חוות עמק השלום
נוף רמות מנשה
לחנש"מיסטים השלומות והברכות!
להלן תקציר אירועים של השבת: נפגשנו בחמישי בערב ביקנעם המושבה (איש איש וזמנו, איש איש ומיקומו) ומשם הוקפצנו בג'יפ לחוות עמק השלום, השוכנת ברמת מנשה, דרומית לכרמל. נקדים לומר כל הכבוד על מאמצכם להגיע עוד בחמישי, וכל זאת לטובת עבודה התנדבותית בחווה.
קצת על המקום...
חוות עמק השלום נוסדה על ידי ד"ר אוסקר אדר, טייס ממוצא גרמני בשנת 1960. הוא החליט לקבוע כאן את משכנו לאחר חיפוש עצמי ורוחני. בשנת 1964 הצטרף לחווה נוצרי אוסטרי בשם הרמן בצנר, שהיה חוקר תנ"ך גרמני. אוסקר עזב את החווה מאוחר יותר, לאחר חילוקי דעות בינו לבין הרמן. הוא התגייר ועבר לגור בירושלים. בשנות ה- 70 הגיע לכאן יוסף אלישע מצ'כיה. השניים, נוצרים אדוקים, היו חברים בתנועת "ידידי אנוש" – נוחרים חוקרי תנ"ך, אוהבי ישראל. הם הפכו את החווה למקום פורח והקפידו לשמור על אורח חיים אקלוגי ואף גידלו בחווה פירות, ירקות ודגניים.
בסוף שנת 1997 שלח יוסף יד בנפשו ובתחילת 2000 נפטר הרמן והוא בן 99 שנה. הם הורישו את המקום למועצה האזורית מגידו וציוו את המקום לפעילות אשר תתרום לעם ישראל, לזקוקים לעזרה ותשמור על הצביון האקולוגי של המקום. משנת 1995 מפעילה עמותת לט"ם (לימודי טבע משולבים) מרכז להדרכת טיולים בנושאי טבע וידיעת הארץ בעמק השלום. חלק עיקרי מהעשייה בעמותה מוקדש לשילוב אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים בפעילויות השונות.


נחל השופט
יום ו'
השכמנו קום בבוקר יום שישי ולאור יום התגלה לפנינו נופו המרהיב של עמק השלום - יערות, מרחבים פתוחים, שדות ומטעים, מעיינות ופלגים זורמים. ערכנו סיור בחווה וניגשנו לעבודה עברית. קינחנו עם אבטיח (מוטיב חוזר בשבת) בנחל השופט לא לפני שניקינו את עין חשרת (עין אמי - לזכרו של אמי ברנר, חבר הקיבוץ, שנפל בעת מילוי תפקידו). שולמית הייתה מאוד גאה.
חזרנו לחווה, פצחנו בסיפורי נוסטלגיה עד לתחילת מרטון הכנת האוכל לשבת. מי ששואל את עצמו מדוע עמלנו במלאכת הכנת המזון, שיפנה לחנוך, אחראי האוכל היקר שלנו לשבת זו.
קיבלנו את השבת וישבנו לאכול ארוחה דשנה ומלאת פטרוזיליה (מוטיב חוזר בשבת). יש לציין לטובה את הלימונדה הקרה שהרוותה את צמאוננו, מעשה ידיהם של אלדובי וחפץ.
ערכנו דיון קצר בנושא סביבה ואקולוגיה (זוכרים את האסקימואי?) ולאחר מכן פצחנו בשירה עד שעייפנו והלכנו לישון.
יום ש'
העברנו את היום בכיף. בין הארוחות היו מנוחה על המרפסת, נפנוף יתושים וצרעות (מוטיב חוזר בשבת), טיולון לאחד המעיינות באזור, כמה סבבים של משחק מאפיה ודיונים על שמירת טבע וסביבה, טביעת רגל אקולוגית ובעיות סביבתיות. אלדובי תהיה חזק!
וכן, הייתה שיחת סיכום...
מי שהגיע...
חנוך, שולמית, רותם, זוהר, שמואל, אלדובי, חפץ, יובל, ליה, רועי, אליאל, עידו,
בוגרים: עמליה וקלר (למרות שלא קיבל הזמנה טלפונית)
אורח הכבוד: אורי מהחנש"פ

תודה לכולם
תודה מיוחד לבוגרים ולחנוך על ארגון האוכל
שלכם,
רותם וארבל