אמונות תפלות הקשורות בנחשים
נחשים מהפנטים את טרפם
הרבה אנשים מאמינים עד היום שלנחש יש יכולות מיסטיות והוא מסוגל להפנט את טרפו כך שלא יזוז והוא יוכל לגשת ולטרוף אותו בקלות. כל מגדל נחשים יודע שאין אמת באמונה הזאת והנחש אמנם אורב לטרפו אך לא מהפנט אותו אלא מזנק עליו בהפתעה ומכיש אותו או חונק אותו או נושך אותו ומחזיק בו עד שהוא מת. האמונה התפלה הזאת צצה כנראה מזה שרוב החיות מגיבות בפחד למראה נחש (אם כי בדרך כלל הן בורחות ממנו אם הן רק יכולות). יתכן גם שהחיות אינן מבחינות שה"צינור הארוך" הנע לאיטו לידן הוא נחש וכשהן מבינות את זה – כבר מאוחר. הסבר נוסף הוא שלנחש אין עפעפיים כך שאינו יכול למצמץ וזה אולי מה שהביא לאמונה שהוא מהפנט את טרפו.
נחשים מתגלגלים כגלגל כאשר מפחידים אותם
האמונה העממית אומרת שנחשים מסויימים הנקראים "נחשי החישוק" או "נחשי הגלגל" נוהגים להתגלגל כגלגל כאשר מפחידים אותם: במצב של פחד הם נושכים את קצה זנבם וכך יוצרים מעין חישוק שמתגלגל במורד וכך בורח מהסכנה. גם באמונה הזאת אין כל ממש שכן הנחשים אינם מסוגלים מבחינה אנטומית להתגלגל כחישוק של אופניים. כנראה שהאמונה הזאת נובעת מהתנהגותם של נחשי הבוץ האמריקאיים: אלה שוכבים בבוץ כשהם יוצרים מעין לולאה בגופם. בזמן בריחה אין הם מתגלגלים אלא פותחים את הלולאה ונעים כמו כל שאר הנחשים.
הנשימה של הנחשים היא ארסית
אמונה הרווחת בציבור היא שיש נחשים שנשימתם ארסית ומסוכנת (הכוונה היא בעיקר לנחשי "אף-החזיר" או ה-Puff-Adder). לפי אמונה זו הם מערבבים את הארס באויר הנשוף ומסוגלים להמית כך בני אדם ממרחק של 7 מ'!!!. אין לספור הזה כל שחר ביחוד לאור העובדה שהנחשים הללו הם בעלי ארס חלש מאוד שאינו ממית בני אדם ובכלל אין הם נוטים להכיש אלא רק להתחזות לנחשים ארסיים: הם נושפים, מתנפחים, ואפילו מבצעים תנועות של הכשה – אך אין הם מכישים כלל וכלל. אם כל אלה אינם מפחידים את האויב הם פשוט מתהפכים ומתחזים למתים.
עכסנים מוסיפים "רעשן" כל שנה
עכסנים (rattle-snakes) מוסיפים "רעשן" (טבעת חלולה הגורמת – יחד עם האחרות – לרעש המיוחד של העכסנים) כל שנה – לא נכון. לפי מה שאנחנו יודעים מהמחקר הם מוסיפים טבעת כזאת כל נשל. בכל אותם עכסנים שחיים באזורים גשומים יהיו כנראה מספר התנשלויות בשנה ולכן מספר הטבעות איננו מדד טוב לגילם.
על הזוגיות של נחשים
נחשים נעים בזוגות כדי שהאחד ינקום את מותו של השני במקרה של התקלות בטורף או אויב – גם כאן – לא היה ולא נברא. רוב הנחשים הם בכלל סוליטריים ולכן האמונה על תנועתם בזוגות או בקבוצות בטעות גסה יסודה. האמונה הזאת צצה כנראה מכך שבתקופת ההזדווגויות יש מינים אחדים שהזכרים רודפים אחר הנקבה בקבוצות ולכן נוצר כנראה הרושם שהם נעים תמיד בזוגות או בקבוצות.
נחשים יכולים להכיש רק כשהם נמצאים במצב מפותל
נחש במצב ישר – לא יכיש. גם אמונה זו איננה מדויקת: נחשים יכולים להכיש מכל מצב והדבר תלוי במצב רוחם ובפחד שלהם מהאויב או מהגוף שנע לידם. האמונה הזאת צמחה על רקע העובדה שבדרך כלל נחשים אכן מיטיבים להכיש ממצב מפותל שכן הפיתול מאריך את מרחק ההכשה וגורם לה להיות יותר מהירה בפועלו כמו קפיץ.
נחש שנפצע - ימות לפני שקיעת החמה.
זו אמונה חסרת כל שחר שכן נחש פצוע (כמו כל חיה אחרת) ימות בלי כל קשר לשעה ביום.
נחשים יונקים חלב מעטינים של פרה
האמונה העממית אומרת כי נחשים מסוגלים לינוק חלב ישירות מעטיני הפרה – והם אכן עושים זאת במכוון. זו היא אמונה תפלה של חקלאים בעיקר שכן הם רואים נחשים ליד הרפתות (או ליתר דיוק ליד האסמים). ברור שהנחשים נמצאים שם לא בגלל הפרות אלא בגלל המכרסמים הנמצאים באסמים הללו.
הנחשות-האמהות בולעות את הצעירים שלהן בשעת סכנה.
עם תום הסכנה יוצאים הצעירים דרך הבטן של האם. גם זו אגדה סתמית שכן אין כמעט נחשים שמגלים יחסי אמהות כלל ועיקר: הנקבה מטילה ביצים במאורות ומחילות ואינה דוגרת עליהן אלא מסתלקת והביצים נדגרות לבד עד שהצעירים בוקעים מהן, מתנשלים ויוצאים לחיים סוליטריים לבד.
עוד אמונות תפלות נוספות שאין להן שום אחיזה במציאות – אבל הן תפסו מקום חשוב בפולקלור של עמים רבים:
"זבוב הדרקון" (זבובי הסוסים הגדולים) מזהירים את הנחשים על סכנה מתקרבת.
שערה מזנבו של סוס כשתושם בקופסת מי גשמים תהפוך במהרה לנחש חי (אמונה זו רווחה בציבור עד אמצע המאה ה-18!!).
טבעת חלולה מה"רעשן" של העכסן שתשים בכיסך – תביא לך (בדוק…) מזל טוב.
העכסנים לא יכישו לעולם ילדים צעירים.
אם נחש זוחל לתוך האוהל שלך בשדה הקרב – סימן שהאויב מתקרב אליך בחשאי.
הנחש אוכל רק פעם בחודש (זה לא כל כך רחוק מהמציאות: הנחש בהיותו טורף האורב לטרפו יכול לצום זמן רב - שכן יכול לעבור זמן רב עד שהטרף יגיע.
הנחש יכרוך עצמו בדרך כלל סביב רגלה של אישה.
שריפת גומי ישן תרחיק נחשים מנחלתך.
בשנות בצורת יראו הרבה נחשים.
נשיכה מנחש ירוק כלשהוא תביא למוות מידי.
בהיותך בשדה במחנה הקף את האוהל שלך בחבל – ואז הנחש לא יעיז להתקרב לאוהל.
אם חותכים את הנחש לחתיכות הן תתחברנה בחזרה והנחש השלם יברח משם במהרה.
אם תהרוג את הנחש הראשון שמופיע בשנה – זה סימן שתתגבר על האויב המר ביותר שלך.
הריגת הנחש הראשון שרואים באביב מביאה מזל טוב.
נחש שחור בחצר מביא מזל טוב (הנחש לבטח יפחית את מספר העכברים בחצר….).
שמירת טבעת של עכסן בתוך הכינור תגרום לו לנגן טוב יותר
אם הורגים נחש בעונת היחום, בן זוגו יבוא מיד אל הגופה המתה.
אם הורגים נחש בחודש מאי – תכניעו את אויביכם למשך שנה שלימה
ראית נחש ולא הרגת אותו – צפה למזל רע.
אם תאכל בצל ירוק בחג שבועות (Easter הנוצרי) לא תנזק מנחשים במשך כל השנה הבאה.
לעולם אל תהרוג נחש שמצץ חלב מעטיני הפרה שכן אז הפרה תתיבש ותמות.
לעולם אל תרים נשל של נחש באביב שכן אחרת תסבול מצרות איומות.
נחשים ארסיים נולדים חים ואילו נחשים לא ארסיים מוטלים בביצים.
הנחשים מתעוררים באביב למשמע הרעם הראשון של האביב.
נחשים לא נכנסים לגינה בה מגדלים דלעת.
החלק האחרון שמת אצל הנחש – זה זנבו.
אם חוצה את דרכך נחש הרי זה מזל רע. אם ברצונך להימנע מהמזל הרע הזה – הבט בשמש לכמה דקות (כנראה כי אז תהיה עוור ולא תוכל לראות את הצרות…..)
אם אתה רוצה להגן על עצמך מנחשים בלילה (כשישנים בחוץ) עשה סביבך מעגל משערות של סוס.
אם רואים חמישה נחשים בבת אחת – זה סימן לצרות במשפחה.