לאורכה של ד'רב אל סלטאנה – ממדרשת בן גוריון לערבה
עמוד הסלע מתחת להר אורחות ודרב אל סלטאנה
עניין

ד'רב אל סלאטנה היא אחת ממערך הדרכים העתיקות שחברו את אדום עם הים התיכון.  הדרך מטפסת  על שלוחת צלמון ויורדת  לנחל צין דרך נחל חוה ואחר ממשיכה בבקעת צין עד מעלה צין. אמנם היום רובה של הדרך הוא דרך עפר, אך עדיין הקטעים לאורך שלוחת צלמון יפים ומאד וכוללים תצפיות נהדרות אל רכסי צפון הנגב והרי אדום. המסלול הוא ואריאציה של הדרך המקורית וכולל קטעי רכיבה בשבילים יפים מעל נחל חגור ובאזור נחל מסור עילי . בדרך נעבור דרך עין ארחות מעיין קטן ובודד לאורך הדרך ששמש בעבר את אורחות הגמלים שנעו במרחב והיום מעט בדואים ומטיילים מזדמנים. האופניים הם אולי האנלוג המודרני הקרוב ביותר לגמל והרכיבה מאפשרת לחוש מעט מן ההרגשה של העוברים הקדומים שחצו את מרחבי הנגב בימים הרחוקים ההם. 

מידע

המסלול כולל שני ימי רכיבה. הלינה בשטח כ- 500 מטר מזרחית לנקודת החצייה של ד'רב אל סלטאנה עם נחל חגור.

 

אורך המסלול- 68 ק"מ (34 ק"מ בכל יום)

דרגת קושי: בינוני +. היום השני כולל קטעים קצרים של הליכה עם האופניים ורכיבה טכנית.

זמן:  ביום הראשון 6 שעות רכיבה וביום השני 7 שעות.

נקודת יציאה: מדרשת בן גוריון

נקודת סיום: תחנת הדלק בעין יהב.

מפות: מפות סימון מספר 15 ו- 17

עונה מומלצת: כל השנה למעט עונת הקיץ

לוגיסטיקה: יש לארגן הובלה של הציוד לחניון הלילה ע"י רכב שטח. כמו כן, הסעה מנקודת הסיום. לאורך המסלול אין מי שתייה. לא ניתן לסמוך על המים בעין אורחות ולכן יש להצטייד בכמות מספקת של מים, לפחות 4 ליטר מים לאדם ליום רכיבה.

מומלץ לשכור את שירותם של חברת "גיאופן".

האנדרטה בראש מעלה צין
תיאור המסלול : (תאריך טיול: 3-4.10.08)

ע"פ זאב וילנאי, ד'רב אל סלטאנה או דרך המלך חברה בין עזה והעיר מעאן בירדן. זוהי דרך עתיקה שעברה דרך חלוצה וירדה לנחל צין, והמשיכה דרך נחל חווה ועין ארחות במעלה שלוחת צלמון לערבה ולדרום הרי אדום. בדורות קודמים עברו בה שירות גמלים שעברו את הדרך בחמישה ימים בקירוב. מן הסתם הדרך הייתה אחת ממערך דרכי הבשמים שקשרו בין אדום לים התיכון. אין בספרות מידע רב על הדרך, כגון על שם איזה מלך היא נקראת ובאיזה תקופות הייתה בשימוש רב. כיום אורחות גמלים, כבר לא מהלכות בנתיב זה והדרך היא ברוב דרך רכב, ורק עין אורחות משמר בשמו משהו מן ההדר הקדום של הדרך.

מהמדרשה נצא ונרכב עד למיצד צין. זהו מיצד ביזנטי שאיבטח את העלייה מנחל צין. ניתן לראות את נ'קב הגמלים המקורי שיורד מן המיצד זהו נקב ע'רב. בסמוך למיצד גלעד קטן לזכרו של איתן מינץ בן קיבוץ שדה בוקר שיחד עם ארבעה מחבריו (אריה מגר, מרים מונדרר, יעקב קליפלד, גילה בן עקיבא) מצאו את מותם בדרך לפטרה בשנת 1953. ההמשך הוא רכיבה בדרך הראשית היורדת במעלה צין וחוצה את בקעת צין עד לגשר הרכבת הגדול (19 ק"מ מתחילת המסלול). זהו מקום טוב לעצור ולנצל את הצל שמתת לגשר.

על תקופת שדה בוקר של איתן מינץ - מתוך הספר "עד סלע"
רוכבים על המסילה. צלם: ישראל קיסר
מהגשר ממשיכים לרכוב בדרך הראשית המסומנת באדום עוד כ -6 ק"מ עד לפנייה לנחל חווה. הדרך המקורית המשיכה ימינה, אך מגמת פנינו היא לנחל חגור. נמשיך עוד כ-ק"מ וחצי עם הדרך שעתה מסומנת בכחול. מכאן מתחיל קטע מעט בעייתי. בשל מכרות הפוספטים התפשטו מערבה לא כדאי להמשיך עם הדרך. ממשיכים דרומה כ- 300 מור ומטפסים בשביל שניתן לראות אותו מן הדרך. השביל מגיע למסילת הברזל. ממשיכים לרכוב על המסילה כ- 800 מטר ואז חותכים לדרך עפר שמטפסת בתלילות ואחר יורדת לאפיק נחל חגור. באפיק הנחל עץ שיטה גדול. השביל בנחל חגור מסומן בשחור, אך הוא לא בולט.
עין אורחות

חשוב מאד לרכוב באפיק הראשי שעולה בתחילה  לכיוון דרום מערב.  השביל מטפס לשלוחה מתונה שעליה אין בעיה לרכוב. זהו קטע יפה מאד של רכיבה בנוף של חמאדות צור כהות. השביל עובר מתחת לנוואמיס ולגלי אבנים שנקראים שיניות שהן מעין תמרורי דרכים עתיקים ומוקדי פולחן של הנוודים הקדמונים. יתכן והשביל שזה עתה עלינו בו שמש בעבר כאחד מן הסעיפים של ד'רב אל סלטאנה. לאחר הנוואמיס השביל ממשיך ועולה באפיק ולבסוף יש לטפס רגלית עד למפגש עם הדרך. מומלץ להמשיך רגלית עד לעין אורחות כק"מ הליכה במעלה נחל חגור. המעיין ממוקם בתחת למפל נמוך והוא מעין גב. די מפליא היה לראות אותו מלא מים בתחילת הסתיו ואנו אף התרחצנו במים הירקרקים. בסמוך למעיין שנקרא בערבית עין אל קטר, היו מונחים קערה גדולה שהעידה שרת המקום בכל זאת פוקדים בדואים.

תצפית אל ד'רב אל סלטאנה מהר אורחות

התמקמנו לחניית לילה בסוף העלייה התלולה של ד'רב אל סלטאנה. כ- 700 מטר מהנקודה שהדרך חוצה את נחל חגור. דרך אגב, שטח זה הוא מחוץ לשמורת הטבע.

בבוקר השכמנו קום וטפסנו רגלית לנ.ג 414 שהוא השלוחה המזרחית של הר אורחות. השביל מטפס על כתף לא רחוק מהדרך. מלמעלה תצפית יפה אל קמר חצרה והר ההר הניצב בדד בלב אזור הכרייה וכן הלאה אל הרי אדום.

החניון הלילה ממשיכים לרוב בדרך הראשית כ- 10 ק"מ. הדרך יורדת לראש נחל שרף ואחר מטפסת על שלוחת צלמון. יש מספר קטעי רכיבה יפים מאד על גב השלוחה  שמדרום לה נחל מרזבה ומצפון לה יובליו העליונים של נחל מסור. במספר מקומות ניתן לזהות גלי אבנים ששמשו  לסימון הדרך. קטע החיבור מד'רב אל סלאטנה לנחל נמייה הוא קשה לניווט ולא פשוט לזהות את הדרכים והשבילים  המופיעות על המפה. זהו קטע הכולל מספר קטעי רכיבה טכניים וגם קטעי הליכה קצרים עם האופניים אך הוא מוסיף עניין אתגר למסלול.

האופציה השנייה היא כמובן לא לעזוב את הדרך הראשית ולרדת את מעלה צלעון הוא המורד התלול היורד משלוחת צלמון אל נחל מרזבה.

רוכבים בנחל נמיה

הירידה מהדרך היא על דרך רכב שיורדת בתלילות לכיוון נחל מסור. לאחר מכן מטפסים בשביל צר שעולה ויורד ואחר שוב מטפס בתלילות לכיוון רוג'ם בולט. מנקודה זו תצפית אל יובל של נחל מרזבה ואל 'רב אל סלטאנה.  השביל מטפס על השלוחה ומתחבר לדרך עפר שממשיכה מזרחה על גב שלוחה. מכאן נשקף נוף יפה של הערבה והרי אדום. הדרך יורדת, אבל מגיעה למבוי סתום ויש לרדת לנחל למטה- זהו קטע די מוזר. לא ברור מי פרץ את הדרכים הללו ולמה הן לא מתחברות. ממשיכים בנחל סלעית כק"מ וחצי ואז הדרך מטפסת ימינה בתלילות חריפה. לאחר קטע הטיפוס נפנה שמאלה בדרך עפר שעוברת על פרשת המים בין נחל נמייה לנחל סלעית. נעזוב את הדרך ונרד במדרון אל נחל נמייה ולאר כ-ק"מ נעלה על דרך העפר שיורדת במורד נחל נמייה. דרך זו נוחה לרכיבה ולאורך האפיק פזורים עשרות של עצי שיטה גדולים. הדרך מתחברת עם ציר המעיינות הצפוני המסומן בשחור. ממשיכים ימינה ולאחר כק"מ וחצי מתחברים לדר'ב אל סלטאנה שתוביל אותנו לכביש הערבה ומשם נמשיך לתחנת הדלק בעין יהב.

בדרך לנחל סלעית
מקורות

אנציקלופדיה מפה – מפה מיפוי והוצאה לאור- 2004

אנציקלופדיה אריאל – זאב וילנאי. עם עובד, תל-אביב 1977.

עד סלע- חמישה שהלכו. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2001.

מפות. הכין אורי בנימיני

ניתן לראות את המסלול שעשינו באתר עמוד ענן- על מפה 1:50,000  או ב GOOGLE EARTH על צילום השטח.

שימו לב להוראות:

 1. למפה 1:50,000 
  1. לכו ללינק הבא:  http://amudanan.co.il?lon=209682.9000000005&lat=514191.70000000135&map=I50 
  2. כנסו לתפריט שכבות ובטלו את ההצגה של שבילים מסומנים (השבילים המסומנים שלהם מתערבבים עם המסלול)
  3. כנסו לתפריט קובץ \ פתח קובץ מסלול. בשלב זה יתכן ותדרשו להרשם חינם לעמוד ענן – זה תהליך קצר.
  4. ביחרו את אחד מקבצי GPX המצורפים (קובץ היום הראשון והיום השני)  אחרי כמה שניות המסלול יעלה.

 2. לGOOGLE EARTH
  1. יש לודא שהתוכנה מותקנת במחשב. אם לא – ניתן להתקין בקישור: http://earth.google.com
  2. לאחר ההתקנה יש לעשות קליק כפול (DOUBLE CLICK) על אחד מקבצי .KML המצורפים.   הם אמורים לפתוח את Google Earth  ולהציג את המסלול על תמונת הלוין.
מפת מסלול היום הראשון
מפת מסלול היום השני
מפת גוגול יום ראשון
מפת גוגול יום שני