ממשית למכתש הגדול דרך הר צייד 

עניין

מסלול מדהים בשבילים עתיקים על גב רכס חתירה ותצפיות יפות אל המכתש הגדול. ביקור באתר ארכיאולוגי מלפני 4000 שנים מתקופת הברונזה התיכונה. 

מידע

אורך המסלול: 26 ק"מ

דרגת קושי: המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וקטעי הליכה ברגל

זמן: 6 שעות

נקודת יציאה: כניסה לממשית

נקודת סיום: חניון החולות הצבעוניים בפתח המכתש הגדול.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

הערה: המסלול עובר בשטח אש.

תאריך: 14.11.14

העין של ממשית.
יוצאים משער הכניסה לגן הלאומי ממשית ורוכבים לאורך הגדר המערבית עד לנחל ממשית. אנחנו המשכנו עוד כ-400 מטר מערבה ואחר התחלנו  לטפס בשביל ברור בכיוון מזרח. השביל מטפס עד לצרה המדרון מעל ממשית, וממנו תצפית יפה להרי דימונה ולמישור ימין.  השביל הזה יחסית ברור ולא קשה לזהות אות ובשטח. ההמשך הוא לאורך השלוחה בסינגל שעובר בסמוך למספר טומולי. לאחר כק"מ כדאי לסטות ולהתקדם לשפה הצפונית של המדרון  שבו נוצר חור בסלע- "העין של ממשית" .  אתר מאד  מיוחד ופוטוגני. מדרום ניתן לזהות את השלוחה המאורכת של הר צייד שעליה בולטים גלי הקבורה מתקופת הברונזה התיכונה. 
הר צייד

השביל ממשיך מזרחה על קו הרכס ועובר בין גלי אבנים ולבסוף יורד לאוכף על הפרשת המים עם נחל ממשית, וממשיך על צלע ההר ואחר הופך ללא רכיב עד ההתחברות עם דרך העפר המוליכה להר צייד. הר צייד נ.ג. 658 הוא אתר ארכיאולוגי מאד מעניין מתקופת הברונזה התיכונה. במקום טומולי רבים שהשתמרו באופן כמעט מושלם. האתר נחפר ע"י רודולוף כהן בשנת 1984. במקום שרידי יישוב מתקופת הברונזה התיכונה א' הכולל 55  חדרים וחצרות (נקרא חורבת הר צייד בספר של רודולוף כהן, ההתיישבות הקדומה בהר הנגב).  האתרים שנמצאו בנגב מתוארכים ל2000-2200 לפנה"ס. זו הייתה התיישבות קצרת ימים והתקיימה עשרות שנים בלבד. רודולוף כהן כותב בספרו (עמ' 298):

אלה אטלנטית לפני מעלה חתירה.
"תושביו של הר הנגב בתקופת הברונזה התיכונה א' היטיבו להתמודד עם תנאי  הקיום במדבר, האם היו אלו תנאי אקלים קשים מנשוא, שגרמו לנטישתם את מקומות מושבם?  האם היתה זו נטישה מרצון, מתוך כונה להגר צפונה ולהתנחל באזורים נוחים ופוריים? אפשר גם, שבפרשה זו פעלו גורמים אחדים במשולב, מהם שעדיין לא הובהרו לאשורם." עוד חידה מני רבות  שצופן בחובו המדבר. 
בדרך לשפת המכתש
קו הרכס אינו רציף, לכן מהר צייד יש לרדת במדרון אל שביל שממשיך בכיוון דרום מערב ואחר מטפס שוב אל קו הרכס. הרכיבה היא בשבילים  ודרכי עפר צרות לפני הצניחה של המתלולים מזרחה. מפתיע כמה נתיבים ודרכים יש באזור מרוחק זה.   ממשיכים בכיוון דרום מזרח והשביל מוביל לסינגל שעובר בסמוך לאלה אטלנטית יפה, בין האחרונות ששרדו באזור. יש ויכוח בין החוקרים אם אכן האלות האטלנטיות הן שריד לאקלים לח יותר בהר הנגב.  האלה ממוקמת  בערוץ קטן מתחת למשטחי סלע ולכן זוכה לכמויות מים גדולות יותר. האלה היא גם הסימן לכך שאנו בנתיב הנכון המוליך לראש מעלה חתירה. ראש המעלה נמצא מעל  מפעל כריית החול בתחתית המכתש. זהו נתיב גמלים קדום שטיפס מהמכתש ומן הסתם לכיוון העיר הנבטית ממשית. 
ירידה מסוכנת במצלעות המכתש הגדול.

מכאן מתחיל קטע הרכיבה היותר מעניין לאורך שפת המכתש בשבילים צרים וברורים  עד נ.ג 616.  מהשביל תצפיות יפות למכתש הגדול. אני שוב הופתעתי מרשת השבילים הענפה באזור. אחר השביל נעשה תלול מידי ואנחנו פיספסנו את המשך השביל וירדנו לערוץ  תלול שעבר דרך המצלעות. זהו קטע הליכה קשה וביציאה מן המצלעות, אף מעט מסוכן, כי צריך לעקוף מפל של  10 מטרים.  לכן כדאי מאד לא לפספס את השביל שמופיע גם במפת עמוד ענן. אופציה נוספת היא לרכב על המצלעות דרומה עד מעל חניון האיקליפטוסים (במפות מופיע שביל ברור).

הואדי התלול הוביל אותנו אל נחל ממשית ולאחר כק"מ וחצי חברנו לכביש הכניסה למכתש הגדול ולחניון האיקליפטוסים.  

טומולי בהר צייד
מקורות

ההתיישבות הקדומה בהר הנגב- רודולוף כהן, רשות העתיקות, 1999.

 

תצפית מעל ממשית.
מפות
הכין: יגאל עמית