פעילות אהבה בטבע
עכן גדול
הזדווגות הנחשים
נחשים מתרבים בדרך כלל בקיץ או באביב. הנקבה משחררת פרומונים המושכים את הזכרים אליה. הזכרים מתלפפים סביב הנקבה בתופעה הנקראת "כדור הזדווגות". לא ברור כיצד הנקבה בוחרת את הזכר, אך לאחר מכן מתיישר אחד הזכרים מתחת לנקבה במקביל לה ומפרה אותה.
בתהליך "כדור הזדווגות" הזכר והנקבה מתלפפים אחד עם השני ולכן לא תמיד איבר מין הזכר של הנחש נכנס לפתח המין של הנקבה, לכן לזכר יש איבר מין בכל צד, כך שתמיד איבר מין הזכר יכנס לפתח המין של הנקבה.
הזדווגות הדורבנים
הדרבנים הם מונוגמיים, החיים בזוגות קבועים לאורך כל החיים.(במיקרים מסוימים ניתן למצוא שתי נקבות במיחלה אחת)

הדורבן הוא אחד מבעלי החיים המעטים שמקיים יחסי מין גם למטרות שמירת הקשר הזוגי (בקבוצה זו נמצא גם האדם, הבונובו-קוף יער ממשפחת השימפנזה וכנראה שגם הדולפין) יחסי המין מתקימים כל השנה בקצב של 6-8 פעמים ביום. אך נקבת הדורבן פוריה רק במשך שתי תקופות בשנה למשך לילה אחד או שניים. הקשר בין בני הזוג מתבטא, פרט להזדווגות, גם בתקשורת ריח ומגע. הדרבנים מרבים ללקק זה או זו בעורף (בו השיער רך), בפנים ובבטן, להתכרבל יחד ולרבוץ צמודים. בשעת ההזדווגות הדרבן מסמר את קוציו כפי שהם עושים הכול מצב של התרגשות. הזכר מציב את רגליו הקדמיות חודר אליה עם איבר מין בגודל של כשליש מגופו (כ-35 ס"מ) וכך אין לא צורך להסתכן בהצמדת גופו אל הנקבה.

דורבן זכר שאינו מקיים יחסי מין בקצב המשביע את רצון הנקבה זוכה למכת זנב על אפו.
גמלים - נקבות
איזה גמל הבדואים מעדיפים ?
הבדואים מעדיפים יותר את הנקבה מפני שבזמן הייחום הזכרים יותר תוקפניים ועצבניים מאשר הנקבות.
נמר
הזדווגות הנמרים
עונת ההמלטה של הנמר היא בקיץ. ההריון נמשך כשלושה חודשים והנקבה ממליטה 6-2 גורים במאורת מסתור. הגורים פוקחים עיניהם כעבור שבוע ובכל אותם ימים נשארת עימם האם. כעבור מספר ימים היא מחדשת את פעילות הציד. הנמרה תקפיד להעביר את הגורים ממקום מסתור אחד למשנהו בתכיפות גבוהה בחודשי חייהם הראשונים וזאת כדי לגונן עליהם מפני אויבים אשר עקבו אחר אמם ועלולים להתנכל אליהם. תקופת ההנקה היא כשלושה חודשים וזמן מה לאחר מכן, מתלווים הגורים אל האם בעת יציאתה לציד.
הנקבה והזכר מזדווגים שלוש מאות פעם בשלושה ימים. כך הנקבה בודקת, אם הזכר הוא גבר שמתאים להיות אב לגוריה , היא יודעת זאת ע"פ כך שאם הזכר מצליח לעמוד במשך שלושה ימים ושלוש מאות פעם בהזדווגות הוא מתאים להיות לאב גוריה. לזכר יש עצם באיבר מינו כך שיצליח להחזיק מעמד כל תקופת ההזדווגות. הנקבה נכנסת להריון רק בפעם השלוש מאות.
יעל
הזדווגות יעלים
היעלים הם בעלי חיים חברותיים, החיים לרוב בעדרים. נקבות, זכרים בינוניים וזכרים בוגרים מתאגדים לקבוצות נפרדות, או מעורבות, בנות 2-20 פרטים ולעתים גם בנות 50 פרטים ויותר. קיימת היררכיה ברורה בכל עדר. קרני היעלים משמשות לקביעת דירוג חברתי - כוחו ומעמדו החברתי של זכר נקבעים על פי גודל קרניו. הרבייה מתרחשת בחודשי החורף. בתקופת הייחום יש לזכר המיוחם פרוות חורף כהה וגרבי פרווה כהים לרגליו, שרירי צווארו מתעבים ועל מנת לשפר את מעמדו בקבוצה הוא נלחם בזכרים אחרים על ידי הצמדת הראשים וסיקול הקרניים צמוד לבסיסן. כאשר הזכר מחזר אחר נקבה הוא מפריש חומר ריח מבלוטות מיוחדות שבאחוריו, הוא מוריד את ראשו ומפשיל את שפתיו.