חדר שמירת טבע וסביבה
התצוגה נבנתה במטרה "ליצור מחדש את הקשרים" - כלומר להזכיר את תלותנו בסביבה, לתת מידע על הבעיות הסביבתיות, והעיקר - להציע מגוון דרכים בהם כל אחד ואחת יכולים לפעול בכדי לשפר את המצב.
ה"טענה" שבבסיס התצוגה היא שמודעות לבעיות היא דבר חשוב אך מודעות ללא פעולה נשארת בסופו של דבר רק בראש או בלב של מי שמודע/ת. טענה נוספת היא שפעולה למען אחרים ו/או אידיאל איננה בהכרח "הקרבה" אלא חלק מאורח חיים משמעותי ומספק יותר.
"שבירת מיתוסים" - זו איננה מטרה בפני עצמה. עם זאת ייתכן שתראו שמספר דברים, שנראו לכם עד כה ברורים אינם כפי שחשבתם. ***

ה"דרך" בה ניסינו ללכת בבניית התצוגה (בפרט ב-2 הקירות הראשונים) היא לנסות לרכך נתונים קשים ע"י אווירה צבעונית ובכך לגרום לכם לקרוא את הטקסטים. בחלק גדול מהנושאים על הקיר העוסק בבעיות היה ניתן לשים תמונות של גופות בני-אדם בשחור לבן (או בצבע…). אך המטרה איננה לזעזע ולנסות להפעיל רגשות זעם או דחייה. המטרה היא שהחלק החושב של המוח יעבוד (קצת הפוך ממה שעושות פרסומות רבות). למעשה, חלק מהתמונות נראות במבט ראשון "תמימות" ורק מבט בוחן יותר יגלה את הבעייה המסתתרת. וזה אולי משל לגבי בעיות סביבתיות רבות שאינן מתגלות לעין בקלות.


התצוגה…
החלק הראשון, "חיבורים", מזכיר (בצורה סמלית) מהיכן הגיעו העצמים החומריים והאנרגיה הנמצאים בפינה זו (הארון, השיש והחרסינות - וגם הקירות, המים והחשמל). תזכורת זו חשובה כיוון שכיום אנו רואים בד"כ רק את המוצר הסופי. אנו נוטים לשכוח את מוצאו ואת שלבי הביניים שעבר בדרך. לכל השלבים הללו יש השפעה סביבתית. חשוב להבין שזו לא ביקורת אלא תזכורת. אין כאן קריאה להפסקת השימוש במים, חשמל, עץ ואבן…

ניתן לומר שהחלק השני, "טביעת רגל אקולוגית", מרחיב את הרעיון של החלק הקודם ומצביע על הבעייתיות במידה שבה האנושות מנצלת את הסביבה. חלק זה מסביר מושג שהוא חדש לרוב האנשים אך כדאי מאד להבין אותו. מדוע? כיוון שנתוני טביעת הרגל האקולוגית (הטבלה בתחתית הציור) ממחישים שבעצם, כאנושות, עברנו את המגבלות של כדור הארץ. לא מדובר רק בתחושה, אלא יש גם מספרים שמראים עד כמה עברנו את אותן המגבלות. עובדה חשובה נוספת, ששוב, מתבטאת גם במספרים, היא שרוב הבעייה נובעת מרמות הצריכה של המדינות המתועשות/מפותחות.

החלק השלישי, "שורשי הבעיות", מתאר מצב בחמישה תחומים שהם בבסיס הבעיות הסביבתיות. פרט למה שעל הקיר, נראה לנו חשוב לציין ש:
1. זוהי תמונת מצב אך לא גזירה משמים.
2. התחומים הללו אינם מנותקים זה מזה.
3. קצב גידול האוכלוסייה הולך וקטן בשנים האחרונות. מנגד, ביותר ויותר מדינות נכנסים אנשים רבים לאורח חיים מאד צרכני, כמו במערב.
4. הטכנולוגיה לבדה לא תפתור את הבעיות.
5. להתחזקות תאגידים כלכליים (אל מול החלשות המדינה) יש משמעות חברתית אדירה.
6. **** סדרי עדיפויות

החלק הבא, "הבעיות - דיווח מהשטח" לוקח אותנו לבעיות העיקריות הקשורות לשמירת הסביבה והטבע. כל תמונה וההסבר שלידה מספרים על אחת מהבעיות. ההסבר שעל הקיר מנסה להיות תמציתי אך להסביר את מהות הבעייה. ברב ההסברים השתדלנו להכניס מסגרת הכוללת סיפור אנושי של אדם שיש לו/לה קשר לבעייה זו. הרחבה על כל אחד מהנושאים תוכלו למצוא בדפים שבידיכם.
כאשר "צוללים לפרטים" של בעייה מסויימת קל לשכוח את התמונה הכללית. לכן הוספנו על הקיר, באופן מוחשי, חלק מהקשרים שבין בעיות שונות. כדאי גם לא לשכוח את מה שראיתם בחלקים הקודמים. ניתן לומר שהבעיות הן קשות ועם זאת, במידה מסוימת, הן סימפטום של בעיות עמוקות יותר ושל תפיסת עולם בסיסית בעייתית.

החלק "אין מה לעשות (?)" בא לאתגר רבים מהטיעונים הנפוצים שבבסיס אי-העשייה. (כמובן שישנם גם טיעונים נוספים…). הכוונה היא לאי-עשייה של אנשים שכבר מודעים לחומרת הבעיות. לא למי שכלל אינו מודע.
מוצעת בו ראייה שונה והסתכלות ביקורתית על כמה "אמיתות" ומושגים מקובלים.
כהמשך לכך, מצידו השני של הלוח ישנו החלק "…חדשות טובות". שם ניתן לראות שעל רקע התדרדרות סביבתית ברוב התחומים יש גם מגמות חיביות ואף סיפורי הצלחה. נכון, עדיין יותר קל למצוא "חדשות לא טובות" אבל אנשים רבים שלא התייאשו מצליחים לחולל שינוי.
החלק האחרון, והחשוב ביותר הוא "המסלול הירוק". בתקווה שבחלקים הקודמים הוספתם ידע ומודעות, חלק זה מציע דרכים רבות לפעולה ולשינוי.