לנחל סובך ונחל שרף

הדיוקן בנחל סובך
עניין

טיול בשני נחלים שיורדים מרכס מחמל  לנחל צין.  בנחל סובך פרצוף מדהים מפוסל באופן טבעי בסלע, ובנחל שרף גבי מים שמתמלאים לאחר שיטפון וקניון קצר.  קטעי רכיבה יפים  בשבילים שחלקם טכניים.

לאורך המסילה.
מידע

אורך המסלול: 31.6 ק"מ

זמן: 6:30

גובה מצטבר: 440

רמת קושי: בינוני+

נקודת יציאה וסיום: חניון מבקרים בכניסה למפעל הפוספטים בנחל צין.

עונה מומלצת: חורף, לאחר שטפון בנחל שרף.

מפה:  מפת סימון שבילים  מס' 14 צפון הערבה ומזרח הנגב

תאריך הטיול: 9.3.18

נחל סובך
תיאור המסלול

יצאנו מהחניון בכניסה למפעל נחל צין והמשכנו ברכיבה על מסילת הברזל לכיוון  דרום מערב. הרכיבה על החצץ שבין שתי פסי הברזל לא פשוטה. לאחר כ-6.5 ק"מ יורדים מהמסילה וחוצים את דרך העפר הכבושה ונכנסים לתוך האפיק של נחל סובך. מעניין מהיכן הנחל קבל את שמו.  חשוב לדייק כאן בניווט כי הנחל לא נראה מרשים בהתחלה. כיוונו הכללי של נחל סובך הוא לכיוון דרום. הנחל הולך ונסגר והרכיבה בו קשה וכוללת קטעי הליכה קצרים ברגל בשל סלעים ואבנים הפזורים  לאורך האפיק. האטרקציה הגדולה בו היא  סלע ענק מצד ימין של הנחל שבו פרצוף מדהים של לוחם עתיק עם חור במיקום של "העין"- מדהים !. את הפרצוף ניתן לראות במבט דרומה על קיר הסלע.

הירוידה לגב שרף.
מהפרצוף הרכיבה נעשית קלה יותר על משטחי סלע יפים ובשיפוע יחסית מתון.   בהמשך מגיעים לפיצול של ואדיות וממשיכים בשמאלי.  השביל ממשיך ומטפס לבסוף לדרך העפר שחוצה את הנוף בברוטליות. מטפסים כ-500 מטר עם הדרך העפר ויורדים בשביל שמובי ל לקניון של נחל שרף. זהו קטע רכיבה יפה שיורד לגב הגדול בנחל שרף שעץ אשל גדול צומח לידו. לצערנו הגב היה ריק. השביל במורד נחל שרף  הוא טכני וכמה קטעים יש ללכת ברגל.
הר ההר מתוך נחל שרף.

השביל יורד מצד שמאל של הואדי את המעוק של נחל שרף. מהשביל תצפית יפה להר צין ולרכס חצרה.  שביל טוב ממשיך  עד להתחברות עם  דרך העפר המסומנת בשחור שלאורכה רכבנו בחזרה למפעל נחל צין. הדרך מקיפה את המפעל מצד מזרח ואנו נכנסנו דרך המפעל ויצאנו דרך השער הראשי שלו שבסמוך לו חניון המבקרים.