לנחל מכוך – אל בורות המים 

עניין

נופי צפון מדבר יהודה המדהימים ביופיים, בורות מים, ירידות ועליות תלולות ומסלולים נשכחים באזור חבל בנימין. 

הכניסה לשמורת נחל מכוך.
מידע

תאריך: 28.10.16

אורך המסלול: 26 ק"מ

זמן: 5 שעות.

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל עליות וירידות תלולות.

טיפוס מצטבר – 875 מ'

גובה מינ'  109 מ'

גובה מקס' 610 מ'

זמן כולל 5:11 שעות מתוכן 3:35 רכיבה

נקודת יציאה וסיום בכניסה לישוב מעלה מכמש על דרך אלון.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ

מפה: מפת סימון שבילים צפון מדבר יהודה 

בירידה לנחל מכוך.
תיאור המסלול
הקטע של כביש  אלון מכביש 1 ועד מעלה מכמש הוא מרהיב ביופיו וכולל עליות וירידות תלולות.  בקטע זה הכביש חוצה את ואדי קלט סמוך לעין פואר (עין מבוע) ואחר מטפס אל היישוב אלון. הכביש עובר באזור המעבר בין ספר המדבר שבו יש עדיין חקלאות לבין אזור המדבר שבו יש רק מרעה.  ממעלה מכמש נרכב על כביש אלון צפונה לכיוון רימונים. הכביש יורד לצומת מכוך ומשם נרד שמאלה עם הכביש שחוצה ואדי מכוך. נחל מכוך מתחיל את דרכו מהמורדות המזרחיים של הר בעל חצור (ההר הגבוה בשומרון) ויורד לבקעת הירדן מצפון ליריחו באזור נועימה. 
מירעולים.

בחלקו העליון הוא עובר בסלעי גיר קשים ובהמשך הוא מתחתר בסלעי קירטון רכים.   לאורך הואדי עובר  שביל הליכה מסומן  וחלקו הגדול ממערב לכביש אלון הוא שמורת טבע.  כק"מ לפני צומת רימונים, תוך כדי העלייה נפנה ימינה בדרך עפר שמובילה למאהל בדואי ואחר חוברת לדרך העפר המסומנת בכחול היורדת לואדי מכוך- הדרך שלאורכה נרכב בהמשך המסלול. 

בועז בירידה לנחל מכוך.

הדרך חולפת ליד שלט  שמורה על הכניסה לשמורת הטבע של נחל מכוך. ואחר ממשיכה ויורדת בירידה תלולה ויפה עד נקודת החצייה של נחל מכוך. לאורך הירידה נשקף הנוף היפה של צפון מדבר יהודה- גבעות הקרטון הלבנות שהמפנים הצפוניים מרושתים בסבך  צפוף מאד של מרעולים. כן חולפים על פני בורות מים מדופנים בבטון די חדש המשמשים להשקיית עדרי הצאן של הבדואים.  מתחתית הואדי מתחילה עליה תלולה שאת חלקה יש ללכת ברגל. מסוף העלייה, יורדים  אל המפל המדהים בראש ואדי אום דירבה שהוא יובל של  ואדי מכוך. המפל גבוה מאד, ויש לשים לב לא להתקרב לשפה. 

חמורו של משיח.

ממשיכים לרכב דרומה עם דרך העפר אל האזור שנקרא קובור אל ג'רהיד, מן הסתם קברים של בדואים. הנוף נעשה מתון יותר ודרך העפר חוברת לטריק אבו הינדי המגיעה מבקעת יריחו. רוכבים כ-800 מטרים על טריק אבו הינדי ופונים ימינה לדרך עפר טובה שממשיכה צפונה ואחר מטפסת מערבה בתלילות  לכיוון מצפה דני. זו עלייה ארוכה וקשה שחלקים גדולים ממנה, יש ללכת ברגל. לפני הפינאלה האחרון לקראת מצפה דני, יש פנייה ימינה לדרך עפר שעוקפת את היישוב מצפון וחוברת לכביש אלון, וכך נחסכים להם מספר מטרים של עלייה- הקלה עצומה לאחר העלייה הארוכה. בדרך צילמתי נער בדואי משבט הגיהאלין  רכוב על חמור שכאילו זה עתה יצא מספר התנ"ך. 

בור מים צפונית לטריק אבו הינדי.

ולשאלת ציר המסע הלילי של יהושע מהגלגל  אל גבעון, לדעתי סביר יותר שיהושע בחר באחד הנתיבים לאורך טריק אבו הינדי או טריק אבו ג'ורג,  שהם הרבה יותר נוחים ומהירים מאשר הליכה בואדי קלט.  ההליכה בערוץ מלא בבולדרים היא קשה ואיטית מאשר הליכה על שלוחות. ההפתעה נשמרה משום שהמסע הלילי בוצע בראש חודש כלומר בלילה חשוך ללא ירח. ע"פ התיאוריה שלנו, זה היה  ביום שבו היה ליקוי חמה טבעתי, שיכול התקיים רק בתחילת החודש העברי כלומר הלילה היה חשוך. בכל מקרה המסלול הזה עובר במרחב הטופוגרפי שבו עלו לוחמיו של יהושע אל גבעון המזוהה עם הכפר הערבי א-ג'יב. 

אוכם מדברי.
מפות
הכין: יהודה גוטמן