אל מדבר מעון
מחפשים את הדרך.
עניין

המסלול  עובר באזור גב ההר של דרום הר חברון  ובחלק המערבי של מדבר יהודה בין בית יתיר למעון.  בדואים , פלאחים ומתיישבים יהודים, בורות מים  ונופים מדבריים  המשמשים תפאורה לסיפורי התנ"ך של  שאול ודוד. 

בור א-סוידי
מידע

16  יום של סופה חורפית

 

אורך המסלול:  39 ק"מ

טיפוס מצטבר:  805 מטרים

זמן: 7 שעות

גובה מקסימלי - 901 מ' מול בית יתיר


גובה מינימלי – 530 מ' בנחל עדשה לפני באר בטח

טמפרטורה: ' 9 + גשם ורוח

דרגת קושי: קשה, המסלול כולל עליות ארוכות.

נקודת יציאה וסיום:  מגרש חנייה בסמוך למחסום מצדות יהודה, שם ניתן להשאיר את הרכבים בבטחה.

מפה: מפת סימון שבילים דרום מדבר יהודה.

הערה: כדאי להצטייד באקדח. באופן כללי, אין בעיה ביטחונית לאורך המסלול. 

כפר של פלאחים.
פירוט המסלול

כך כותב משה הראל בספרו גיאוגרפיה היסטורית של ארץ ישראל, כרך א', עמ' 160 (1997):

"על ערכו של מדבר יהודה לנוקדים מעידים שבעה שמות מקראיים של המדבריות הכלולים בו, שכונו על שמות הערים הראשיות של יהודה. כל מדבר כזה השתרע באזור שהיו בו כמה נחלים, בקרבת מקורות המים שלהם על שפת ים המלח. ואלה הם מצפון לדרום:

א.  מדבר בית אוון, על שם העיר בית אל, המשתרע על יובלי ייטב ונועימה.

ב. מדבר גבעון, המשתרע מזרחה לגבעון ומתפשט על יובלי ואדי קלט.

ג. מדבר ירואל, על שם העיר ירושלים הנמשך מזרחה לעיר הבירה, ותחומיו גובלים בנחל קידרון ובעיינות צקים.

ד. מדבר תקוע,  המצוי מזרחה לעיר ורועיו השתמשו במעיינו ובמקורות עיינות קנה וסמר.

ה. מדבר עין גדי, המשתרע מעערב לעין גדי ומסביב לנחלי ערוגות ודוד ומקורות מימיהם.

ו. מדבר זיף, הנמצא דרומית מזרחית לחברון, וגליל מימיו נמשך מנחל חבר עד נחל משמר ומעיינו.

ז. מדבר מעון, שאף הוא נמצא דרומית מזרחית לחברון ועל יד כרמל, וכולל את יובלי נחל צאלים המבורכים בעיינות מים."

למקורות המים הקבועים צריך להוסיף את בורות המים שנחפרו ברמת המדבר בעבר והיום זוכים לעדנה. כל המטייל ברמת המדבר,  יבחין בודאי בעבודה הרבה המושקעת כיוטם בשיפוץ ובתחזוקה של בורות המים ע"י רועים ופלאחים המתגוררים ועוברים באזור מסגרת הנדודים העונתיים שלהם. 

סרבנית צילום.
ממחסום יהודה ממשיכים דרומה בכביש עד סמוך לכניסה לבית יתיר. עולים בדרך עפר שמטפסת מזרחה וממשיכה עד לשפת הרכס .  מכאן תצפית יפה אל בקעת ערד ואל  מדבר מעון  שהוא חלק ממדבר יהודה. כאן עובר קו גבול אקלימי ואקולוגי ברור. המעבר למדבר הוא  חד ומהיר.  הרום הטופוגרפי הוא 908 מטר וזה גבוה מאד. 
מטפסים לכתף חצרון.
. ממשיכים בדרך עפר  שמתחברת לכביש הגישה למצפה יאיר. פונים ימינה בכביש וחולפים על  פני קראוונים  הצופים אל נוף מדהים, סוף העולם זה כאן. מהישוב מצפה יאיר ממשיכים במקביל קו הרכס עוד כק"מ בסמוך ליישוב של פלאחים.  ניתן לזהות מין קוליס שיורד למטה. בתחילה הדרך ברורה ולאחר מכן פחות, אבל אם קצת מאמץ ותיקון טעויות ניתן להגיע לביר א-זווירי בור מים גדול.  הדרך יורדת וחוצה את דרך העפר המסומנת באדום ומטפסת על שלוחה בואכה ישוב קטן של פלאחים מיטה. כאן על אף  מזג האוויר הסוער, לא זכנו להכנסת אורחים.
מהישוב יורדים בשביל נחמד שעובר מדרום לגבעת עדשה עד החבירה עם דרך העפר המסומנת בירוק המטפסת אל  כתף חצרון. 
עדר גולש במדרון.
הדרך עוברת ליד באר בטח שהוא מים. בכלל בכל האזור יש תנופה של שיפוץ בורות המים. יתכן והמקומיים נערכים לשינויי האקלים ומבינים שהחיים באזור צחיח זה תלויים בזמינות המים.   הדרך ממשיכה לטפס ועוברת על שלוחה צרה. מכתף חצרון נשקף נוף יפה של מדבר יהודה, הר קנאים, שלושת החרוטים של הר איתי, ריבי והידי  ובליל של ערוצים וגבעות חשופות טיפוסי לרמת המדבר.
מדבר יהודה מכתף חצרון.
מנקודה זו התחלנו לחזור לכיוון מעון. ירדנו בשביל רכיב לבאר תמריר ואחר המשכנו צפונה עד לואדי מרייר  אל עביד הדרך חצתה שדה מעובד  וחברה לדרך הראשית המסומנת באדום. 2 הק"מ נגד הרוח עד ל פניית דרך העפר למעון נדמו כ-10 ק"מ.  הדרך המסומנת בכחול ומטפסת למעון היא לאורך דרך עתיקה שחברה את גב ההר עם מדבר יהודה. היא רכיבה ברובה ועוקפת את חוות מעון מצפון ולבסוף יורדת לכביש מעון סוסיא. 
לכביש הגענו עם חשיכה  מול האורות של  העירה הפלשתינאית אל כרמל.   מכאן יש כ-9 ק"מ על הכביש עד למחסום מצדות יהודה בעלייה מתונה. הכביש טוב מאד ובחלקו אף מואר. לקינוח זכינו לקבל גם מנת גשם כפיצוי על הרוח במשך היום. 
מפות
הכין: יהודה גוטמן