לאורך הרי אדום – מרג'ף לפינאן

עניין

טיול אופניים בן שלושה ימים בנופים המיוחדים של הרי אדום וירידה בדרך אתגרית לבקעת פינאן שבה היו מכרות נחושת עתיקים. עצי ערער, אלות אטלנטיות ואלונים מקשטים את המורדות של ההרים .  ממול נשקפים  הרי הנגב של הארץ. המובטחת. 

עץ אלון במרומי הרי אדום
יום ראשון: 37 ק"מ

תאריכים:  18-20.2.16


יוצאים מרג'ף ולאחר ק"מ יורדים דרך הכפר לדרך אורך מעל מצוקי אבני החול. האופנים (Trek 3700) לשם שינוי מחזיקים מעמד ומלבד מספר גדול של פנצ'רים לא היו לנו כמעט תקלות. האופניים מתוחזקים על ידי חברת טיולים בעמאן ויוסוף שוכר מהם את האופניים. הדרך יורדת לטיבת א-זמן  ואחר מטפסת לטייבה (המלון סגור מפאת מיעוט התיירים). ביקשנו מהשומר לסייר במלון, אך כל התחנונים העלו חרס, הוא בשלו.  מטייבת א-זמן טיפוס תלול בחזרה לכביש הראשי המוליך לואדי מוסא.

בדואי בעין גנינה
ממשיכים על הכביש עד ואדי מוסא ויורדים למרכז מבקרים. מטפסים בכביש  דרך הבתים הצפוניים של ואדי מוסא ואחר בדרך עפר שממשיכה לטפס ומתחברת לבסוף לכביש המוביל לשובק.  פונים שמאלה אל ירידה תלולה דרך הישוב הבדואי עמרין ומשם פנייה בדרך עפר שמטפסת  לאורחן Seven Wonders. המקום מסודר ודי נקי ובו מקלחות עם מים חמים.  ארוחת ערב בסגנון של מזנון חופשי, ואחר תה באוהל הארוח שבו תנור עצים עם ארובה.  יוסוף הגיע לביקור וממנו למדתי שמספר אנשים  בואדי מוסא נפלו קורבן לעקיצה במאות אלפי דולרים וגם יוסוף הפסיד די הרבה כסף. הלינה היא במעין חדרים שניים בחדר- בקיצור אין תלונות.  
המפל בעין שמח.
יום שני: 36 ק"מ
ההתחלה היא בטיפוס ארוך ומתיש על הכביש המוליך לשובק. עלייה של כמעט 700 מטרים. הנוף משתנה עם הגובה ובחלק העליון אלונים. היה יום ששי וחמים והמקומיים  נצלו את המנוחה לבילוי בחיק הטבע כלומר למנגלים אלא שכאן  לא קונים בשר מוכן אלא שוחטים כבש או גדי ומבשלים אותו בסירים גדולים או מכינים מנסף, בשר כבש מבושל ביוגורט (לא תבשל גדי בחלב אימו...).
תצפית מהרי אדום
ההתחלה היא בטיפוס ארוך ומתיש על הכביש המוליך לשובק. עלייה של כמעט 700 מטרים. הנוף משתנה עם הגובה ובחלק העליון אלונים. היה יום ששי וחמים והמקומיים  נצלו את המנוחה לבילוי בחיק הטבע כלומר למנגלים אלא שכאן  לא קונים בשר מוכן אלא שוחטים כבש או גדי ומבשלים אותו בסירים גדולים או מכינים מנסף, בשר כבש מבושל ביוגורט (לא תבשל גדי בחלב אימו...).
עדר בדרכו למים.

הבדואים מהאזור ממלאים מים מהמעיין בג'ריקנים כדי להשקות את העדרים. מתחת למעין ובמעלה הואדי שמעליו מספר עצי אלה אטלנטית. ממשיכים עוד כק"מ  עד למפל גבוה כ-15 מטרים בו זורמים מים- עין שמח. מעל המפל (10 דקות הליכה) בריכת מים שניתן לרחוץ בה.  כאן התמקמנו לארוחת צהריים שכללה שקשוקה בנוסח ירדני. 

הרי אבן החול באזור של אום על עמד.
עדר גדול  חלף על פנינו וצלצול פעמונים הפר את שלוות הצהריים- צלילים נעימים  שהאוזן שלנו אינה מורגלת לשמוע.  מתקדמים הלאה, הדרך עולה ויורדת ומגיעה לתצפית מאד יפה מעל ואדי בראווס.  דרך העפר מתחברת לכביש תלול היורד במספר פיתולים אל אום אל עמד – עמק קטן מוקף באבני חול לבנות. אתר חביב לפיקניקים והמקומיים משאירים כאן לכלוך רב וחבל.  
בישול בטנקה.
ארוחת הערב בושלה בתוך טנקה, שזו חבית שבתוכה מתקן שבו שתי קומות. בקומה העליונה הונחו עופות ובתחתונה ירקות. על הארץ הונח סיר אורז. החבית הונחה בתוך המדורה והאוויר החם בישל את המזון. לאחר שעה ועשרים דקות האוכל היה מוכן והטעם נהדר.  גירסה אחרת של הטנקה נקראת מנדי ובה החבית שקועה באדמה וכמובן שזהו מתקן  קבוע שנשאר בשטח.  
ראש מעלה אום אל עמד.
יום שלישי: 24 ק"מ

"וַיִּסְעוּ מִצַּלְמֹנָה וַיַּחֲנוּ בְּפוּנֹן, וַיִּסְעוּ מִפּוּנֹן וַיַּחֲנוּ בְּאֹבֹת"


בבוקר- קבוצה של גברים וילדים מא-שובאק מתחילים ביום פיקניק ושוחטים כבש ועוקרים מבלי להניד עפעף מספר עצים לצורך המדורה. אין ספק שבקצב הזה של ונדליזם  הערערים והאלונים יעלמו מהרי אדום. בסיור קצר שערכנו במקום ראינו גדמים רבים של עצי ערער שחלקם פשוט נוסרו במסור. לדברי איימן יש במקום פקח שיכול להטיל קנס של עד 1000 דינר על כריתת עץ. משום מה לא נראה לי שזה מרתיע את המקומיים.

מבט נוסף על הדרך לערבה.
מאום אל עמד נפרצה דרך שיורדת מהרי אדום אל פינאן שבערבה. הדרך כיום הרוסה לגמרי ולא עביר לשום רכב.  בכלל צריך  תעוזה ודימיון כדי לפרוץ נתיב לרכב דרך המצוקים של הרי אדום. הדרך מטפסת אל מעין שער החצוב באבן חול לבנה וממנו הדרך מתחילה לרדת.  בחלק העליון הלכנו ברגל  ואחר אפשר לרכב כמעט לכל אורכה עם מספר קטעים טכניים.  הדרך יפה מאד וממנה נשקפים  נופים מדהימים  של בקעת פינאן. 
בסוף הירידה  מספר אוהלים של בדואים משבט העזאזמה- פליטי 48 מהנגב. מלבד הצאן ראיתי שני סוסים שהעידו על מצבם הכלכלי הטוב של המשפחות. יריעות האוהלים ארוגות מצמר של עיזים- ממש אוהל קדר. בדואי זקן הזמין אותנו לשבת במקעד ומתחילים מספר סבבי תה מתוק. אני מתרגל את הערבית שנזנחה ומנסה לדובב את הבדואי שגילו המופלג עובר את ה-80.  מחזור הנדידה שלהם הוא עונתי. מאוקטובר עד מרץ הם בערבה ובתחילת אפריל הם עולים לאזור שובאק הגבוה. נפרדנו לשלום והמשכנו עם הדרך לכיוון  הכפר פינאן. יש משהו יפה במפגש  עם בדואים שעדיין שומרים על אורח החיים המסורתי שלהם-משהו שכבר לא קיים בארץ. 
ילד בדואי משבט העזאזמה בבקעת פינאן.
פוגשים את איימן וממשיכים לכיוון תל פינאן. דרך עפר טובה, הרבה חממות של עגבניות ובריכות מים פתוחות שמזרימות את המים לחלקות. עצי פתילת המדבר לאורך הדרך ומאהלים  נוספים של בדואים. לפני התל על גבעה בריכת מים גדולה שממנה יוצאת אמה שיורדת לתחנת קמח עתיקה.  תל פינאן הוא גל אבנים גבוה שבראשו מספר קברים של בדואים ושרידים של מבנה. לאורך כל המדרונות סיגים שחורים של נחושת.  באזור מכרות הנחושת העתיקות של פונון שגם מוזכרת שאחת התחנות של בני ישראל בדרכם לכנען.
אוהלי קדר
יש המזהים את המקום עם הסיפור של נחש הנחושת. המכרות היו פעילים מתקופת הברונזה הקדומה ועד התקופה הביזנטית והערבית, כאשר גם מלכי ישראל ויהודה נצלו את המכרות הללו.  באזור ובעיקר בח'רבת א-נחש' התגלו כבשנים להתכת הסיגים. עצי הערער והאלונים שימשו להסקת הכבשנים הללו ומן הסתם בעבר הרי אדום היו מכוסים ביותר עצים.  חזרנו ברכיבה לכפר פינאן ופגשנו במיניבוס במשרד הקבלה של הלודג' האקולגי שבפתח ואדי דנה. 
לוגיסטיקה
ליצירת קשר עם יוסף חסאנאת לתיאום הטיול ולשכירת אופניים:
Yousef Hasanat
Desert Paramours travel and tours
www.desertparamours.com 
E-mail:
Jeep tours: jeep@desertparamours.com
Adventure tours: adventure@desertparamours.com
Hotel accommodations: hotel@desertparamours.com
Horseback and camel trek: ride@desertparamours.com
General information: info@desertparamours.com
Managment: management@desertparamours.com
Holidays, packages, adventures, classic and holy land tours
Phone: 00962 777 282 730
Fax: 00962 3 2155 955
Yahoo messenger: yousifl77@yahoo.com
Skype: desertparamours
Petra Jordan