סינגל גברעם ונחל שקמה
סינגל גברעם
עניין

סינגל חביב  בגבעות הכורכר שעוטפות את קיבוץ גברעם ואחר המשך בדרך נחל שקמה שעושה דרכו לים דרך שמורת כרמייה ולבסוף שחייה בקטע האחרון  שהנחל חוצה אזור של דיונות שנמצאות בתהליך התייצבות. 

מידע

אורך המסלול: 37 ק"מ

זמן: 6 שעות כולל שחייה בנחל שקמה.

דרגת קושי: בינוני

גובה מצטבר: 259 מטר (יורדים 310 מ')

נקודת יציאה: בחניון האקלפיטוסים  בתחילת סינגל גברעם, לפני הכניסה לקיבוץ

נקודת סיום: כניסה לנחל שקמה,ק"מ מזרחית לחוף זיקים.

עונה מומלצת: כל השנה,  בחורף  יהיה קר לשחות בנחל שקמה.

מפה: מפת הסינגל  והסברים על המסלול – ניתן לקחת בתחילת המסלול

מפת  סימון שבילים – מס' 13, משור חוף הנגב .

ציוד מיוחד: בגד ים ומשקפי שחייה. 


תאריך טיול: 23.10.15

גשר הרכבת בביר סנייד
תיאור הטיול
סינגל גברעם  הוא מסלול טבעתי שאורכו 19.2 ק"מ  והגובה המצטבר הוא 250 מטר, די נוח לרכיבה עם מספר קטעים נחמדים, על אף שבנקודה מסויימת השבילים  הללו שנבנים נראים כמתפתלים סביב עצמם כדי לצבור קילומטרים נוספים ובכך מתחילים לעצבן.  התופעה הגיאומורפולוגית המעניינת שהשביל עובר בה היא רכסי הכורכר שהם למעשה דיונות חול שעברו תהליך של התמצקות כתוצאה ממשקעי פחמת סידן שהגיעו מרסס של מי ים. סלע הכורכר בנוי משכבות דקות ומלוכדות  ולעיתים נראה שיכוב צולב של השכבות שנובע מכווני רוח שונים שהשפיעו על כיוון נטיית שכבות החול בדיונה.
שמורת כרמייה
אם תיאוריה  זו נכונה אז רכסי הכורכר מעידים על קו חוף קדום שונה מאד מקו החוף של היום. סלע הכורכר משמש לבנייה ואת זה רואים יפה  במחצבת הכורכר הקדומה שהשביל עובר בסמוך אליה.  מעניין שהשם כורכר מקורו  בחלוק נחל ששימש כאנך בנאים.  השביל עצמו משולט היטב ואין בעיה להתמצא לאורכו.  רכסי הכורכר מסביב לגברעם  מיוערים על ידי קק"ל שפיתחה גם את הסינגל. 
שבלולים על חצב
הקטע השני של המסלול מתחיל מחניון היציאה של  סינגל האופניים ומסתיים בכניסה לקטע השחייה בנחל שקמה מזרחית לקיבוץ זיקים.  אנחנו דאגנו להשאיר מראש רכב בנקודה זו כדי שנוכל להחזיר את הנהגים לתחילת המסלול.     רוכבים דרומה ומתחברים לדרך המסומנת באדום  שהיא דרך עפר כבושה וחלק מדרך נחל שקמה. נחל שקמה מתחיל את דרכו בספר המדבר בגבעות השפלה הדרומית ליד קיבוץ להב ונשפך לים ליד קיבות זיקים.
השם מעיד על עצי השקמים הרבים שהיו כאן בעבר והיום   מספרם מועט.   אגן הנחל מהווה  מפגש  אקולוגי מעניין  בין מינים מדבריים לבין מינים ים תיכוניים.  דרך נחל שקמה ע"ש אריאל שרון  שאורכה כ- 61 ק"מ מלווה את ערוץ הנחל כמעט לכל אורכו והיא עבירה לכל כלי הרכב.    הדרך חוצה  את מסילת הברזל ואת הכביש בגשרים תחתיים. ההמשך נסלל לאחרונה ועובר ליד מטעי קלמנטינות של קיבות יד מרדכי. 

מדרום ניתן לראות נתיב העשרה הנושק לרצועת עזה. אנחנו רוכבים במה שנקרא עוטף עזה.   האתר המעניין הבא הוא דיר סנייד  וגשר הרכבת העותמאני מעל נחל שקמה.   מסילת הברזל הזו ידעה תהפוכות במהלך ההיסטוריה, החל בתורכים שסללו אותה לכיוון עזה, המשך בבריטים  שהמשיכו את המסילה לכיוון קנטרה  על שפת תעלת סואץ וכלה במדינת ישראל שהפעילה את הקו עד 1973 .   אולי יגיעו ימים אחרים והמסילה תחזור לפעילות ורכבות ינועו מאשקלון לקהיר – רכבת לילה לקהיר... 

הכביש מסתיים וההמשך הוא בדרך עפר המסומנת בכחול העוברת בשמורת כרמייה בין  יד מרדכי לנתיב העשרה.   הדרך חולית אבל ניתן לעבור בה עם מעט מאמץ והליכה ברגל. הניתן לראות כאן עצי שקמה יפים  ובסתיו פריחה יפה של חצבים. הדרך מתחברת לכביש  3411 ממערב לקיבוץ כרמייה. ממשיכים ימינה  ואחר שוב ימינה לכיוון חוף זיקים. לפני שהכביש חוצה את נחל שקמה, מתחיל קטע השחייה המדהים עד חוף זיקים.