 ארנבת 1 1542501135 בנקב מדרום לעין אום צלח נבהלה ורצה יערה ועדן
24.5.07 12:30 יעל 1 זכר בוגר יובל של נחל אנמר נמלט צפונה בר ואיתן
24.5.07 16:45 יעלים 3 2 נקבות וצעיר 154/007 יובל של נחל אנמר נמלטו מאיתנו דרומה שיבולת ואיתן
25.5.07 11:10 יעלים 2 נקבה וגדי מפגש נחל גזם מישר נחו בצל, אכלו וברחו יובל סלע
25.5.07 11:15 יעלים 2 זכרים זקנים נחל מישר במפגש עם נקרות נחו בצל, אכלו וברחו יובל סלע
25.5.07 11:30 יעלים 2 נקבה וגדי 500 מ' לפני חניון גב חולית, בנקרות נחו בצל, אכלו וברחו יובל סלע
25.5.047 17:45 יעלים 2 זכרים בוגרים 149/996 נחל מישר הפגינו אדישות ולא ברחו מהג'יפ איתן ואלינור
25.5.07 19:00 יעלים 2 נקבה וצעיר 150/998 מפגש מישר נקרות נמלטו מאיתנו צפונה אלינור ואיתן
26.5.07 13:00 דורבן 1 כביש ירוחם שדה בוקר חצה את הכביש בר איתן ואלינור
26.5.07 13:10 דורבן 1 כביש ירוחם שדה בוקר חצה את הכביש בר איתן ואלינורתצפיות ציפורי שיר

תאריך שעה שם המין מס' פרטים זוויג נ.צ מיקום מצב צופה
13.3.07 עגורים להקה נחל גוב רותם
7.4.07 12:00 חסידות כ-20 מעל נחל גוב תעופה איתן ושיבולת
7.4.07 14:00 חצוצרן 1 נחל מעוק עמד על עץ טל ונודד משפחות
20.4.07 צהריים חסידות אחדות כמה ק"מ צפונית לצומת הנגב עמדו בוואדי שיבולת
1.5.07 15:00 שרקרקים 3 חורבת הרועה עפו בר
3.5.07 7:30 כחלילית עצים 1 זכר פארק עפה ועמדה על עץ בר
3.5.07 7:30 חנקן נובי 1 פארק עף בר
3.5.07 7:30 סבכי שחור כיפה 5 זכרים ונקבות פארק עפו בר
23.5.07 19:30 חצוצרן מדבר 4 עין אום צאלח שתו מהמים צוות
29.5.07 11:30 חצוצרן שחור מקור 1 גדר בי"ס השלום במצפה רמון עמד על הגדר ברתצפיות דורסים

תאריך שעה שם המין מס' פרטים זוויג נ.צ מיקום מצב צופה
12.3.07 נשרים 5 מעל המפל של נחל ימין דאו ונחו על המצוק רותם
29.3.07 9:00 עקב חורף 1 מסלול שחור בורות לוץ תעופה בר
5.4.07 10:00 איות כ 15 רמת ציפורים דאייה שיבולת
6.4.07 צהרים רחם 1 מפל של נחל ימין התיישב בראש המפל שיבולת
7.4.07 11:00 איית צרעים 10 אוכף האמוניטים דאייה טל ונודד משפחות
20.4.07 10:30 זרון שדות 1 שיחארה מעוף נמוך מעל השדה יובל הדר ושיבולת
28.4.07 15:00 איה 1 נחל כביר תעופה צוות
28.4.07 16:00 דאייה מצויה 5 סכר הרועה ירידה למנוחה גיא
24.5.07 11:30 נשר 1 מעל בקעת ארדון עף בר ואיתן
24.5.07 13:00 רחם 2 על הסכין, צפונית לבקעת ארדון עפו רותם ומיה
25.5.07 11:30 נשרים 4 הר נקרות דאו בשמיים צוות
25.5.07 17:00 עקב חורף 1 מעל הר בדד דאה בשמיים צוות

תצפיות זוחלים ופרוקי רגליים

תאריך שעה שם המין מס' פרטים זוויג נ.צ מיקום מצב צופה
24.3.07 בוקר זאבן 1 נקבה כביש גישה לבורות לוץ תוקפנית במיוחד גיא
7.4.07 9:00 אפעה 1 עין גלד זחל באיטיות מהמעין טל ונודד משפחות
28.4.07 17:00 ארבע קו 1 ליד חניון לילה נחל עקרב זחל צוות
23.5.07 12:45 חרדון סיני 1 זכר ערוץ שיורד למרזבה מצפון חיזור, עמד על הסלע, ראש כחול בר ואלינור
23.5.07 13:45 אפעה 1 ערוץ קו שבר ליד החיבור עם נחל מרזבה נח בצל עדן ואיתן
23.5.07 17:30 אפעה 1 1553501380~ בפיתול חד של נחל מרזבה לעין אום צלח היה מתחת לסלע עדן
24.5.07 16:45 ארבע- קו 1 154/007 יובל של נחל אנמר הסתווה ברותם איתן
24.5.07 20:00
ערכה - בר אבני