פרחי הסתיו
כתב: רם רייזל, סתיו תשס"ה
לאחר פריחת החצבים מבשרות החלמונית הגדולה, חבצלת הנגב וסתוונית הקליפות את בואו של הסתיו למקומותינו. מיני גיאופיטים אלו מנצלים את העונה שבה כמעט ואין תחרות על המאביקים ופורחים בתפרחות מרשימות על רקע הנופים המדבריים.
החלמונית הגדולה (Sternbergia clusiana)
חבצלת נגב ((Pancratium Sikenbergeri )
סתוונית הקליפות (Colchicum Tunicatum)
חלמונית גדולה ב"כיס קרקע"
החלמונית הגדולה (Sternbergia clusiana)
צמח בעל פריחה גדולה וצהובה, החלה את ראשית פריחתה על מורדותיו הדרומיים של רכס ירוחם. ניתן להגיע אל המקום בכל רכב. האתר נמצא כשני ק"מ מדרום לירוחם על הכביש המוביל מירוחם לשדה-בוקר. מסלול ההליכה מסומן בסימון כחול ומופיע על מפת סימון שבילים מספר 15.
לאורך המסלול ניתן לראות את החלמוניות, פרח גדול יחסית הפורח בכיסי קרקע הנוצרים על-ידי הבלייה בשכבות הסלע הנטויות. את החלמונית מאביקים חרקים גדולים, בעיקר דבורים ופרפרים הנמשכים לצבעה הבולט מרחוק ומקרוב לריח המתוק. סיום המסלול באגם ירוחם ארכו כארבעה ק"מ והוא מתאים לכל גיל.
עלים של חבצלת הנגב
חבצלת נגב ((Pancratium Sikenbergeri )
צמח בעל פריחה לבנה ועדינה פורח בימים אלו במספר אתרים בנגב: בנחל ימין ונחל ממשית מדרום לדימונה, ובחולות חלוצה שמדרום לצומת טללים.

חבצלת הנגב הוא מין קרוב לחבצלת החוף המוכרת מחופי הים התיכון. מינים אלו מתמודדים בהצלחה עם התנאים הקשים המתקיימים בדיונות. הרוחות המסיעות את החול ממקום למקום חושפות את חלקיו התת-קרקעיים של הצמח מחד או מכסות את עליו מאידך.

על מנת לצפות בחבצלות במערב הנגב יש לנסוע על הכביש המוביל דרומה לניצנה ולהיכנס לשטח בדרך עפר חולית המסומנת באדום עשרה ק"מ מדרום לקיבוץ אשלים. הדרך עבירה לרכב 4X4 בלבד אך ניתן בהליכה של כחצי שעה להגיע אל איזורי הפריחה גם ללא רכב.
בנחל ימין המנקז את מישור ימין נמצאות החבצלות על דיונות חול אותן סחף הנחל עם השנים והרוח העלתה אל קירות הנחל. המסלול מיועד להולכי רגל ומסומן בירוק.חשוב לשים לב: שני המסלולים עוברים בשטחי אש. אין להכנס אליהם ללא תיאום מוקדם עם הצבא
מסלול טיול לנחל חתירה
סתוונית הקליפות (Colchicum Tunicatum)
הראשונה לפרוח מבין מיני הסתווניות. זהו צמח קטן ויפה בצבעי ורוד ולילך שפריחתו החלה לפני כשלושה שבועות. את הסתוונית ניתן לראות במגוון מסלולי טיול בהר הנגב הגבוה. באיזורי הפריחה ניתן לראות גומות רבות שנחפרו על ידי הדרבנים. הדרבן הוא מין של מכרסם גדול. הדרבנים עמידים לרעל שמכילה פקעת הסתוונית והם חופרים את פקעות מהאדמה ואוכלים אותן.
מידע על סתונית הקליפות, מתוך מאגר צמחי מרפא בנגב
שלושת המינים הם מיני צמחים מוגנים. אנא הימנעו מכל צורה של פגיעה בהם.