בעקבות קיריאקוס אל סוזכים היא ח'רבת אל קוציר 
עניין

הגעה לאחד  האתרים שכוחי האל ביותר במדבר יהודה. מבנה קטן קרוב למפגש הנחלים תקוע ועמוס. במקום הפראי הזה לפני כ- 1500 שנים חי נזיר בשם קיריאקוס במשך 15 שנים.  מלבד זאת המסלול כול רכיבה בשבילים עתיקים ונופים נהדרים של מדבר יהודה.  

סוזכים מעל המפגש של נחל תקוע עם נחל עמוס
מידע

אורך המסלול: 32 ק"מ

זמן: 8 שעות וחצי

טיפוס מצטבר: 821 מטר

דרגת קושי: קשה מאד. המסלול כולל ירידה רגלית   עם האופניים במדרון תלול מאד וטיפוס רגלי מפרך.

מפה: מפת סימון שבילים מדבר יהודה צפון.

נקודת יצאה וסיום: מצוקי דרגות

עונה מומלצת:  חורף ואביב 

בסוף העליה מנחל חלחול
תיאור המסלול

את האמת לא שמעתי על המקום הזה חרבת אל קוציר או סוזכים כפי שהוא מופיע במפת סימון השבילים עד התכנון של המסלול.  ומה זה השם המוזר הזה סוזכים. התברר שזה מקום התבודדות של נזיר  בשם קיריאקוס שהתגורר כאן במשך  15 שנים (8, הפסקה ועוד 7 שנים) .  מה הוא עשה כאן במשך ה-15 שנים ואיך התקיים במקום המבודד הזה?   על מה חשב ומה אכל? הייתי נותן הרבה כדי לראות אותו חי במקום הזה, מעל מפגש הנחלים תקוע ועמוס בקצהו של מדרון אבנים תלול.  מסופר שאריה שמר עליו במשך השנים הללו ואת המים הוא דלה מתוך גבים שהתקין בערוץ וכשלא היו מים הוא התפלל ואלוהים המטיר לו גשם באמצע הקיץ. 

מבט דרומה מהשביל.
ממצוקי דרגות רוכבים על דרך העפר הכבושה המסומנת בירוק  וק"מ וחצי לאחר  "הברך" של המעקף של ואדי מורבעת נםנה ימינה בדרך עפר שהופכת לשביל המסומן בשחור. צריך לשים לב שהשביל מטפס שמאלה ולא להמשיך עם הואדי.   לאחר טיפוס רגלי לנ.ג 171, מתחיל קטע יפה מאד של רכיבה לכיוון חלחול אל כביר. האזור משופע בנק'בים שמחברים את ספר המדבר עם אזור רמת המדבר ומשמשים לנדידה העונתית של העדרים בעקבות המרעה.  השביל עובר בכאוכף יפה מתחת חלחול אל כביר שממנו ניתן לראות את החרוט הקטום של ההרודיון.  ממשיכים לרכב וחולפים על בור מים משופץ ואחר יורדים לואדי שבו מסומנת ביר אל  מילחה.  את שיח חומייד אל פליק לא ראינו מהואדי. 

ההמשך הוא בדרך עפר שמטפסת ועוקפת את הקניון של נחל תקוע. הדרך רחבה וניכר שבוצעו כאן עבודות עפר רציניות ( מעניין לאיזו תכלית?) הדרך ממשיכה עד השלוחה הצרה שבין נחל עמוס לנחל תקוע ומסתיימת בבת אחת והופכת למעין שביל לא ברור. השטח הופך פראי ומצוקי.  יתכן שיש נתיב אחר נוח יותר להגיע לסוזכים, אבל אנחנו ירדנו רגלית על השלוחה. ירידה תלולה וקשה. ממש בקע האחרון שלה, רואים מעין שביל שמוליך למבנה קטן הנחבא אל הכלים והוא המנזר הקטן של הנזיר קיריאקוס.   בכל מקרה צריך מאד להיזהר ולא לעשות שטויות בירידה עם האופניים במקומות מסוכנים.  המבנה קטן  כ-30 מ' מעל מפגש הנחלים  תקוע ועמוס.  ניתן לרדת ממנו בזהירות אל אפיק נחל תקוע. בקירות הואדי, מעין כוכים ומערות. 

ההמשך הוא  מעט בעייתי  משום שרצינו להמנע מהליכה בתוך נחל תקוע שהופך לקניון ולכן המשכנו כ-330 מטר במורד והחלנו לטפס על מדרון תלול שהוביל לכיוון נ.ג 170. הערב כמעט וירד   ובאור אחרון המשכנו צפונה כחצי ק"מ ואחר ירדנו בנ'קב יפה שהתחבר לדרך העפר שהמשיכה  בכיוון כללי צפון מזרח עד לחבירה עם הדרך הראשית.   את הקטע הזה רכבנו לאור פנסים.  הדרך חוצה מספר ואדיות לא עמוקים.  הפינאלה הם 6 ק"מ במגמת עלייה עד למצוקי דרגות. 

במקום הטיפוס  צפונה מנחל תקוע, ניתן לנסות לטפס  לכיוון דרום ולחבור לדרך העפר המסומנת באדום. נראה אפשרי על אף שהמדרון הדרומי של נחל תקוע הוא תלול יותר ולכן זה יהיה לגמרי לא פשוט לטפס עם האופניים. 

מפות
הכין: יהודה גוטמן