מההרודיון למצפה שלם דרך חלחול אל כביר

המבצר בראש ההרודיון

"ההרודיון ייצג אולי את העיר האידיאלית בעיני הורדוס, שהסדר שלה, בנייני הארמונות, שדרות העמודים וברככות המים יצרו אווירה של שלום ושלוה שהוא ייחל לה במקום אחר.  כל היופי הזה נוצר בידי אדם שרצח את אשתו ובניו, עינה אנשי חצר וסבל מתקופות ארוכות של דיכאון, שאף פגע בכושר הדיבור שלו."

 

פרופ' אהוד נצר

בין אדם לאדמה- לזכרו של הארכיאולוג אהוד נצר
מבט ממזרח אל ההרודיון
עניין

המסלול מתחיל באחד מהאתרים הארכיאולוגיים המרשימים בארץ –ההרודיון שנהנה ע"י הורדוס על ספר המדבר. ההרודיון עלה לאחרונה לכותרות בשל גילוי קברו של הורדוס ע"י צוות הארכיאולוגים ברשותו של פרופ' אהוד נצר. המסלול עובר בנופי מדבר מרהיבים ועל שביל גמלים, לאורך נתיב קדום שחבר את ההרודיון עם ים המלח. הקטע האחרון כולל ירידה  רגלית קשה במעלה נק'ב חמאר שיורד ממצפה מכוור למצפה שלם.

רוכבים בדרך אל חלחול אל כביר
מידע

 (בעקבות טיול ב-13.2.09)

אורך המסלול: 30 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וירידה רגלית מפרכת במעלה מכוור.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

נקודת התחלה: גן לאומי הרודיון.

נקודת סיום: קבוץ מצפה שלם .

מפת סימון: צפון מדבר יהודה וים המלח, מס' 8.

הערות: להרודיון ניתן להגיע ללא בעיות בכביש חדש שעובר למרגלות הר חומה. הפנייה להר חומה היא לפני מנזר מר אליאס (כאשר מגיעים מירושלים).  הכניסה להרודיון היא בתשלום (25 ₪) וכדאי להקדיש זמן לביקור באתר המעניין הזה .

ביטחון: האזור שממזרח להרודיון הוא בטוח. בכל מקרה כדאי לטייל באזור זה בקבוצה.

מצגת על הורדוס- יגאל מורד
ארמונות קבורה של הורדוס נחשפו בהרודיון- מתוך גלילאו
נוף מדבר יהודה
תיאור המסלול

המסלול מתחיל בהרודיון שהיה ארמונו של המלך השנוי במחלקות הורדוס. לצד מפעלי בנייה כבירים כמו נמל קיסריה, שיפוץ בית המקדש השני ובניית הארמון הצפוני במצדה הוא נחשב ע"י  חלקים גדולים בעם היהודי כבוגד ומשתף פעולה עם השלטון הרומי השנוא. ההרודיון היה פאר היצירה של הורדוס והוא נבנה על מעין תל מלאכותי שבראשו מבצר עם מגדל  שמירה גבוה. מבצר זה היה אמור גם לשמש כמפלט למשפחת המלך ביום צרה. ההר נמצא על ספר המדבר צופה אל נופי המדבר הקסומים של מדבר יהודה. במתחם התחתי היה בית מרחץ ובריכה מקורה. הביקור בהרודיון מרשים ובייחוד מרשימה מערכת המנהרות החצובות בהר מתקופת הקנאים במרד הגדול ומתקופת מרד בר-כוכבא. לאחרונה מצא הצוות בראשותו של פרופ' אהוד נצר את המאוזילאום שנבנה על קברו של הורדוס וכן שלושה ארמונות קבורה. מתחם זה סגור כעת למבקרים (פברואר 2009).

מצפה מכוור

מראש ההר תצפית יפה צפונה אל ירושלים  ומערבה אל אזור בית לחם. המעבר בין גב ההר לספר המדבר הוא חד ומרשים והנוף הירוק מחלף בגוונים הבהירים של המדבר.

בזמן הביקור באתר ניתן להשאיר את האופניים תחת השגחה בשער הכניסה.

תחילת המסלול היא בדרך עפר שיוצאת כ-400 מטר לפני שער הכניסה לאתר. דרך עפר זו יורדת לכיוון כפר אלדד ואחר ממשיכה מזרחה ועוברת בסמוך למספר בתים. הדרך יורדת לאורך שלוחה. מבט לאחור יגלה עד כמה ההרודיון בולט על הרקיע. אזור ספר המדבר ומדבר יהודה עד מצוק ההעתקים היה ועדיין שטח מרעה חשוב לנוודים שהתיישבו בספר המדבר שהוא אזור מפגש בין נוודים לפלאחים- האזור המעבר בין ארץ המזרע לישימון. בשל היותו אזור מרעה, הוא מרושת ברשת של שבילים שכיוונם הכללי הוא מערב-מזרח. שבילים אלו שמשו את הרועים במעגל הנדידה שלהם. רק חלק קטן משבילים אלו מופיעים במפת השבילים. לכן זהו אזור פנטסטי לרכיבה אך גם קשה מאד למצוא את השביל המסוים שתוכנן בתוך הרשת של שבילי הגמלים והחמורים, על אף  שההתמצאות לפי הואדיות  הראשיים אינה מסובכת.
ילד בדואי מבט ראשידה

 דרך העפר יורדת וממשיכה לכיוון נצב זהיר. נרד לואדי אל קף שבמדרון הצפוני שלו מצוק צור. השביל עובר בתוך הואדי והוא רכיב לכל אורכו. ואדי אל קף מתחבר לנחל תקוע ליד בית קברות בדואי שמסומן במפה בתור מקברת אל עג'מה. בנחל תקוע דרך המסומנת בשחור. לאורך הנחל מספר גלי אבנים ומכלאות צאן. הדרך הופכת לשביל המסומן בשחור וממשיך עד לבור מים יפה שאבן גדולה חוסמת את פתח שלו. הסימון לאורך השביל אינו טוב ובשטח קיימים שבילים רבים. מבור המין השביל מטפס למעלה ואחר ממשיך לאורך שלוחה ועובר מצפון לחלחול אל כביר.  קטע הרכיבה עד למפגש עם  דרך העפר הוא נהדר וכולל קטעי רכיבה טכניים ונופים אופייניים של מדבר יהודה.  מספר קטעים הזכירו לי את הרכיבה בד'רב א- סוכר. השביל מתחבר לדרך עפר שעוברת ממש לפני תחילת נקיק בנחל דרגה. מכאן המשכנו בדרך עפר צפונה כדי לחבור לדרך העפר הראשית המסומנת בירוק. מנקודה זו קיימת האופציה לפנות צפונה ולהמשיך  עם דרך העפר לכיוון מצוקי דרגות והאופציה האתגרית יותר שבה בחרנו. ממשיכים דרומה בדרך העפר היורדת שוב לנחל תקוע ומשם מתחילה לטפס שוב אל רמת המדבר. לאחר שלושה ק"מ של עלייה ליד גבעה קטנה, נפנה שמאלה למצפה מכוור. על גבעה זו פגשנו במספר בדואים משבט ראשידה שירדו עם עדרי הגמלים שלהם  מהאזור שממזרח לבית לחם.  להזכיר לנו שעדיין ניתן לראות את מעגלי הנדידה המסורתיים.

דרך העפר ממשיכה עד לראס נק'ב חמאר שהוא מצפה מכוור. להפתעתנו המקום המה משפחות של פלשתינאים ממזרח הר חברון שבחרו במקום זה כאתר פיקניקים של יום ששי. התצפית ממצפה מכוור היא מרהיבה ובייחוד לקניון המרשים של נחל חצצון ואל ים המלח והרי מואב. ממש מתחת מונח לו בשלווה קיבוץ מצפה שלם הנמצא בין הנחלים חצצון ודרגה.

המעלה עצמו מתחיל כ- 300 צפונה למצפה. מעלה מכוור הןא מעלה תלול וקשה מאד להליכה, כמעט ולא ניתן לרכב לאורכו. בחלק הראשון בו המעלה מתגבר על מצוק הדולומיט, הירידה ממש קשה. נראה שמעט מאד מטיילים הולכים בו  וקשה להאמין שחמורים היו עולים ויורדים במעלה זה. החלק האמצעי נוח יותר ובחלק התחתון השביל יורד על גבי דרדרת עד לקיבוץ מצפה שלם. סך הכל כשעה ירידה. אנו הגענו בחשכה אל נקודת הסיום.

מקורות

ניתן לקרוא על הורדוס ופועלו בכתבה שהתפרסמה במגאזין נאשיונל ג'יאוגראפיק הישראלי, גליון דצמבר, 2008.

כמו כן לאחרונה יצא ספר של פרופ' אהוד נצר על גילוי קברו של הורדוס.