גבא, צנע ונפחא- שני נחלים והר
טראסות סחופות בנחל צנע.
עניין

רכיבה  ברמת עבדת בשני נחלים לא מטוילים עם שרידים יפים של חקלאות עתיקה והבונוס הוא טיפוס לרכס נפחא שממנו תצפית יפה אל המרחבים של רמת הנגב. 

בתוך מוביל המים מתחת לכביש לצומת נפחא.
מידע

אורך  המסלול: 35 ק"מ

זמן: 7 שעות

טיפוס מצטבר: 391 מ'

דרגת קושי: בינוני. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים .

נקודת יציאה וסיום: תחנת דלק עבדת.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ

מפה: מפת סימון שבילים מס' 18,מערב הר הנגב.

בעלי חיים שנצפו: צבוע, צבאים

תאריך הטיול: 10.10.14

אל מצד צנע- מצודה ישראלית ברמת עבדת
אחד מבורות המים בנחל עבדת.
תיאור המסלול
יוצאים מתחנת  הדלק בעבדת שהפכה למרכז סואן בזכות סניפים של ארומה ומקדונלדס. על דאגה ההמולה תישאר מאחור תוך כמה מאות מטרים. חוצים את הכביש בזהירות ורוכבים על דרך עפר שמסומנת באדום החוצה את נחל צין וממשיכה בנחל עבדת. הדרך חולפת ליד הבוסתנים של חוות אבן ארי שחקר את שיטות החקלאות העתיקה בנגב וממשיכה בתוך האגן של נחל עבדת. לאורך כל הנחל שרידים מרשימים של חקלאות עתיקה. הדרך חוצה את הכביש לצומת נפחא במעביר מים שניתן לעבור בו.   ממשיכים ימינה עם הדרך במעלה נחל עבדת, לאחר 2 ק"מ, מזהים את בורות מים גדולים. שניים מהבורות הגדולים הכילו מים גם באוקטובר.  הבדואים משתמשים במים  להשקיית הצאן, ומאחד הבורות יוצא צינור פלסטיק שחור שממנו הם שואבים את המים. 
גרפיטי בדואי (עם מספר טלפון) מעל בורות המים.
מהבורות ממשיכים מזרחה כק"מ ופונים שמאלה לדרך עפר שמטפסת דרומה במעלה נחל גבא. הנחל מתון ובו טראסות חקלאיות וככל שמדרימים, הדרך הופכת לקשה יותר בשל ערוצונים שחוצים אותה. בשלב מסויים, עזבנו את הערוץ והמשכנו על שביל גמלים  וחצינו לואדי מזרחי יותר שהלך ונסגר וחייב לבסוף טיפוס רגלי עד לאוכף. מדרום הרכס המשונן של הר נפחא מבצבץ ומתווה את הכיוון.
במעלה נחל גבא.
מהאוכף רוכבים לאורך שביל ולבסוף מטפסים  ברגל לכיפה ברכס נפחא מצפון לדרך הג'יפים.  מהפסגה תצפית נהדרת אל רכס נפחא ואל מרחבי רמת עבדת.  ניתן לזהות את המשך שבר סעד-נפחא, הר קמר, והר חמרן. את הר סעד לא ניתן לראות, כי הוא מוסתר ע"י פסגה אחרת של רכס נפחא.  ניתן להתרשם, מהייחוד הגיאומורפולגי של רכס נפחא ומכך שיחסית לא הרבה מטיילים מגיעים  אליו.  מהפסגה גולשים רגלית מזרחה עד לואדי מזרחית לנ.ג 754. בראש הואדי סלע ועליו ציור סלע יפה.  ממשיכים לרכב בואדי בשביל שלאחר מכן מתחבר לדרך עפר.
בדרך להר נפחא.

דרך העפר מטפסת שמאלה, וכדאי להמשיך ללא דרך במורד נחל צנע. נוף אופייני של רמת נגב, השטפונות גרמו להרס הטראסות החקלאיות וליצירת נוף של בתרונות. בכמה מקומות שרידים של הטראסות נראות מעל משקעי הלס. מכאן, ניתן ללמוד את החשיבות של תיחזוק הטראסות, ברגע שזה פסק, החל למעשה תהליך סחיפה של הקרקעות וזהו למעשה אחד המאפיינים של תהליך מידבור. 

שני רוכבים מול הנוף.

נחל צנע מתחבר חזרה לנחל עבדת בסמוך למוביל המים.  ניתן לגוון את החזרה ולרכב בשביל הירוק שעובר בצמוד לקיר הצפוני של הנחל ועובר ליד טראסות גבוהות מאד, שלרגע נדמה שרק אתמול סיימו לבנות אותן. השביל הירוק מתחבר לדרך העפר המסומנת באדום שתוביל אותנו בחזרה לתחנת הדלק בעבדת. 

ציור סלע בתחתית הר נפחא.
מפות
הכין: יהודה מטלון
מפת המסלול