טיול לשלושה הרים: נמר, איתי וחולד

על פסגת הר איתי.
עניין

מסלול מדהים ואתגרי  לחובבי מדבר עם תצפיות מדהימות על דרום ומרכז מדבר יהודה. רכיבה טכנית בשבילים בהר חולד ולסיום רכיבה במורד נחל שפן ללא שביל מוגדר. 

ברקע נחל צאלים.
מידע

אורך המסלול : 42 ק"מ

זמן: 8 שעות

דרגת קושי: המסלול כולל עליות תלולות, הליכה ברגל ורכיבה טכנית בערוץ נחל ללא שביל.

טיפוס מצטבר:   1000 מטר

נקודת יציאה וסיום: כפר הנוקדים על כביש ערד- מצדה מערב  

מפה: מפת סימון שבילים מדבר יהודה דרומי

עונה מומלצת:  כל השנה למעט הקיץ.

תאריך הטיול:  13.1.17

העלייה בשביל הכחול לכיוון הר נמר.
תיאור המסלול

יוצאים כפר הנוקדים בדרך העפר המובילה לנחל צאלים. הדרך יורדת וחצה את נחל צאלים ואת השביל המוביל בריכת צפירה. אחר מכן היא מטפסת ומגיעה לנקודת תצפית נהדרת מעל הקניון המרשים של נחל צאלים. הדרך מטפסת ואחר שוב יורדת  לאפיק נחל שפן.   בצד המזרחי של הנחל מתחיל שביל רגלי המסומן בכחול המטפס  לכיוון הר נמר. זהו קטע הליכה רגלי עם האופניים עד לרמה שמעליה מתנשא הר  בולט שחשבנו אותו להר נמר, אבל מסתבר שהר נמר נמצא כ-500 מטר לכיוון צפון מזרח. בכל מקרה כדאי לטפס ברגל להר זה שממנו תצפית מרשימה על מדבר יהודה. 

תצפית מעל נחל הרדוף.

חוזרים לשביל שממשיך  לדרך העפר העוברת ממערב לנחל הרדוף. כדאי מאד להמשיך   לתצפית הנהדרת מעל נחל הרדוף ונחל צאלים.  ממשיכים לרכב בדרך העפר המסומנת באדום . הדרך חוצה את היובלים העליונים של נחל הרדוף ולבסוף חוברת לדרך העפר המסומנת בשחור המובילה לכיוון הר אתי.   כדאי לעשות את המאמץ ולטפס ברגל  להר אתי שממנו תצפית נהדרת אל דרום מדבר יהודה  ואל המורדות המזרחיים של הרי חברון. שלושת ההרים החרותיים  אתי, ריבי והדי נקראים של שמות  גיבוריו של דוד (איתי בן־ריבי היה אחד הגיבורים אשר לדוד - אִתַּי בֶּן־רִיבַי מִגִּבְעַת בְּנֵי בִנְיָמִן, הדי מנחלי געש , שמואל ב , פרק כג). מעניין לדעת מה היו השיקולים של ועדת השמות  בקביעת השמות  להרים אלו. 

בור חולד- גוללים את האבן מפי הבאר
מהר איתי ממשיכים בדרך עפר צפונה לכיוון הר  חולד. לפני העלייה להר חולד בור מים יפה, עם אבן שגוללת אותו (כמו בסיפור עם יעקב). מטפסים להר חולד בדרך שמסומנת באדום, עד השלוחה של ח'שם צפרת  רוונד. מכאן  ממשיכים בשביל גמלים לאורך השלוחה זהו  קטע רכיבה יפה וטכני.
הר איתי והר ריבי.
. השביל עולה  לשלוחה צרה שממנה ירידה תלולה מאד לאוכף שממנו ניתן לרכב על שביל גמלים יפה לאורך קו גובה.  יורדים לואדי- אחד מהיובלים של נחל הרדוף וחוברים לדרך העפר המסומנת בירוק.  הדרך חוצה תעלת נ"ט – תזכורת לימים עברו בהם הגבול בין ישראל לירדן עבר באזור של הר חולד.   דרך זו חוצה את נחל הרדוף ואחר מטפסת ויורדת לנחל שפן. קטע זה כולל עליות וירידות תלולות. חלק מהעליות יש לעלות ברגל.
הירידה משלוחת חולד.
הרכיבה במורד נחל שפן היא החלק המעניין של היום. זו רכיבה בערוץ  שבו קטעים שבם יש שביל ברור וקטעים אבניים שדורשים מיומנות טכנית. לאורך הנחל שני מפלי צור שהשביל עוקף אותם. כמו כן יש מספר גבים שמתמלאים לאחר שיטפונות. הנחל חוצה את דרך העפר השחורה  וממשיך דרומה עד ההתחברות עם דרך העפר המסומנת בכחול המגיעה מכיוון נחל צאלים. נחל שפן משמש בעיקר למעבר של גמלים שעקבותיהם נראים לכל אורך הואדי.  לסיכום הרכיבה במורד נחל שפן מעניינת  וניתן לרכב כ-90% מהדרך. 
המפל הראשון בנחל שפן.

ההמשך דרומה לחניון של כפר הנוקדים לא פשוט וכולל עליות תלולות וארוכות שמגיעות בסיום יום רכיבה לא קל. את הקטע הזה אנחנו רכבנו בחשיכה לאור פנסים. 

הקבוצה בנחל שפן.
מפות
הכין: יהודה גוטמן