לאור ירח ממיצד תמר לעין תמר דרך מעלה צורים
ענין

"כי מראש צורים אראנו ומגבעות אשורנו, הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב"

במדבר, כג, ט.

 

 

 

רכיבות  במדבר לאור הירח המלא הן חוויה מיוחדת. המסלול כולל ירידות תלולות על דרכי עפר וירידה רגלית במעלה צורים שהוא מעלה קדום היורד ממרומי מצוק ההעתקים אל מלחת סדום. הסיום כולל רכיבה בחווארים הבהירים שבין מצוק ההעתקים לכביש צומת הערבה-צומת זוהר. כדאי לסיים את הטיול ברחצה לילית במימי ים המלח החמימים  בחוף בוקק.

מידע

אורך המסלול: כ-24 ק"מ

זמן: 4 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל ירידה רגלית  במעלה צורים לאורך כ- 3 ק"מ. שאר המסלול עובר בדרך עפר הכוללת מספר ירידות תלולות.

נקודת יציאה: מיצד תמר על כביש דימונה סדום בק"מ ה-118.

נקודת סיום: מחסות הכניסה למושב עין תמר.

ציוד מיוחד: פנסים, בגד ים ומגבת למי שמתכנן לשחות בים המלח.

לוגיסטיקה:  יש לדאוג להקפצה חזרה בסוף המסלול מעין תמר.
תיאור המסלול (ליל ירח מלא 19 ליוני 2008).

המסלול מתחיל בכניסה למיצד תמר על כביש דימונה סדום. פונים שמאלה לכיוון מחצבת תמר (נראית לא פעילה). בדרך עפר המסומנת בכחול. הדרך ממשיכה צפונה עד לצומת דרכים מתחת למסוע. כאן נפנה ימינה במורד נחל פרס עילי.  בסוף הדרך המסומנת בכחול מגיעים להתפצלות דרכים. דרך אחת ממשיכה לאורך המסוע והשנייה מסומנת בשחור ממשיכה לאורך קו המתח הגבוה ובה יש לבחור. דרך זו מטפסת תחילה ואחר ממדיכה מזרחה וכוללת מספר ירידות תלולות. זוהי חוויה לרדת את הקטעים הללו לאור הירח. יש לעקוב אחר הסימון השחור עד החיבור עם הדרך המסומנת באדום המובילה לראש מעלה צורים. הדרך מסתיימת תצפית נהדרת על דרום המלח,והרי מואב. מתחת בולטים האורת של מפעלי ים המלח ומנגד ניתן לזהות את האורות של א-צפי (המזוהה עם צוער) ולמעלה את האורות של כרך (היא קיר מואב). 

תצפית ראש מעלה צורים

מעלה צורים מתחיל כ- 150 מטר מערבית לנקודת התצפית וחשוב מאד לרדת בשביל המסומן באדום.  הקטע העליון יורד במעין נקיק צר ויפה שנתן למעלה את שמו הערבי נקב אל בויב – מעלה השער הקטן. מעלה צורים הוא מעלה קדום שחבר את דרום ים המלח עם רמת המדבר והוא מתוארך לתקופת הברזל. לאורך המעלה ניתן לזהות (לא בלילה) שרידים של בנייה סיקול ופילוס. בלילה יש מעט קשיים לזהות את הסימונים באדום (יתכן מהעובדה שמעט מטיילים עוברים בו). אך חשוב מאד לעקוב אחר השביל ולא להתפתות לקיצורי דרך. ניתן לרכוב קטעים קצרים וברב הדרך יש ללכת ברגל וליהנות מאור הנפלא של הירח העוטף את המדבר – מגלה טפח ומכסה טפחיים. זהו שביל יפה שעובר במספר קטעים מעל קניונים קצרים ובחלקו התחתון הוא יורד על מדרון תלול לתחנת שאיבה מוארת.

מתחנה זו הדרך יורדת ומגיעה לצומת דרכי עפר סלולות  משולטת קידוחי תמר ימינה וקידוחי אדמון שמאלה. אנחנו המשכנו מזרחה בדרך עפר שהערוצים כרסמו אותה ואחר גם אותה איבדנו לטובת חצייה בכיוון כללי מזרחה ללא שביל ברור דרך גבעות חוואר שזרחו באור הירח והתפצחו מתחת לצמיגי האופניים. בדרך ירדנו לאחד הערוצים עד למפל לא גבוה שעקפנו אותו משמאל ואחר המשכנו דרך גבעות החוואר הנמוכות ושרידי עצים גדולים שפעם גדלו כאן ועכשיו נותרו כשרידים דוממים לתקופות טובות יותר. ערוצי הנחלים הקצרים מתחברים למעשה לנחל צין שאוסף אותם ומוביל אותם אל ים המלח. צריך לשמור על כיוון כללי מזרחה ולתמרן דרך הערוצים וגבעות החוואר.

כל הקטע הזה הוא קטע רכיבה מדהים ומסתיים בדרך עפר לאורך צינורות של מפעלי ים המלח. נפנה ימינה ונרכב עד לצומת המוארת של הכביש המוביל לעין תמר ולנאות הככר. מכאן ועד לעין תמר כ-  6 ק"מ רכיבת כביש.

מקורות
מדריך ישראל החדש- כרך הנגב הצפוני. הוצאת כתר, תל אביב, 2001.
מפות
הכין: ראובן פליישר
מפת מסלול- חלק א
מפת מסלול- חלק ב