פעילות עטלפים
קצת על עטלפים... מאת שני ועדי
העטלפים הם יצורים חברותיים וחיים בלהקות, המונות לעתים אלפי פרטים. אפשר לראותם תלויים במערות כשגופם הפוך. תוחלת החיים של העטלפים מגיעה עד לעשרים שנה ולעיתים אף יותר, וזו נחשבת תוחלת חיים ארוכה מאוד לבעל חיים כה קטן במידותיו. גודל העטלפים נע בין מין שמשקלו 1.5 ק"ג ומוטת כנפיו 1.7 מטר, לבין מין שמשקלו 1.5 גרם ומוטת כנפיו 10 ס"מ.

כנפי העטלפים מורכבות מעור המתוח על עצמות גפיהם הקדמיות, שהתפתחו לעצמות דקות וארוכות. על הבוהן המבצבצת מכל כנף ישנה ציפורן המאפשרת אחיזה לצורך טיפוס או תלייה. לעטלפים שרירי חזה חזקים המאפשרים את תנועת הכנפיים. לעצם החזה של העטלפים יש מבנה מיוחד הדומה לזה של העופות. לעטלפים גם בלוטות שומן שמהן מופרש חומר שמנוני המשמן את עור הכנפיים לשמירה על גמישותן.

בעטלפי הפרי חוש הראייה תקין, אולם, בעטלפי חרקים (עטלפים קטנים) הראייה מנוונת בדרגות שונות. חוש ההתמצאות של העטלפים מתבסס על שליחת תדרים על-קוליים. לפי משך וצורת ההחזרה של גלי הקול, הם מקבלים מידע על העצם שמולם, כולל מרחקו מהם. כך הם לא זקוקים לחוש הראייה באופן קריטי. לחלק ממיני העטלפים יש קרומי עור על אפם ואוזניהם, שמשפרים את יכולת השמעת הקולות וקליטת ההד.

אוכלוסיית העטלפים פחתה בארץ עקב ריסוס רעלים במערות, כחלק ממלחמה בעטלפי הפרי המזיקים לחקלאות. אולם הנפגעים הם דווקא עטלפי החרקים, שמועילים לאדם בכך שהם טורפים כמות עצומה של מזיקים מדי לילה.

פעימות לבם בלילה, בפעולה, מגיעות ל-1000 פעימות בדקה. לעומת זאת, פעימות לבם של העטלפים השוהים בתרדמת חורף מגיעות ל-10 פעימות בדקה, וכך הם חוסכים אנרגיה בחורף, כשאין אוכל.

כדי לקרוא עוד על העטלפים היכנסו לקישור שנמצא למטה.. :-)
אז... מה עשינו שם?
הלכנו לקבר בן גוריון ושמענו הרצאה הרצאה מעניינת על העטלפים. (לבינתיים העטלפים עברו מעלינו וחיפשו אוכל) למדנו עליהם רבות. לאחר מכן המדריך הוציא מכשיר מיוחד, שבעזרתו יכולנו לשמוע את הקולות שהעטלפים מייצרים בכדי לדעת איפה הם נמצאים.