מסלול טיול נודד במזרח הרמון
איפה זה מזרח הרמון?
אזור מזרח הרמון הוא בעצם שטח גדול הנמצא בתחום בין מכתש רמון לאיזור צפון הערבה. שטח זה המכונה גם ארץ בראשית והוא אחד האזורים היותר נקיים מצבא וממטיילים בארצנו, למעט צירי הג'פים העיקריים שחוצים אותו.
הטיול שאנו ממליצים פה לפניכם הוא טיול החוצה את התא שטח הזה ,על בסיס השביל היחיד שמסומן להולכי רגל באזור, אשר מתחיל מהיציאה המזרחית של מכתש רמון ומסתיים במרכז ספיר אשר בערבה.
טיול זה יקח אתכם לטבע מידברי בראשתי ויעצום בתוכו את חוית המרחב והשקט כפי שטרם חויתם. בואו לחזור לנופי בראשית ליומיים של ניתוק מלא והנאה צרופה.
בתמונה: זריחה מעל נחל צבירה
מידע בסיסי על איזור הטיול
- איזור: הנגב המרכזי בין מכתש רמון לערבה.
- מפות: 1:250,000 של ארץ ישראל גיליון דרומי פיזית וגיאלוגית. 1:50,000 מפת סימוני שבילים מס' 17 "הערבה התיכונה ומיזרח הר הנגב".
- סימון שבילים: המסלול כולו לאורך שבילים מסומנים. רוב המסלול הוא סימון כחול רצוף למעט תחילת כל יום מסלול המתחיל באדום. (הסבר מפורט בהמשך)
- אורך המסלול: 28 ק"מ ( ביום הראשון 12 וביום השני 16).
- משך המסלול: יומיים כולל לינת שטח.
- גיל מטיילים : מומלץ מגיל 16 ומעלה. מסלול למיטיבי לכת.
- עונה מומלצת: חורף ואביב.
- מנהלות: טיול זה דורש אפשרות של סחיבת מים וציוד ליומיים או הכנסת מינהלות לשטח ( פירוט בהמשך -"חניון לילה")
- פינוי ועזרה ראשונה: מאזור מכתש רמון מתפנים למד"א מצפה רמון. ממזרח למכתש מתפנים למרכז ספיר שם יש מרפאה או בבסיס הצבאי עין יהב צפונית למרכז ספיר שם יש רופא.
- אישורים בטחונים: אזור הטיול נמצא ברובו בשטח אש של רפא"ל וכל כניסה אליו גם בסופ"ש מחייבת תיאום בטחוני. את האישורים יש לבקש טלפונית או מהלשכה לתאום טיולים ,במידה ומדובר בגוף של משרד החינוך , או דרך משרד תיאום פיקוד דרום למטיילים פרטיים.
הלשכה לתיאום טיולים: 02-6223360
פיקוד דרום: 08-9902926/7
איך מגיעים לתחילת מסלול?

בכדי להגיע למכתש רמון נוסעים על כביש 40 המוביל מבאר-שבע למצפה רמון ויורדים עם המשך הכביש את מעלה העצמאות לתוך המכתש. אחרי הירידה נוסעים עוד כ-4 ק"מ על הכביש עד שמגיעים לפניה שמאלה משולטת המובילה בדרך עפר לכוון חניון בארות.
דרך העפר המסומנת באדום מובילה עד אחרי חניון בארות ושם יש פניה ימינה לכוון חניון מצד סהרונים (חאן סהרונים). לאחר שפנינו ימינה עם רכבנו ניסע לפי השילוט והסימון האדום עד למיצד כ-3 ק"מ נוספים. סה"כ הנסיעה בדרך העפר כ 7.5 ק"מ.
במקום זה נפרד מרכבנו וניפגוש אותו שוב בסוף טיולנו במרכז ספיר אשר בערבה. טיולנו החל.
בתמונה משמאל: כרבולת חרירים, אשר פעמנו אליה, מתנשאת ברקע מנקודת תחילת המסלול במכתש
היום הראשון של הטיול
את הטיול נתחיל בביקור קצר בחאן סהרונים הנמצא בדיוק במקום שהרכב הוריד אותנו.
חאן סהרונים הוא אתר היסטורי מעניין המהווה זיכרון ועדות לפרק מזהיר ופורח בתולדות הנגב, תקופת דרכי הבשמים הנבטיות.
הנבטים , עם נווד קדום אשר הצליח בעזרת הכרתו את המדבר ושליטתו באיזורים נרחבים לפתח דרכי מיסחר שחצו את המדבריות שבין ערב הסעודית לישראל. דרך מסחר זו הביאה לביסוס ממלכה חזקה ועשירה בתוך אזור מדברי עני.
סיפורם של דרכי הבשמים
סיפורם של ערים נבטיות בנגב
מחאן סהרונים נתחיל לנוע ברגל ונרד את מעלה דקלים אשר מסומן באדום והוא חלק מדרך הבשמים העתיקה שחצתה את המכתש. המעלה מיועד גם לג'יפים אך לא למכוניות פרטיות ואורך הירידה כק"מ על ציר ברור.
בסוף הציר נפגוש צומת שבילים מסומנת ומשולטת כשאנו נבחר את השביל המסומן בשחור ופונה מיזרחה, בשלט יהיה כתוב לכיוון נחל ארדון. גם שביל זה הוא דרך ג'יפים (יפה מאוד בצבעיו האדומים והורודים) ואנו ננוע עליו כ-600 מטר בלבד עד שנראה מימיננו את השביל המטפס לכיוון כרבולת חרירים.
שביל זה, המסומן בכחול יוצא מתוך הציר ג'יפים והוא עולה בערוץ הזורם מדרום לכרבולת בדרך להולכי רגל בלבד. למעשה מרגע זה התחברנו לשביל המסומן בכחול שילווה אותנו לאורך כל היום עד חניון הלילה שלנו.
בתחילת הטיפוס לכוון הכרבולת עוברים מחסום אבנים שנועד למנוע מעבר רכב ושלט של רשות שמורות הטבע המעיד על הליכה רגלית בלבד, תחילת טיפוס זה הוא גם תחילת הציר של מזרח הרמון ואנו בדרכינו החוצה ממכתש רמון.
בתמונה מימין: תצפית מהר כרבולת חרירים
תצפית מ נ.ג 561
עם תחילת הליכתנו על השביל המסומן בכחול אנו הולכים בערוץ אשר זורם במקביל להר הכרבולת אך למרגלותיו מכיוון דרום. ההליכה בערוץ היא לפרקים בעליה מתונה מאוד ולפעמים במישור לאורך כ-2 ק"מ כאשר כרבולת חרירים נמצאת מצפון לנו ,משמאל. לאחר 2 ק"מ השביל פונה חזק שמאלה לכוון נ.ג 561 שהוא המשך קו הרכס של כרבולת חרירים וגם חלק מהמצלעות של המכתש בקטע של בקעת ארדון.
אחרי הטיפוס ואתנחתא בנוף המשגע של בקעת ארדון הנגלה לעינינו, נמשיך לכוון מזרח על בסיס שלוחת הסכין. השביל יורד עם השלוחה דרך נ.ג 530 ונ.ג 489 לכוון נחל מעוק ונגיע אליו אחרי שזה עוזב את המכתש. בנחל מעוק נלך עם גדתו הצפונית של הנחל (נצמד לשמאל) ונזהה את השביל מטפס כעבור מרחק של ק"מ לתוך ערוץ המטפס לכוון צפון, צפון מזרח. ערוץ זה מוביל אותנו לכוון אוכף האמוניטים. ניתן לזהות את הכניסה של ערוץ זה לנחל מעוק לפי הזיהוי של נ.ג 445 והשלוחות היורדות לכוון מזרח מהנ.ג לפי זיהויים אפשר יהיה לזהות את הערוץ שעולה בניצב אליהם. כמו-כן הסימון הכחול שיוצא מהנחל לתוך הערוץ מאוד ברור.
עם הערוץ הזה והסמון עולים לכוון אוכף האמוניטים. באוכף האמוניטים אפשר לראות שאריות ושברי מאובנים של אמוניטים יפים וברורים. אמוניט זהו מאובן בן 65 מילון שנה אשר מיוחד בצורתו ובסיפורו.
בתמונה משמאל: מאובני אמוניט
אמוניטים
מאוכף האמוניטים אנו יורדים לכוון נחל גלד(צפון) כאשר הירידה כוללת בתוכה מספר מפלים אשר עוקפים אותם מצידם.
את המפל הראשון עוקפים מימין ואת השני עוקפים משמאל. בזמן שיורדים את המפל השני עוברים על שבר גיאולוגי שהוא חלק משבר הרמון, בזמן הירידה ניתן להבחין משמאל ולראות תופעה מרשימה ביותר של קימוט מקומי בשכבות הסלע. הקימוט כה מרשים שהוא כונה בפי מטיילים אצבע האלוהים. קימוט זה הוא תופעת שוליים של שבר הרמון האופקי.
בתמונה מימין :אצבע האלוהים או הקיר המשוגע
ממשיכים אם הערוץ של נחל גלד עד שמגיעים למפל גדול בגובה 80 מטר בערך שעוקפים אותו מימין ויורדים לתחתית המפל לגב גדול בקוטר 5 מטר הנקרא גב חולית . מגב חולית הולכים עוד 600 מטר מיזרחה למפגש עם נחל נקרות והסימון האדום. חניון הלילה שלנו נמצא בדיוק לפני נקודת המפגש.
בתמונה משמאל: גב חולית כשהוא מלא מים
חניון הלילה:
יש מספר דברים שחשוב לדעת על חניון הלילה של הטיול כולל דרכי גישה והתנהגות. לחצו והכנסו.
חניון הלילה
יומו השני של הטיול
יוצאים מחניון הלילה לנחל נקרות ופונים בו לכוון צפון מזרח (שמאלה) ומדשדשים עם דרך הג'יפים המסומנת באדום בתוך נחל נקרות. מימיננוו מזדקף לו הר יהב שאליו אנו רוצים לטפס אך לפני כן אנו צריכים להקיף את הפאה הצפון מערבית שלו בכדי להגיע לערוץ עליה נוח להר. לאחר כ 2 ק"מ ואחרי שהקפנו את השלוחה של ההר היורדת לכוון מערב והנחל מתעקל חזק מזרחה אנו מזהים מצד ימין לנו (כוון דרום) ערוץ ברור ועמוק שנכנס לכוון ההר ומתרחק מנחל נקרות. ערוץ זה הוא ערוץ דרכו נטפס את הר יהב.
חשוב לציין ולשים לב כי מרגע פנייתנו לערוץ ויציאתנו מנחל נקרות ישוב ויופיע הסימון הכחול שליווה אתנו בכל היום הראשון וילווה אותנו עכשיו עד סוף הטיול.
משמאל: תמונת זריחה
אפשרות לפיצול של היום השני לשני ימי טיול
בהכנסנו לערוץ אנו נזהה בבירור את המפל ואת הנאקב המסומן שמקיף אותו מימין. מפל זה הוא רק תחילת העלייה ולאחר שמטפסים אותו השביל פונה לכוון מערב ומתחיל לטפס לכוון הרמה של הר יהב נ.ג 372. מפסגת הר יהב מתגלה לנו תצפית יפה על נחל נקרות ממערב והמסלול ממנו באנו, ותצפית ראשונית על בקעת הערבה.
בתמונה: תצפית מהר יהב
מהר יהב יורדים מזרחה (דרום מזרח) לכוון נ.ג 366 ומשם יורדים לערוץ הנשפך לנחל צבירה. יש לשים לב לסימון הכחול אשר מקיף את המפלים של הערוץ הזה מצידם הימני.
ממשיכים עם הערוץ הזה כ 3.5 ק"מ לכוון מזרח עד שהוא נשפך לנחל צבירה הזורם מדרום לצפון.
בנקודה זו אנו נכנסים למרחבים הגדולים של נחל צבירה וזה מקום טוב לעצור להפסקה תחת עצי השיטה הגדולים של הנחל.
חשוב לשים לב כי כיוון התנועה שלנו להמשך הוא צפונה במעלה הנחל אך כדאי לנוע צמוד יותר לגדה מזרחית של הנחל בכדי למצוא את השביל שעולה לרמת צבירה. מרגע שהגענו לנחל צבירה והולכים בו צפונה יש כק"מ מרחק לפחות לפני העליה לרמת צבירה ובדרך עוברים בחניון הלילה שממוקם בנ.ג 108 בלב נחל צבירה.
בתמונה מימין: ערוצי נחל צבירה מהר יהב לכוון נחל צבירה
אחרי שאיתרנו את השביל אנו מטפסים בו לכוון מזרח למעלה רמת צבירה כשבסוף הטיול כדאי לקפוץ לראות את הסדקים של רמת צבירה הנמצאים כ-300 מטר מימין לשביל (מערבה) על המצוק הפונה לנחל צבירה (מסומן במפה), אפשר לזהות מרחוק עץ שיטה בודד על הרמה אשר נמצא ממש מעל הסדקים. אחרי קפיצה לסדקים נחזור לשביל החוצה את הרמה לכוון מזרח. השביל מגיע לצידה המזרחי של הרמה שם יש גם סדקים מרשימים וגם תצפית יפה לכוון הערבה.
בתמונה משמאל: הסדקים של נחל צבירה
תופעת הסדקים
מהסדקים המזרחים של רמת צבירה יורדים לכוון דרום, יש לשים לב להמשכו של הסימון כשהשביל המסומן יורד מהנקודה הדרום מזרחית של הרמה. השביל יורד לערוץ שיורד לנחל אשבורן, אך לשים לב כי השביל לא ממשיך עם הערוץ אלה חוצה אותו וממשיך מזרחה לערוץ נוסף שיורד לנחל אשבורן בנקודה יותר דרומית.
בנחל אשבורן אנו פונים עם השביל ימינה לכוון דרום ועולים עם הנחל כ-600 מטר. בנקודה זו נפתח אוכף מצד שמאל (מזרח) של נחל אשבורן. עולים לאוכף קטן זה ויורדים אותו לצד שני לתוך ערוץ שיורד לנחל כרכשת הערוץ הזה מגיע לנחל כרכשת בדיוק במקום נמצאת הקלדרה של נחל כרכשת. הקלדרה זו בעצם ליבתו של הר געש עתיק ועדיין ניתן למצוא שרידים לטוף וסקוריה באיזור.
אנו חוצים את נחל כרכשת ואת הקלדרה לכוון מזרח כשהשביל מוביל לכוון אוכף המתצפת לכוון מרכז ספיר והערבה. נקודה זו היא מיוחדת מכיוון שבה עומדים מעל הערבה הנפרשת לרוחב וגם נפגשים לפתע עם הציוויליזציה בצורת כביש הערבה והישוב ספיר.
בתמונה מימין: תצפית מאזור כרכשת לכוון הערבה ואדום
טיולנו מגיע כמעט לסיומו בנקודה זו. אחרי תצפית והרגעות יורדים מהאוכף לכוון הערבה והולכים לכוון הישוב ספיר. את הישוב מקיפים מימין בצמוד לגדר ומתחברים לכביש שיוצא מן הישוב לכוון כביש הערבה. בכביש הערבה מסתיים טיולנו סופית עם עיניים נשואות לעבר הירדן, הרי אדום הקורצים. לטיול הבא.
לשאלות והערות
לשאלות נוספות או הערות לגבי טיול מזרח הרמון אפשר לפנות לביס"ש שדה בוקר בטלפון או באינטרנט.

משרד: 08-6532016

דרך צלחה!