מהמדרשה לאשלים במורד נחל הבשור
ענין
"ויבואו עד נחל הבשור" – שמואל א' ל, 9

עניין: זהו מסלול קליל במורד נחל הבשור החוצה בדרכו מערבה את קמר בוקר ולאורכו עוברת דרך הבשמים בדרכה לעזה. עצי שיטת סוכך גדולים, בתרונות יפים בלס ובאביב של חורף גשום- מרבדי פרחים.
מידע
אורך: 24 ק"מ
זמן: 3 שעות
דרגת קושי: קל, רכיבה בדרך עפר היורדת במתינות. מתאים למתחילים ולילדים.
נקודת יציאה: מדרשת בן גוריון
נקודת סיום: הכניסה לישוב אשלים.
הערה: המסלול עובר בשטח אש!
מפה: מפת סימון שבילים מס' 15
מעונין להתישב באשלים?
פירוט המסלול
בעקבות טיול עם רועי ויוסט ב- 29.11.03

מהמדרשה נצא לכיוון צומת חלוקים ונפנה בדרך העפר הפונה לכיוון בית העלמין והמטווחים של הגדנ"ע. הדרך מטפסת קלות לאוכף ואחר יורדת דרך שטחי המכון לחקר המדבר. כדאי לשים לעצי הברוש הנטועים והגדלים ללא השקייה תודות למערכות של איסוף מי נגר מהמדרונות המגדילים את כמות המים הזמינים לעץ. לאחר כ- 4.5 ק"מ מהכביש הדרך יוצאת אל הפתחה של נחל הבשור. נמשיך ישר בדרך עפר בכיוון כללי צפון מערב. ממול מתנשא הרכס של הר בוקר ונוכל לזהות את הדיקה – המקום בו חוצה נחל הבשור את רכס בוקר. הדרך עוברת במשור בו גדלים שיחי מתנן רבים ואחר נעקוף מצפון בתרונות שיצר הנחל באדמת הלס.
זוהי תופעה מעניינת. המים הזורמים כאן בעת שטפונות יצרו מעין מבוך של עמודים וקניונים בזעיר אנפין בעלי צורות משונות. נחצה את דרך האורך העוברת ממזרח לרכס בוקר ונמשיך מערבה בדרך העפר המסומנת באדום ונכנס לדיקת אל עמרין. ואדי אל עמרין הוא נחל הבשור בפי הבדואים. נחל הבשור הוא אחד ממספר נחלים הנקראים נחל חוצה רכס (כמו נחל חתירה החוצה את רכס חצרה וכמו נחל רביבים החוצה את רכס ירוחם). הגיאומורפולוגים מסבירים תופעה זו בכך כיווני הנחלים משקפים תבליט קדום. בתקופת האיאוקן הציף הים את רכסי הקימוט בנגב וכשנסוג הותיר מאחוריו תבליט משורי שעליו החלו להתפתח ערוצי הנחלים. נחלים אלו התחתרו לתוך התבליט ושמרו על כיוונם המקורי. לפי הסבר זה הקמרים קדומים להווצרות הנחלים. תופעה זו נקראת בערבית דיקה על שם הדיקה המפורסמת של נחל אל עריש בצפון סיני. קיימת תאוריה נוספת הטוענת שהקמר התרומם תוך כדי כל שהנחל מתחתר כלומר הנחל קדם לקמר. תוך כדי הרכיבה בדיקת הבשור ניתן איפה לחשוב על פתרון לחידת הנחלים חוצי הקמר.
את דרך העפר חוצה קו מתח גבוה ולאחריו נזהה עץ שיטת סוכך גדול מימדים. במורד הנחל נבחין בעוד מספר עצים כאלה. נחל הבשור בקטע זה די רחב וניתן להבחין לאורך הדרך בטראסות חקלאיות קדומות. דרך העפר הזו היא למעשה חלק מדרך הבשמים המפורסמת ממואה לעזה והיא עוברת בתוואי הטופוגרפי הנוח ביותר לחציית רכס בוקר. ליד ההתחברות עם נחל משורה מסתעפת דרך עפר המסומנת בשחור הממשיכה לכיוון שבטה. כנראה שדרכים אלו בנחל הבשור ובנחל משורה שקקו חיים בעבר. ממולנו כתף שבטה והאזור משופע בשלדות ובשאר מטרות המזכירים לנו שאנו בתוך שטח אש ואין לגעת בכל מיני עצמים בלתי מזוהים. הנחל מבצע מעין לולאה במעברו דרך גבעות משורה ולאחר מכן נזהה למעלה משמאל בריכת מים שמעידה על קירבתנו לכביש. ההתחברות לכביש היא כ-400 מטר דרומית לכניסה ליישוב אשלים ולפנינו משורי החולות של צפון הנגב.
ביבליוגרפיה
על נחל חוצה קמר- בספר "הר הנגב נופים וטיולים בעריכת זאב משל". משרד הבטחון ההוצאה לאור 1991.