ממשאבי שדה  לנחל אטדים, הר שחר וחמוקי משאבים- רוכבים בשביל אבי 2016

סינגל גולדה. צילם: יותם בבאי
עניין

טיול לזכרו של אבי כהן בתא השטח שמדרום למשאבי שדה. זוהי גירסה למסלול האחרון שאבי הוביל אותנו ברכיבת סיום שנה ב-26 ליוני 2012. רכיבה באזורים לא  מטוילים, בורות מים, שרידים של מסילת הברזל התורכית וגולת הכותרת חמוקי משאבים- מחשופים מעוגלים של סלע קרטון לבן בעלי צורה ארוטית – גן עדן לחובבי  צילום. 

בדואים בקרבת נחל אטדים.
מידע

אורך:  29 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: בינוני

נקודת יציאה וסיום: משאבי שדה

עונה מומלצת: פברואר, מרץ

הערה: הטיול עובר בשטחי אש פעילים ולכן אפשרי רק בסופי שבוע  ובחגים.

תאריך טיול:  18.3.16

תיכנון מסלול:  יותם בבאי וחזי יצחק 

העלייה לקמפ א-שריף.
תיאור המסלול
יוצאים ממשאבי שדה לכיוון צומת משאבים דרך היציאה לכיוון בית העלמין ועוברים את הכביש במעבר תת קרקעי במקום שבו נחל רביבים חוצה אותו ליד גשר הרכבת התורכי שנבנה ב-1915 במאמץ (שלא צלח) של התורכים לבנות מסילת רכבת שתגיע לתעלת סואץ. ממשיכים עוד מערבה כק"מ ועולים על סינגל גולדה שמטפס  לרכסים שממערב לכביש 40. זהו קטע רכיבה יפה, מעט  טכני שעובר מעל חוות הגמלים של פרחאן וחוות מעיין הנעורים. השביל חובר לדרך עפר שמושכת צפונה ויורדת לנחל אטדים. 
מבט מהר שחר מזרחה.

פונים ימינה ורוכבים כ-800 מטרים עד עץ אשל גדול וליד גשרון קשתי של סוללת הרכבת התורכית. זהו מקום טוב למנוחה ולסיפור הרכבת התורכית. מסילה זו היא  במסגרת המאמץ התורכי לכיבוש תעלת סואץ במלחמת העולם הראשונה. במאי 1916 המסילה הגיעה עד לניצנה ואחר הם הספיקו לסלול עוד כ-30 ק"מ נוספים עד קציימה ושם היא נעצרה.   התורכים השקיעו מאמץ הנדסי ניכר לשמור על תוואי אחיד בגובהו ולכן בקטע בין באר שבע לעזוז יש כמעט 100  גשרים ומעבירי מים.  

גמלים בחמוקי משאבים.
מעץ האשל ממשיכים צפון מזרחה במעלה ואדי מתון, השביל מטפס לשלוחה המשקיפה על אזור המפעלים של רמת חובב. בצומת דרכי העפר פונים ימינה ומטפסים לגבעה  433 שממנה הדרך יורדת ועולה שוב לקמפ א-שרף. כאן היה מחנה צבאי בריטי שבו היה רדאר. הנקודה שולטת על הדרך  באר שבע-ניצנה וגם על צומת הנגב וכיום היא שולטת על עיר הבהדי"ם. במלחמת העצמאות היה ניסיון לכבוש את המקום שבו  התמקם  כח מצרי, אך הפלוגה לא  הגיע אל היעד בשל טעות ניווט. ממזרח הרכסים של הר שחר והר צבוע המהווים את הקמר המערבי ביותר של הקמרים בהר הנגב. 
חמוקי משאבים.
נחצה את הכביש בזהירות ונטפס בדרך עפר תלולה לראשו של הר שחר נ.ג. 492.  מלמעלה תצפית להר צבוע. מהר שחר מתחיל סינגל היורד לכיוון דרום  לכיוון נחל רביבים. השביל יורד בחלק העליון על שכבות הצור ואחר עובר לקרטון הלבן. 
מייק.

ממשיכים על דרך עפר מזרחה ואחר על שביל שמוביל לתוך חמוקי משאבים שהם מחשופים מעוגלים בסלע הקרטון. מקום נהדר לצילום. בדיוק כאשר הגענו לכאן,  אורחת גמלים חצתה את העמק הקטן והלבן, ולרגע היה ניתן לחשוב שאנו בלב הסהרה.    המקום פחות מטויל מחמוקי ניצנה המוכרים והנגישים יותר, אך לא פחות יפה. 

חמוקי משאבים.
ביציאה חזרה מחמוקי משאבים כ-300 מטר מערבית להם נמצאת  מאגורת צבוע- בור מים גדול שעץ אשל צומח מתוכו.  למאגורה שני עמודי תמך והיא הייתה יבשה.  הדרך חזרה עוברת בערוץ נחל רביבים, ולאחר מכן הדרך משתבשת וכדאי לחבור לדרך העפר הטובה ההולכת מדרום לערוץ נחל רביבים, עוקפת את הלולים של משאבי שדה ונכנסת לקיבוץ מצפון. 
נדב.
מפות
הכין: יותם בבאי