מערד לים המלח דרך מיצד חתרורים ומעלה מור
עניין

רכיבה על שבילים, תצפיות על יפות לים המלח והרי מואב  ולסיום ירידה רגלית מרמת המדבר לים המלח באחד המעלות הפחות מוכרים. 

לפני מיצד חתרורים
מידע

אורך המסלול 36 ק"מ.

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה, המסלול כולל ירידה רגלית  ארוכה

נקודת יציאה:  מרכז מסחרי ערד

נקודת  סיום: מלונות עין בוקק

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ. החורף הוא זמן אידיאלי.

מפה: מפת סימון שבילים מדבר יהודה דרום, מפת שביל נט – מדבר יהודה דרום.

להקפצה מאזור המלונות לערד ניתן להתקשר:

צאלח:  0522704171

סמי: 0528093203

תיאור המסלול

תאריך: 30.1.16

ממגש החנייה ליד התחנה המרכזית נעלה לכיוון מלונות ערד  ומשם ממשיכים לטיילת מואב שממנה תצפית נהדרת אל דרום מדבר יהודה. מגמת פנינו היא מגורי הבדואים שם הרחק  למטה בסמוך לנחל מורג. המשכנו בשביל המסומן בירוק היורד במספר מדרגות על סלעי צור. לאחר מכן יש להמשיל דרומה ולחצות שני ואדיות בשבילים לא מסומנים עד לשביל שיורד לנחל יעלים ומטפס לישוב הבדואי הקטן.
בלובוסים בדרך למיצד חתרורים.

תאריך: 30.1.16

ממגרש החנייה ליד התחנה המרכזית נעלה לכיוון מלונות ערד  ומשם ממשיכים לטיילת מואב שממנה תצפית נהדרת אל דרום מדבר יהודה. מגמת פנינו היא מגורי הבדואים שם הרחק  למטה בסמוך לנחל מורג. המשכנו בשביל המסומן בירוק היורד במספר מדרגות על סלעי צור. לאחר מכן יש להמשיל דרומה ולחצות שני ואדיות בשבילים לא מסומנים עד לשביל שיורד לנחל יעלים ומטפס לישוב הבדואי הקטן.
בדואים באזור חתרורים.
התוכנית הייתה לרכב בנחל מורג שבו רכבתי לפני כ-25 שנים.  לאחר 800 פנינו ימינה לכיוון הנחל, אבל משום מה הוא הלך ונסגר והרכיבה הפכה לקשה יותר. בלית ברירה חזרנו לדרך העפר שהרכיבה עליה נוחה. הדרך מטפסת על השלוחה בין נחל חתרורים לנחל מורג. לפני מיצד חתרורים, שביל לצד הדרך עובר ליד בולבוסים יפים. מיצד חתרורים הוא מבנה אבנים מרובע והיום רק גל אבנים גדול. המצד מהתקופה הרומית-ביזנטית, בצד הדרך שירדה מרכס זוהר אל מעלה בוקק ועין בוקק. ובחצרו בריכה קטנה מטויחת. בפינת המצד שרדו מדרגות המלמדות שלמצד היו שתי קומות.
מיצד חתרורים.
המיצד מפתיע בבדידותו בסביבה הצחיחה הזו. המיקום שלו הוא בדיוק לפני הירידה התלולה לנחל מורג.  במפגש עם הנחל, עזבנו את דרך העפר והמשכנו במורד הואדי ללא שביל מסודר עד שחברנו שוב לדרך העפר. הדרך מגיעה למפגש עם הדרך המסומנת בירוק הממשיכה צפונה ואילו הדרך המסומנת בכחול ממשיכה לכיוון מעלה יאיר.  פונים צפונה עם הדרך ולאחר שעוברים ליד ערוץ שבו עץ שיטה גדול פונים ימינה לשביל המסומן בשחור. 
בראש המפל של נחל יעלים.
שביל זה רכיב ברובו, אבל כולל מספר קטעי הליכה. כדאי מאד לרדת ברגל לראש המפל הגבוה בנחל יעלים. השביל חולף גם מעל המפל  של נחל מור ואחר מטפס וחובר עם השביל האדום של מעלה מור.  צריך לשים לב לא לפספס את הפניה הזו.  מעלה מור או בשמור הערבי נק'ב מור המעלה המר הוא מעלה קדום שחבר את ים המלח עם  רמת המדבר. בחלקו העליון ניתן לראות סימנים של קירות תמך. 
בריכות האידוי של מפעלי יפ המלח.

המעלה נוח ואף ניתן לרכב קטעים ממנו ואין להשוות אותו למעלה בוקק שהוא ארוך וקשה יותר. זהו אחד המעלות שניתן להכשיר לירידה באופניים עם  השקעה בסיקול האבנים.  מראש המעלה תצפית יפה אל האגן הדרומי של ים המלח ואל אזור הלשון.  האגן הדרומי הוא למעשה בריכות אידוי מלאכותיות של מפעיל האשלג, גם בצד הישראלי וגם בצד הירדני.  ממול חוסמים  את הנוף הרי מואב.

רוכבים  על הכביש למלונות עין בוקק כאשר לחוף מפרץ הטורקיז היפה הולכת ונשלמת לה טיילת יפה שלצידה שביל רכיבה.