"שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון" – בעקבות מסע המלחמה של יהושע בחמשת מלכי האמורי – חלק ג, ממכבים לבית שמש.
ליקוי החמה המלא ב-29 למרץ 2006 בקפדוקיה. צילם: גלעד דותן

"אז ידבר יהושע לה' ביום תת ה' את האמורי לפני בני ישראל ויאמר לעיני ישראל שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון. וידם השמש וירח עמד עד יקם גוי אויביו, הלא היא כתובה על ספר הישר ויעמד השמש בחצי השמיים ולא אץ לבוא כיום תמים. ולא היה כיום ההוא לפניו ואחריו לשמע ה' בקול איש כי ה' נלחם לישראל."

יהושע, י, יב-יד

פריחת השקדיות בעמק אילון
עניין

מסלול שעובר בבוסתני שקדיות מרהיבים, מרבדי פרחים והיסטוריה מהעבר  הרחוק והקרוב. סיפור הקרב המופלא של יהושע על רקע נופי הגבעות של השפלה. טיול זה הוא השלישי בסדרת הטיולים בעקבות מסע המלחמה של יהושע כנגד חמשת מלכי האמורי.

 

פריחת השקדיות
מידע

אורך המסלול: 37 ק"מ

זמן: 6 שעות

קושי המסלול: בינוני. עליות מצטברות: 685 מטר. ירידות מצטברות: 760 מטר.

נקודת יציאה: הכניסה לישוב מכבים.

נקודת סיום: מתחם ביג בכניסה לבית שמש.

מומלץ להמשיך את המסלול ולעלות לבית ג'מאל ולסיים בתל עזקה.

עונה מומלצת: תחילת חודש מרץ- בשיא פריחת השקדיות.

הערה:

איזור הטיול (שלא כמו הטיולים במדבר)   מרושת בכבישים רבים ולכן לאורך המסלול נצטרך לחצות מספר פעמים כבישים ראשיים ויש לעשות זאת בזהירות רבה.

פרק י ביהושע
שמש בגבעון דום- הרב יהודה איזנברג
מנשה הראל על מסע הקרב של יהושע בן נון בחמשת מלכי האמורי
תיאור המסלול (נכתב בעקבות טיול ב-1.3.08)
המסלול מתחיל במגרש החניה הקטן ביבר בכניסה לישוב מכבים. נצא לכביש הראשי ונרד בכביש חדש שיורד לכיוון שעלבים ונמשיך דרומה עד לגשר הגדול שהולך ונבנה מעל עמק אילון. מכאן תצפית יפה מזרחה אל המורדות של הרי יהודה ומעלה בית חורון. אנו בתוך עמק אילון ששמש  לאורך כל התקופות כאזור מעבר הכרחי בין השפה להר ובעיקר לירושלים. יהושע שמצליח להפתיע את חמשת מלכי האמורי לאחר מסע לילי ארוך בו הוא עולה מהגלגל אל גבעון. אחר הוא דולק אחריהם במורד בית חורון בואכה עזקה ובירידה הוא מכריז את הקריאה המפורסמת "שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון". יהושע מנצל את אפקט ההפתעה וממשיך במרדף ארוך, כאשר לוחמיו יפים. הוא חשש שהאמורים ישובו לעריהם המבוצרות ולכן הוא דולק אחריהם מרחק של כ-35 ק"מ. ושוב קשה להבין איך יהושע מצליח להמשיך במרדף ארוך זה עם לוחמיו צעדו כל הלילה. ואולי זו מהות הנס- הארכת היום כדי לאפשר ללוחמים העייפים לסיים את המרדף.
בעקבות יהושע בן נון- חלק א, מצומת אלמוג לעין פואר
בעקבות יהושע בן נון- חלק ב, מנופי פרת לעין פרה ובחזרה
רוכבים לאורך נחל אילון

מתי התרחש הקרב הזה? ע"פ הדעה המקובלת על הארכיאולוגים, כיבוש הארץ היה במחצית המאה ה-13 לפנה"ס (יותר מדויק לאחר 1220) וזאת ע"פ קערת חרס שנמצאה בלכיש. על קערה נתגלתה כתובת מצרית מהשנה הרביעית לפרעה. הפרעה המוזכר הוא לדעת החוקרים פרעה מרנפתח שתקופת מלכותו הייתה בין השנים 1214-1224 לפנה"ס. ע"פ תיאוריה אחרת שמנסה להסביר את מהות הנס של עצירת השמש בליקוי חמה מלא של 30 בספטמבר 1131 לפנה"ס. ליקוי חמה מלא הוא אירוע יחסית נדיר אך מדהים בעוצמתו. ניתן לחשב את מסלולי הליקויים בעבר ולשרטט את המפות של נתיב הליקוי המלא וכן את משך הליקוי. אכן ליקוי החמה הרלוונטי היחידי שעבר באזור התרחש ב-30 לספטמבר 1131 לפנה"ס בשעה 12:35 ונמשך 4 דקות ו-5 שניות והשמש נראתה בזווית של 58 מעלות כלומר במרומי הרקיע. אם אכן, הנס של שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון, קשור לליקוי חמה מלא, הרי יש לנו אפשרות לתארך את כיבוש הארץ וכן את יציאת מצריים שארעה בתחילת המאה ה-13 לפנה"ס.

מידע על ליקוי חמה
מפת ליקוי החמה של 1131 לפנה"ס
המאמר של SAWYER מ-1972 בנושא זיהוי שמש בגבעון דום כלקוי חמה
המאמר שך Stepheneson מ-1975 בנושא תיארוך אירועים היסטוריים באמצעות ליקויי חמה
גשר הרכבת בעמק אילון

הגשר מתנשא אל על מעל מטעים של עצי שקד שפורחים בחוד שמרץ בגוונים  של ורוד ולבן. אנו טפסנו בגרם מדרגות ברזל לתצפית ממרומי הגשר הכביר הזה. מלמעלה ניתן לראות יפה את עמק אילון הפורה ואת הרי יהודה התוחמים אותו ממערב. מהגשר נמשיך בדרך עפר לאורך ערוץ נחל אילון, בתחילה לאורך דרך עפר ואחר קטע קצר בתוך הערוץ עצמו ואחר שוב בדרך עפר שחוצה את כביש מ' 1 בגשר תת קרקעי. מיד לאחר הגשר נפנה ימינה ונמשיך כ- 2 ק"מ  בדרך עפר שעוברת במקביל לכביש מספר 1, ונפנה שמאלה לסכר אילון. סכר זה שנבנה ב-1955 כדי לוסת את מי השטפונות של נחל אילון, יוצר בחורפים גשומים אגם קטן. דרומית לסכר שרידי הכפר הערבי אל קובאב שניכר במשוכות הצבר שעליו ממוקם קיבוץ משמר אילון.

אביתר ואריק

נגלוש מהסכר לדרך העפר שתחבר אותנו עם כביש 424 הממשיך לכיוון לטרון. אנו נפנה ימינה ונטפס לעבר הכניסה לפארק "מרכבות לטרון". נעקוף את הפארק ממערב ונמשיך בדרך עפר בכיוון לכיוון קיבוץ נחשון. זהו נתיב השקדיות, קטע רכיבה מדהים בתוך מטעי שקדיות פורחות וניתן להשתכר מהריח המתקתק של הפרחים. נתחבר לכביש  הישן ליד משלט 200 שצפה אל משטרת לטרון המפורסמת ואל שטח ההפקר שחצץ בין הלגיון הערבי לבין צה"ל, עד מלחמת ששת הימים. נחלוף על פני קיבוץ נחשון, נעבור בגשר התחתי ונמשיך על הנתיב הנגדי לכיוון צומת נחשון כ 1.5 ק"מ עד לתחנת שאיבה צבעונית שממנה מתחילה דרך בורמה המפורסמת. במקום שלטי הסבר ומפה של האזור. דרך בורמה שנסללה במלחמת העצמאות ביוני 1948, אפשרה להעביר ציוד לירושלים הנצורה, בעקפה את מוצבי הלגיון הערבי  שישב בלטרון.

הסכר בנחל אילון

הדרך מסומנת באדום ועוברת במטעי שקדיות יפים. הדרך מטפסת במתינות ובעיקול חד שלה נפנה ימינה ונמשיך בדרך עפר אחרת שתחבר אותנו לכביש שמחבר בין צומת נחשון לצומת שמשון, בסמוך לקיבוץ הראל שנקרא ע"ש חטיבת פלמ"ח הראל שמפקדה היה יצחק רבין.

נפנה שמאלה ונרד לכניסה לכפר אוריה. כבפר זה עבר בתולדותיו גלגולים רבים בתולדותיו והיה אחד מהישובים הראשונים באזור וננטש בעקבות פרעות 1929.  כיום היישוב נמצא בתנופת פיתוח ומוקמת שכונה חדשה. נטפס מעלה דרך הרחוב הראשי ובחאן הישן נפנה ימינה ונמשיך עד לסוף העלייה. ממול נזהה את הר תנופה ודרך עפר שמטפסת בתלילות לאוכף- זוהי הדרך שתוביל אותנו למנזר דיר רפת. עליה קצרה ותלולה ומנזר דיר רפת יתגלה. זוהי ללא ספק אחת מהפינות הלא ידועות בארץ. בואדי הקטן למטה מאהל של בדואים ועל השלוחה ממול המנזר שבו בית ספר לבנות. המנזר הוקם ב-1926 ובו כנסייה שעל תקרתה וקירותיה מופיע הפסוק "שלום לך מרים" ב-343 שפות שונות (לא זכינו לראות זאת).

דיר רפאת

אנו רכבנו למנזר, אך לפני השער הנעול המשכנו ימינה בדרך עפר עד למספר בתים של בדואים ושם פגשנו את חסן שכבד אותנו בכוס תה מתוק. גלגלנו שיחה מעניינת על החיים ועל החקלאות המודרנית שלא מותירה שכר רב לחקלאי עצמו.

אנו למעשה בתוך האזור בו חי ופעל שמשון הגבור שעליו כתוב: "

המשכנו בכביש לקיבוץ צרעה על שיפולי הגבעות הגולשות לנחל שורק,  והפנטזיות שלנו על גבינות ויין בייקב של צרעה , נמוגו כשהתברר לנו שהמקום נסגר ב- 2 בצהריים. לא נותרה לנו ברירה אלא להתנחם בתפריט של מקדולנד במיתחם ביג בכניסה לבית שמש שהוא פחות אכזוטי מיין גבינות ושמן זית.