אל אעבלין ובקעת בית נטופה 

בחצר של דאוד באעבלין.
עניין

ביקור   במתחם מאד מעניין בכפר אעבלין של משפחת דאוד - סיפור של ערבים ונוצרים החיים בדו קיום. איפוס ליודפת העתיקה  ומשם תצפית מרהיבה אל בקעת בית נטופה – פסיפס של שדות בגוונים של ירוק. ולקינוח רחצה במים הקרים של עין חינתון. 

בית הבד.
מידע

אורך המסלול:  48 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי:  בינוני +

נקודת יציאה וסיום:  כניסה למושב חינתון.

עונה מומלצת:  אביב

תאריך:  2.4.16
בכנסייה האורתודוקסית באעבלין.
תיאור המסלול

הוביל:  ירון פירסט

יוצאים מהשער של חינתון ומטפסים בדרך עפר שעולה ואחר יורדת לואדי קטן מצפון לחינתון.  ההשמך מערבה מתחת לגבעת מכמן. ממשיכים לטפס ליישוב הבדואי חוגיראת. ממשיכים צפונה על שלוח ממנה תצפית יפה אל הכרמל ואל  הקריות.  הדרך יורדת אל אעבלין שבו נבקר במיתחם הקדושה מרים בווארדי.  ביקרנו במיתחם של משפחת דאוד  שמשמר בצורה מופלאה את הגרעין הקדום של הכפר.   התיישבנו בחצר מטופחת ולאחר שכיבדו אותנו בלימונה קרה וקפה ריחני, סיפר לנו דאוד באריכות ובעברית רהוטה את תולדות הכפר והמשפחה.  
הקדושה מאעבלין
הכפר מצטיין בדו-קיום בין נוצרים למוסלמים. במקום גם נולדה  בשנת 1846 הקדושה מרים בווארדי שבשנת 1960 הוכרזה כמבורכת ע"י האפיפיור.  לאחר ההסברים סיירנו בבית הבד המסורתי של המשפחה שעבד עד 1990 וניתן לראות את כל הכלים והציוד ששימשו להפקת השמן . במיתחם גם חפירות ארכיאולוגיות שכוללים בין היתר מקווה שמעיד שיהודים גרו כאן  בעבר.   לאחר מכן סיירנו בכנסייה האורתודוקסית שקירותיה מכוסים בציורים מרהיבים  של קדושים נוצריים שצוירו ע"י אמן יווני
בקעת בית נטופה.

הכפר יושב על דרך רוחב חשובה שחצתה את הגליל בדרך לעכו ועברה בנחל אבליים. שרידי יישוב מזוהים כאן כבר מהתקופה הביזנטית, ובמשנה נזכר יישוב בשם אבליים. עקיל אלאגא, אחרון השליטים העצמאיים של הגליל במאה ה-19 קבע בשל כך את מקום מושבו בכפר ואף קבור בו. בגלל היותו לוחם מהולל, נחשב קברו כמספק מרפה לסוסים חולים, והיה בעבר נקודת עלייה לרגל לבעלי סוסים כאלה.   אין ספק שאעבלין מרתקת ברבגוניות התרבותית ובהכנסת האורחים הלבבית של משפחת דאוד. 

בירידה לבקעת בית נטופה.
מאבלין ממשיכים דרך בכפר בזהירות  בשל התנועה הרבה והמטרה היא לחבור לדרך העפר שעוברת בנחל אבליים. דרך זו תביא אותנו לכפר מנדא. הרחוב המרכזי בכפר מנדא החוצה את הכפר ממערב למזרח הוא סואן ולכן צריך להיזהר מאד. כפר מנדא שוכן בשוליים הצפוניים של בקעת בית נטופה למרגלות הר עצמון. ממשכים כארבעה ק"מ מזרחה עד לכניסה לנחל יודפת. בדיוק בפנייה פגשנו בבחור שטרח על הקמת סוכה שתשמש כעין בית קפה קטן בצומת הקטנה הזו. הטיפוס הוא ארוך ותלול על דרך אבנית. 
פונים ימינה וממשיכים את הטיפוס בדרך עפר יפה שעוברת ליד חוות העיזים 'חלב עם הרוח' שב ניתן למלא מים.  הטיפוס ממשיך עד לכביש שיורד לעראבה.  ממשיכים שק"מ מזרחה ופונים לדרך עפר שיורדת לבקעת בית נטופה. לפני תחילת הירידה תצפית נהדרת אל הבקעה שהיא פסיפס של שדות ירוקים ושטחים מעובדים. במרכז הבקעה עוברת התעלה של המוביל הארצי .  חוברים לדרך העפר שעוברת לאורכו של המוביל הארצי ופונים לכיוון תל חינתון. למרגלות התל  בתוך מבנה בטון רעוע המעיין עין חינתון.
ניתן לרדת בזהירות בסולם ברזל רעוע לתוך הבאר שבה מים קרים וצלולים.  ריענון מדהים בסיום הרכיבה.  מעין חינתון ממשיכים בדרך עפר שעוברת מדרום לתל חינתון שנזכר כבר במכתבי תל עמראנה  מהמאה ה-14 לפנה"ס. דרך העפר תביא אותנו  לכביש הראשי שאותו יש לחצות בזהירות כדי להגיע לכניסה לחינתון.      
ציור קיר בכנסייה באעבלין.
מפות
הכין: יהודה גוטמן