ממצוקי דרגות לקרן אל חג'ר

ענין

המסלול כולל רכיבה אל אחת מנקודות התצפית היפות בצפון מדבר יהודה קרן אל חג'ר היא קרו הסלע הנושקת לאזור ספר המדבר.  במסלול מספר קטעי רכיבה נהדרים על שבילי גמלים שחברו את רמת המדבר עם ספר המדבר ושמשו רועים ונוודים לאורך מאות שנים ואף בימינו.

מבט מדרום לקרן אל חג'ר
מידע

אורך המסלול: 29 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: בינוני. המסלול כולל רכיבה בשבילי גמלים ומספר עליות תלולות.

נקודת יציאה וסיום: מצוקי דרגות.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ

 

מפה: מפת סימון שבילים מס' 8 מדבר יהודה צפון.

מסלולים נוספים במדבר יהודה
הולכים על הקרן
תיאור המסלול (20.3.09)
המסלול מתחיל בכפר הנופש מצוקי דרגות. את המכונית ניתן להשאיר מחוץ לשער הכניסה. ההתחלה היא בדרך העפר המסומנת בירוק המובילה לכיוון ואד מורבאעת. בעיקול החד של הדרך נמשיך בדרך היפר המסומנת בכחול ולאחר כ-ק"מ נפנה ימינה לדרך עפר המסומנת בשחור ומטפסת בתלילות למעלה לרכס שנקרא בערבית ע'זלניה. זוהי עלייה ארוכה ותלולה מאד. מלמעלה תצפית יפה למרחבי רמת המדבר ואל הרי מואב. דרך עפר זו ממשיכה לכיוון בקעת הורקניה, אבל אנחנו נעזוב אותה ונמשיך מזרחה בשביל המסומן בירוק הממשיך לכיוון מסרק א- נג' (נ.ג. 286). זהו שביל יפה שעובר מידי פעם על משטחי צור. הסימון הירוק נפסק לאחר כ-3 ק"מ אך ניתן להמשיך עם השביל עד לאוכף. מהאוכף תצפית אל הרכס הבולט של קרן אל חג'ר.
הסלעים של קרן אל חג'ר

מהאוכף יורדים שביל ברור, אך מיד עוזבים אותו לטובת שביל אחר שמטפס אל שלוחה. לאורך השלוחה דרך עפר שממשיכה לכיוון קרן אל חג'ר.

הכיוון הוא כלפי מעלה ולכן נעזוב את דרך העפר ונטפס רגלית בנק'ב שעולה לרכס. משם ממשיכים על שביל עיזים שמטפס אל הסלעים הבולטים של קרן אל חג'ר. הסלעים שנתנו למקום את שמו. באזור מחשופים של סלעים צבעוניים מתצורת חתרורים. התצפית מלמעלה היא נהדרת. במערב ניתן לזהות את ההרודיון ואת אזור בית לחם. בצפון מערב את השכונות הדרומית של ירושלים ובצפון את הר הצופים ואת מעלה אדומים ואילו בדרום ובמערב לבירינת של הרים חשופים וגאיות  היוצרים את הנוף הטיפוסי של מדבר יהודה.

פלאחים מזעתרה

מקום זה היה מקום פולחן לבני שבט הדוערה- שבט קטן ומיוחד שנטמע בין השבטים הגדולים ביותר במדבר יהודה.בני שבט זה היו ידועי כמכשפים ורופאי אליל והדואים גם כיום עולים לרגל לחלק מן המקומות.  מלמעלה יורדים על גבי מדרון תלול אל השביל העובר למרגלות קרן אל חג'ר. שביל המסומן בכחול, הוא שביל נפלא לרכיבה ועובר דרך מספר גלי אבנים ואתרי חנייה של בדואים. בדרך פגשנו במספר פלחים מהכפר זעתרה שבספר המדבר שירדו לטיול ונצלו את השביל הקדום שחבר את ההרודיון עם ים המלח. אזור זה היה תמיד מקום מפגש בין הבדואים לפלחים והם התערבבו זה בזה.  השביל חוצה דרך העפר שמובילה לבקעת הורקניה וממשיך לרדת אל דרך העפר הנמשכת לאורך מצוק ההעתקים. השביל רכיב לכל אורכו ובקע התחתון הוא עובר בנחל תמרים.

בדרך המטפסת לע'זלניה

הסיום הוא כ- 7 ק"מ של רכיבה לאורך מצוק ההעתקים בדרך המסומנת באדום. הדרך חוצה מספר ואדיות ולכן היא כוללת  מספר עליות תלולות אך קצרות. ניתן לעלות לתצפית מעל נחל טור ולצפות על ים המלח והרי מואב. מרחוק נזהה את האנטנה הגבוהה של מצוקי דרגות שמציינת שהמסלול הגיע לסיומו.

מפות