סיור מדרום לנחל עבדת
מידע שימושי
אורך המסלול: 12 ק"מ
זמן: שעתיים וחצי
דרגת קושי: קשה. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים והליכה רגלית.
נקודת יציאה וסיום: קפה "אמצע הדרך" בכניסה לחוות אבן-ארי שמדרום לעבדת על כביש מספר 40.
מפות: מפות סימון שבילים מס' 15 ו-18

עניין: המסלול עובר בשטחי חקלאות קדומה המבוססת על איסוף מי נגר. ניתן לראות טראסות, סכרי הטייה, תלוליות, בורות מים ותעלות איסוף שכולם נשתמרו באופן מדהים. מבחינת רכיבה-נרכב לאורך שבילי גמלים זרועי אבנים שיחייבו אותנו להשקעת מאמץ. כמו כן האזור כמעט ולא מטויל להבדיל מהערוץ המרכזי של נחל עבדת. האזור מציע הרבה אופציות וואריציות של מסלולים ומותיר לכל החפץ אפשרות לגלות שבילים ונתיבים חדשים ויש לראות בתיאור המסלול הנוכחי רק הצעה ראשונית לחקור את האזור שממערב לעבדת.

עדכון: קפה "אמצע הדרך" אינו פועל נכון לעכשו.
על חוות זמורות עבדת ודרך היין ברמת נגב
על חקלאות קדומה בנגב-עמוס קלונר- "אתר סנונית"
מפות
פרטים לגבי קפה "אמצע הדרך" השייך לחוות "זמורות עבדת":
טל: 086573306 , פקס: 08-6573183
נייד: 05220101 , 053972239 , 052800200
zmorotavdat@bezeqint.net E-mail:
המקום מציע שירותי אירוח ולינה וכן סיורים לימודיים בחוות הנבטיות. כמו כן ניתן לקנות שמנים וויינות ומוצרים נוספים מיוחדים המיוצרים בנגב.

בעקבות טיול עם אדם סלע 22.8.03
פירוט המסלול
המסלול מתחיל בקפה "אמצע הדרך" (אמצע הדרך בין תל-אביב ואילת) שבכניסה לחוות אבן ארי וכיום הוקמה במקום חוות "זמורות עבדת" במסגרת פרויקט התיישבות הבודדים של מועצת רמת נגב. במקום נטעו כ-30 דונמים של עצי זית. ניתן להשאיר את הרכב במקום הסימפטי ובכלל המקום מהווה בסיס טוב לטיולים באזור הקרוב לעבדת וכן לדרך הבשמים העוברת על הרמה ממזרח לחווה.
נחצה את כביש ארבעים ונרד בדרך עפר החוצה את אפיק נחל צין ואחר נמשיך בשביל העובר למרגלות הר אלדד מעל האפיק של נחל עבדת. נעבר את הואדי בו עובר קו המתח הגבוה ( במקום גילינו חצבים ראשונים המבשרים את תחילת סוף הקיץ). כדאי לשים לב לשפע השרידים של החקלאות הקדומה המפוזרים באזור שהיווה בעבר בתקופה הנבטית-ביזנטית את העורף החקלאי של העיר עבדת. נמשיך מערבה ונכנס לתוך ואדי ללא שם העובר בין נ.ג. 648 לנ.ג. 653 . נרכב לאורך דרך עפר דרומה תוך כדי חציית מדרגות חקלאיות. לאחר כ-ק"מ נפנה מערבה לואדי ונרכב בשביל דרך מערכת סכרים שנשתמרו היטב. הואדי נסגר ונמשיך רגלית במעלה שביל העובר באזור טרשי. שביל זה יוביל אותנו אל הרמה שמדרום לכביש המוליך לבסיס רמון. נמשיך לאורך הרמה בשביל רכיבה בכיוון כללי דרום מזרח כאשר אנו עוקפים את הואדיות החורצים את הרמה עד שנגיע לעמוד קו המתח הגבוה שממנו תצפית יפה להר מידד הבולט בצורתו המיוחדת.
באזור הסמוך לעמוד קו המתח הגבוה מספר ציורי סלע שנחרטו בפטינה הכהה. נרד רגלית לערוץ מזרחית לנ.ג. 648 ונרכב בשביל רכיבה טכני המזגזג בין מדרגות באפיק ואחר מתחבר לדרך עפר שתוביל אותנו לכביש. ההתחברות לכביש היא בסמוך ללימן של עצי אשל שנטעה הקרן הקיימת. נחצה את הכביש ונמשיך לכיוון חוות זמורות עבדת לאורך שביל ישראל. נסיים את הטיול בקפה משובח ב"אמצע הדרך".
ציור סלע נוסף
ציורי הסלע נחקקו על שכבת הפטינה הכהה
המצפה את את אבני הגיר. ככלל ככל שהציור
דהוי יותר כך הוא עתיק יותר.
אירוח לבבי ב"אמצע הדרך"