מערד לעין בוקק דרך צוק הר שלהבת וצוק תמרור 

אורחת גמלים ליד ראש מעלה בוקק
עניין

מבין כל המסלולים שיורדים מערד לים המלח, זהו אחד המיוחדים והיפים ביותר. רכיבה על נ'קבים מדהימים, תצפיות נהדרות על מדבר יהודה וים המלח ולבסוף ירידה אתגרית רגלית עם האופניים במעלה בוקק התלול לחוף ים המלח. 

רוג'ם סלאמה
מידע

אורך המסלול: 33 ק"מ

זמן: 9 שעות

דרגת קושי: קשה+. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וירידה רגלית עם האופניים במעלה תלול מאד.

 

נקודת יציאה:  חנייה ליד תחנה מרכזית ערד.

נקודת סיום: מלון דוויד ים המלח

מפות: מפת סימון שבילים מדבר יהודה דרום, מס' 11.

מפת שביל נט, מדבר יהודה- דרום.

 

נתונים טופוגרפיים (הכין: יהודה גוטמן)

מרחק רכיבה 35 ק"מ (התחלתי להקליט קצת אחרי מקום החנייה).
זמן ברוטו 8:18 שע'
זמן רכיבה נטו 5:19 שע'
טיפוס מצטבר 437 מ'.

ירידה מצטברת 1408 מ'

גובה מינ' – באזור המלונות -389מ'

גובה מקס' 631 מ' באזור הר קינה.

 

לוגיסטיקה:  ניתן לתאם הקפצה חזרה ממלונות ים המלח בטלפונים הרשומים מטה. הם יכולים לדאוג גם לעגלה להחזיר את האופניים.  העלות היא 50 ₪ לאדם והנהגים הבדואים מאד אמינים  ומוכנים לעזור.

סמי: 052-8093203

סלאח: 052-2704171

בירידה להר שלהבת
תיאור המסלול

 

יוצאים לכיוון אזור התעשייה ערד ולאחרכ-400 מטר, פונים ימינה. עוזבים את הכביש ורוכבים על דרך עפר מגיעה לצינור הגז. מכאן רוכבים לאורך צינור הגז כאשר הדרך עולה ויורדת ועוברת ליד מגורי בדואים.    ברגע שנגיע למכלאה גדולה של גמלים נדע שאנו קרובים לרג'ם סלאמה.  ניתן גם לשאול את הבדואים, אך לא תמיד הם מבינים  לאיזה אתר אנו מתכוונים. ממכלאת הגמלים, רוכבים כ-500 מטר מזרחה  ומזהים מספר גלי אבנים על שלוחה שיורדת לואדי עמוק. ממול ניתן לזהות כעין מערות בשכבת הצור שנמצאת בחלק העליון של המדרון. על המדרון מספר מעגלי אבנים שמהווים את האתר העתיק שמופיע כבר במפה ששרטט הגיאוגרף הגרמני H. Kiepert בשנת 1940.
תצפית לבקעת חתרורים.

בספרו החדש של דב פוניו – מדריך למטייל במדבר יהודה, נכתב שהאתר יושב על דרך עתיקה שחברה את חברון דרך יאטה וכרמל ועברה דרך האתר הזה אל ראש זוהר ומשם דרך מעלה זרון אל  הקצה הצפוני של הר סדום. יתכן וישוב קטן זה,  היה מעין תחנת דרכים על אף שנכון יותר מבחינה טופוגרפית לנוע על קו הרכס עד ראש זוהר ולא "לתפור" את הואדיות הללו.  בכל מקרה מעניין מה מקור השם רוג'ם סלאמה והאם ניתן למצוא אלו שרידים של הדרך העתיקה הזו באזור?

תצפית מצוק תמרור.

נחזור אל דרך צינור הגז ונמשיך דרומה כאשר המגנה היא להתחבר לדרך העפר המסומנת בירוק המגיעה למצפה זוהר. חולפים בקרבת אתרי כרייה והדרך מטפסת עד החיבור עם דרך העפר המסומנת בירוק (נקראת "דרך הגז").  

גמלים ליד ערד.

רוכבים על דרך העפר ועוברים את חוות הגז  עד לפני הירידה שלה לאוכף- הכיפה של הר יהל. מנקודה זו יש תצפית יפה מאד לבקעת חתרורים ולדרום מדבר יהודה. ניתן לראות את הכיוון הכללי של המסלול וגם לנסות  ולאתר את העלייה להר חתר. יורדים לאוכף וממש ממנו ניתן לזהות נ'קב  יפה המושך דרומה. הקטע הראשון  יפה מאד ואחר ההתקדמות קשה ונתחיל בירידה מטה בשביל לכיוון הר שלהבת.  בקטע התלול, עוברים להליכה ואחר השביל יורד לאוכף יפה וממשיך מתחת לשכבת צור ומטפס להר שלהבת.  זהו קטע רכיבה נהדר.  הר שלהבת מכוסה שברי צור כהים, אבל ממנו יורד שביל ברור עד לכביש צומת חתרורים – צומת רותם.  

המפל הגבוה בנחל בוקק.

נחצה את הכביש ונרכב  מזרחה ללא שביל מוגדר כשבדרך חוצים ערוצים קטנים עד למרגלות המתלול כ-800 מטר צפונית להר חתר. צריך "להתביית." על נ'קב גמלים שמטפס בתוך ואדי . רובו רכיב ובחלק האחרון יש מעט ללכת עם האופניים עד שהשביל מתחיל לרדת.  פונים שמאלה לערוץ שתחבר לשביל שהופך לדרך עפר במורד נחל חלמיש.  כאן צריך לשים לב ולא לפספס את הפנייה ימינה של דרך העפר המטפסת ואחר יורדת אל הכביש לא רחוק מתחילת השביל הירוק המוביל את צוק תמרור. 

העלייה לצוק תמרור רכיבה חוץ מהקטע האחרון ואחר מגיעים למשטח המשורי המדהים של גבעת המשאר של צוק תמרור. רוכבים מזרחה עד הקצה שממנו תצפית נפלאה על  השוליים הדרומיים של  מדבר יהודה והרי מואב  ממשיכים לאורך השביל הירוק שיורד לנחל בוקק כולו כמעט רכיב עד לתצפית המפל הגבוה. שממנו  תצפית מדהימה אל אזר מלונות ים המלח שמונחים על רקע הטורקיז של בריכות האידוי.
תצפית אל מלונות בוקק מראש מעלה בוקק.

המפל הגבוה מורכב משני מפלים ונחל בוקק הרדוד הופך פתאום לקניון מרשים  וקצר שיוצר  מפער במצוק ההעתקים. השביל  עובר לצד הצפוני של הקניון עד לראש מעלה בוקק. ממש לפני ראש המעלה  לאורן של הקרניים האחרונות חיכתה לנו הפתעה מדהימה- אורחת גמלים (קרוב ל-20) ירדה על השביל העתיק והמשיכה  מערבה.  הרועה בדואי צעיר משבט אבו גבוע, רכב על  חמור לבן כמו חמורו של המשיח. התמונה הזו הזכירה לי לרגע את אורחות הגמלים במדבר דאנקיל באתיופיה. מעלה בוקק הוא חלק מדרך עתיקה שקשרה את ראש זהר עם  נחל בוקק ועין בוקק ומן הסתם המעלה הזה היה מתוחזק הרבה יותר בעבר. מקור השם העברי הוא בשם הערבי נק'ב אום באע'ק. 

גמל ורוכב.
מעלה בוקק מסומן באדום, את זה לא נשכח כי לרדת בו עם האופניים בלילה לאור פנסים זה לא דבר של מה בכך.  החלק העליון מאד תלול וקשה לירידה וההמשך פשוט יותר. בלילה הודיתי לאלו שסימנו את השביל ואיפשרו לנו לנוע מסימון אחד למשנהו. חולפים על פני הפיצול של השביל השחור היורד לבריכות בנחל בוקק. לאט לאט אורות המלונות הלכו וקרבו  והחלק הקשה היה מאחורינו.
רועה גמלים.

ממש מעל הכביש  עוברים ליד המבנה העתיק של מיצד בוקק.  אותי זה מאד הפתיע, כי אף פעם לא שמתי לב אליו מהכביש בכל הנסיעות הרבות שלי לאורך כביש 90. המצודה היא חלק מהלימס הרומאי שהיה קו הביצורים הביזנטי בספר המדבר ומן הסתם, מיקומו קשור למעיין הקרוב עין בוקק.  המצודה מתוארכת למאה ה-4 לספירה  ונחפרה לראשונה ע"י מרדכי גיחון.  בכל מקרה, המצודה מצריכה ביקור נוסף באור יום.  

חמורו של משיח.
מפות
הכין: יהודה גוטמן.