מידע על נשרים
מידע על נשרים:העופות הדורסים
לעופות הדורסים ארבעה איברים בעלי מבנה מיוחד, המותאם לדרך השגת מזונם: הרגליים, המקור, הכנפיים, והעיניים.
אלה הם סימנים מובהקים המאפשרים לנו להבדיל את הדורסים מעופות אחרים.
1. "דריסת רגל" - רגלי הדורסים מצוידות בטפרים ארוכים וחדים.
2. מקור מאונקל - חלקו העליון של המקור דומה לאנקול (מעוקם כמו וו). חלק מהדורסים משתמש במקור המאונקל כ"כלי" לקריעת נתחים מן הטרף. (לפי פירוש האבן עזרא, השם "עזנייה" בא מהמילה "עוז" משום שמקורה חזק מאוד ומסוגל לקרוע אפילו עור של גמל).
3. "על כנפי נשרים" – כנפי הנשרים, הנמנים עם הדורסים, הרשימו בגודלם הרב מאז ומעולם. מוטת כנפי הנשר מגיעה ל-2.5 מטר. גם לדורסים אחרים יש כנפיים גדולות ורחבות המותאמות לדאייה ולתעופה מהירה. הודות לכנפיים אלו מצליחים הדורסים להגיע לטרף במהירות (150 קמ"ש).
עוף הדואה נישא על זרמי האוויר וכמעט אינו מניע את כנפיו.הדאייה מאפשרת לדורסים לחסוך אנרגיה בעת התעופה. לעופות הדואים יש כנפיים המפוצלות בקצותיהן (עופות שאינם דואים שפת הכנפיים שלהם תמימה בזמן התעופה)
4. "עיני- נץ" – אדם שראייתו חדה נוהגים לומר עליו שיש לו "עיני-נץ". דימוי זה מבוסס על כך שלנץ, שהוא עוף דורס, יש ראייה חדה. העופות הדורסים, כמו הנץ,הם בעלי עיניים גדולות וחוש ראייה מפותח. אלה מביניהם הפעילים ביום, מצליחים לראות את טרפם תוך כדי דאייה אפילו אם הוא נמצא בתנועה ובמרחק רב. העופות הדורסים הפעילים בלילה, מסוגלים לרכז מבטם ולראות את טרפם גם בתנאי אור גרועים.
התאמה נוספת היא במיקום העיניים: עיניהם של דורסי היום – בצידי הראש (בז, דייה) ועיניהם של דורסי הלילה – בקדמת הראש (ינשוף, כוס)
אוכלי הנבלות ניזונים בדרך כלל מנבלותיהם של בעלי חיים גדולים. בשעת אכילתם הם נוברים בתוך גוף הנבלה ועלולים להיות חשופים לסכנת זיהום. לשם כך כיסוי ראשם ורגליהם פחות שעיר מכיסוי ראשם ורגליהם של אוכלי הטרף החי.