להר כמריר  ונחל חמר 

שיטה בנחל חלמיש
עניין

"יבעתהו כמרירי יום" (איוב ג' 5)

עניין:  טיפוס להר כמריר שממנו תצפית  נהדרת לים  לדרום מדבר יהודה. רכיבה בשבילים ובדרך עפר עם תצפיות יפות לנחל חמר, למפל הגבוה בנחל חלמיש ולאגן הדרומי של ים המלח.  

הנוף מפסגת הר כמריר
מידע

אורך המסלול: 37 ק"מ

עלייה מצטברת: 403  מטר.

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: בינוני +. המסלול כולל קטעי הליכה רגליים.

נקודת יציאה : כניסה צפונית לבסיס נבטים מכביש 80 , כ-5 ק"מ דרומית לצומת תל ערד.

את המכוניות ניתן להשאיר בסמוך במתחם של משפחה בדואית. הכניסה בדרך עפר  100 מטרים מערבית מהצומת. יש לבקש רשות מאחד הדיירים במקום. אנחנו דיברנו עם מוסא.

נקודת סיום:  רחבת תצפית ים המלח – כ400  מטר מהשלט גובה פני הים, במעלה הכביש ערד – ים המלח.

הקפצה חזרה (60 ₪) ניתן לתאם דרך סמי 0528093203

עונה: כל השנה למעט הקיץ.

מפה: מפת סימון שבילים מדבר יהודה דרום. מפת שביל נט מדבר יהודה דרום. 

       עמוד ענן.   

תאריך: 24.11.17

מסלולים ננוספים באזור
עניין
מידע
תיאור המסלול
מפות
מנווטים בנחל סילון
תיאור המסלול
רוכבים דרומה על הכביש כ-3 ק"מ עד לפניה  של דרך עפר שמסומנת באדום. הדרך עולה למתינות לאוכף וממנו היא יורדת לואדי וההמשך הוא בשביל מסומן באדום שעולה להר כמריר. הפעם בדואים לא נראו לאורך הדרך. לא הקטע רכיב ולבסוף יש קטע טיפוס רגלי עם האופניים עד לפסגה של הר כמריר. 
מערה בנחל סילון

מקור השם הוא תנכי מפסוק בספר איוב "יבעתהו כמרירי יום" (איוב ג' 5). והפרוש על פי המלון האנציקלופדי של המקרא (איתן אבניאון):" חשכה, ענן שחור, יום מר, יום של צרות וסבל. ויש מפרשים שהא כף הדימיון כלומר כמרירי=כמו מרירי (כמו שדים).  בכל מקרה הנוף מראש ההר הרבה יותר מלבב מהקונוטציות הלא מלבבות של פירוש המילה כמריר.  

 

מלמעלה נוף יפה מאד של דרום מדבר יהודה ושל הקניון העמוק של נחל חמר.  במדרון המזרחי יש מען כיפה סלעית כהה ובולטת בנוף .  יורדים ברכבה ואחר בהליכה  עם השביל שממשיך לאורך קו גובה ועובר מעל קטר שביב. יריד ירד לבדוק ולא היו מים אך היה עץ תאנה. השביל חובר לדרך עפר מאד תלולה שיורדת לכיוון מאגורת סילון. 

בנחל סילון בליה מאד מיוחדת של סלעי הגיר שיוצר מעין פיסול בקירות הואדי.  השביל הופך לדרך עפר סלולה וחוצה את כביש לצומת חתרורים. ממשיכים שמאלה על הכביש כק"מ ופונים בדרך עפר כבושה בתמלחת ומסומנת בכחול.  זוהי דרך שמובילה למחצבות מעל נחל חתר. לאחר כ- 2 ק"מ נפנה לדרך העפר המסומנת באדום שנמשכת במקביל מצפון לנחל חמר. 
רוכב בירידה מהר כמריר

דרך זו מזמנת מספר תצפיות מאד יפות לקניון הרחב של נחל חמר ועוברת בנוף האופייני של דרום מדבר יהודה. לפני הר חמר הדרך פונה צפונה וחוצה את הערוץ של נחל חלמיש. עץ שיטה גדול ויפה מסמן את המיקום של המפל הגבוה של נחל חלמיש, שכדאי מאד לסטות מהדרך כדי לראותו. 

חוזרים לדרך הראשית ולאחר טיפוס לא ארוך הדרך יורדת אל כביש ערד נווה זוהר מזרחית לגבעת זרון.