אל הר כמריר והר קדים

הבדואי במאבק עם בכר סורר.
עניין

מפגשים  עם בדואים מכניסי אורחים, סינגלים אבניים וטיפוס להר מבודד שממנו תצפית יפה למרחבי דרום מדבר יהודה. 

ירון בירידה לשביל האדום.
מידע

אורך המסלול 24 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: בינוני+. המסלול כולל טיפוס רגלי עם האופניים וקטעי רכיבה טכניים.

נקודת יציאה וסיום.  כניסה לבסיס נבטים – 5 ק"מ דרומית לצומת תל ערד על כביש  80.

עונה מומלצת:  כל השנה למעט הקיץ

מפה: מפת סימון שבילים מדבר יהדוה דרום.

תאריך טיול: 18.9.15

מסלולים נוספים באזור
ילדים בדואים
תיאור המסלול
את הרכבים השארנו אצל משפחה בדואית נחמדה שמתגוררים 200 מטר דרומית לצומת מצד מערב. הם קבלו אותנו בסבר פנים יפות ואף הביאו לנו מים. רוכבים דרומה על הכביש לצומת ערוער כשלושה ק"מ עד לפניה ימינה של דרך עפר לבנה (גבול טעות הוא אנטנה סלולרית שנמצאת מדרום לפנייה).  דרך עפר זו מסומנת באדום, אבל הסימנים לא תמיד ברורים. 
סולימאן 0536233045
הדרך עוברת בסמוך למספר בוסתנים ושדות חרושים ואחר מטפסת לאוכף. בראש האוכף  עמד אובל מקופל יריעות וכמובן שעצרנו לבקר. פגשנו את סלימאן, מיודענו מהטיול הקודם בחור צעיר שנגן על סומסומיה שנבנתה על חצי גיטרה. סלימאן כיבד אותנו בתה מתוק, בפיתות ובגבינה קשה שהם הכינו. שני ילדים חלפו עברו כשהן רכובים על גמלים, מסורת שכבר נשתכחה מהבדואים בנגב.  
על הר כמריר.
מהאוכף הדרך יורדת ועוברת ליד אוהל בדואי נוסף  והשביל המסומן באדום ממשיך בואדי. כל המרחב הזה מרושת ברשת של נ'קבים ושבילי עיזים. בתחילה רכבנו בשביל שירד בקטע מצוקי ובו מערות רבות ואחר נצמדנו לשביל האדום שממשיך בואדי שניתן לרכב בו. לאחר מכן מתחיל קטע טיפוס רגלי למשטח שמתחת לפסגה החרותית של הר כמריר. עוד מאמץ קטן ואנו למעלה. 

מהפסגה נשקף נוף יפה של דרום מדבר יהודה, ערב רב של ערוצים ומדרונות חשופים. במערב הנוף נחסם ברכס הגבוה של הר קדים לשם מועדות היו פנינו.  התקדמנו לאורך שבילים  מכוסים באבני צור ולבסוף טיפסנו על כיחפה סלעית שממזרח להר קדים.  חזרנו על קוליס ברור בכיוון צפון מערב ואחר על נ'קב יפה עד שירדנו בחזרה לואדי שבו עובר השביל האדום.

על הר כמריר.

היה יום חם מאד  והשתוקקנו להפוגה בצל ואנו עשנו את פעמינו למאהל בדואי קרוב ושוב הבדואי התגלה כמכניס אורחים למופת. הוא כיבד אותנו במים קרים ובתה מתוק והמנוחה בצל החזירה אותנו לחיים והשיבה לנו  את הכוחות. מכאן הדרך הייתה קצרה אל הכביש ומשם  אל נקודת ההתחלה שרב הדרך היא במגמת ירידה.

 

מבט צפונה מהר כמריר.
מפות
הכין: יהודה גוטמן