פעילות קיץ 05... או יה!
"חולות מדבר הביאו חום אל הדרך, ורוח של ערבית על הגבעות נשבה"
הפעם השארנו מאחורינו את נופי המדבר המקסימים, אך היבשים, וקידמנו את פניו של הצפון הרטוב, קרובים למקור המים הגדול בישראל, הלוא הוא ים תיכון.

אז מה היה לנו...
יום ראשון - אבטיחים ומלונים בנחל אלכסנדר
התאספנו כולנו, חנש"מ וחנב"ז כאחד, במחלף בית ינאי והוקפצו לשמורת טבע נחל אלכסנדר שנמצאת תחת פיקוחו של עמי "פקח העל". עמי ערך לנו שיחת פתיחה על האזור, על מהלך השבוע והפקידונו בידי הדר (עם אל"ף), מדריכה מקסימה ברשות שמורות הטבע והגנים, שהסבירה לנו על האזור תוך כדי סיור קצר ובהחלט קולע (מהו מקור השם "אלכסנדר"? "אולגה"? איזו סחורה היו מעבירים בנחל?).
לאחר מנוחת צהריים קצרה התחלנו בעבודה. המטרה: הכשרת שביל לגבעה מטויילת במיוחד והכשרת חניוני יום לרווחת הקהל הרחב. התחלקנו לקבוצות עבודה ועמלנו ביתר שאת עד לצאת החמה.
ארוחת ערב, שיחה עם פקח ותם היום הראשון.
יום שני - "היה לי צב..."
השכמנו קום וצעדנו לעבר מרכז ההצלה לצבי ים במכמורת. שם פגשנו את יניב, אחראי המקום שהסביר בסבלנות על המרכז, הצבים ומה שבניהם. כך הכרנו את גל אנדלס וגיא, הלוא הם הצבים דיירי המקום. ויאללה לעבודה... בתכנית- קירצוף הצבים ונקיון הבריכות וכן שיפוץ פינת ההדרכה. בתום יום עבודה מפרך אך מהנה פרשנו את שקי השינה בחול הנעים בחוף בית ינאי, לא לפני בישול ארוחה ערב דשנה. תם היום השני.
יום שלישי
המשכנו לעבוד במרכז ההצלה לצלילי ה"לאטינוס" של קייטנת האמריקאים הסמוכה (מוטיב חוזר בפעילות) וקינחנו ברחצת אחר צהריים מפנקת בים (מוטיב חוזר שני בפעילות).
הלינה הלילה הייתה בחוות ההטלה של הצבים בחוף גדור. זאת לאחר עידכון מיניב ש"אוטוטו" זה קורה! ישנו קן שאמור לבקוע בכל לילה. לאחר הוראות מפורשות לגבי "נוהל בקיעה" התייצבנו נכונים למטרה. הצבים הצעירים התעלמו לחלוטין מהעובדה שמוגלי נשאר ער כל הלילה עבורם והחליטו להשאר בתוך הקן. אנחנו החלטנו לנסות את מזלנו בלילה שלמחרת. תם ערב יום שלישי.
יום רביעי - "חופים הם לפעמים געגועים לנחל"
הפתעת בוקר - עמי "פקח העל" לוקח אותנו לסיור הטלות לאורך החופים. התחלנו מחוף פולג צפונה במטרה למצוא סימני זחילה של צבות שמגיעות מהים להטיל על החוף. בעונת ההטלה, מידי בוקר, יוצא עמי לסיור בכדי לאתר קנים. ברגע שנמצא אחד כזה הוא מועבד מיד לחוות ההטלה, שם הוא נתון למעקב ולהגנה מפני טורפים ובני אדם. לצערנו לא מצאנו אף לא קן אחד.
החלק הבא של היום הוקדש לניקיון חופים, התרעננות בים ושיחה עם ניר פפאי, אחראי שמירת טבע באזור, שסיפר לנו על חוק החופים ועל בעיית סחיפת מצוק הכורכר בבית ינאי. ו... שנ"צ מתוק על החול.
הפרוייקט הבא היה בגשר הצבים ובחוות ההטלה בנחל אלכסנדר. לאחר העבודה חזרנו לחוף גדור מצפים בקוצר רוח לבקיעה המיוחלת, שלצערנו גן הלילה לא הגיעה.
באותו ערב זכינו לשיחה עם דידי, התינוק הראשון בעמק חפר, שסיפר לנו על ימים עברו. ארוחת ערב ולישון. תם היום הרביעי.
היום החמישי והאחרון
כהוקרת תודה על מאמצינו השבוע קיבלנו יום שנירקול מבית הספר ללימודי ים במכמורת. שטנו בסירה לים הפתוח ומשם שנירקלנו לשונית יפה באזור. הירושלמים לא התחברו לשנירקול, ככה זה שגרים בהרים.
ו...זהו! תם היום החמישי
התפזרנו אחרי שיחת סיכום במחלף בית ינאי. תודו שהיה אדיר!

תודה רבה רבה לכולכם, עשיתם עבודה חשובה.
תודה לעמי וליניב על הטיפול המסור.
לדיפנדר.
וכמובן לכל מי שלקח חלק במערך.
שלכם באהבה,
נדב, רותם ורעות