הספרית שחורה (Gegenes pumilio gambica (Mabille, 1878
תיאור הפרפר

מין אפריקאי שמופיע גם בארצות הים התיכון.הוא מצוי במזרח התיכון וטורקיה,לאיראן וההימלאיה. אחת ההספריות הנפוצות בארץ. מוטת כנפיה: כ-32.5 מ"מ.בדרום ניתן למצוא אותה בסמוך לכל מקום יישוב וכל נאת מדבר שופעת צמחייה עשירה. בשדה בוקר היא מופיעה מהקיץ עד סוף הסתיו: היא מתחילה לעופף ביוני ומסיימת לקראת סוף נובמבר. בולטת במעופה המשונה וה"קופצני" בשבילים פתוחים של חצץ ועשב ואזורים חוליים.אומנם היא יחסית נפוצה,אך בניגוד להספרית העשב היא פחות מדברית.ובארצנו היא מעופפת בעיקר באזורים הים-תיכוניים,אך חודרת גם לעמק ים המלח ובקעת הירדן. אינה נצפית בנגב במספרים גבוהים ולרוב היא מין מזדמן החודר מידי פעם בדרך-כלל בתחילת הקיץ ובסתיו בערך מהמחצית השנייה של מאי ועד נובמבר.בוגרים המופיעים באביב הם לרוב בוגרים ששרדו את החורף כזחלים בדיא פאוזה ורק לקראת האביב סיימו את הגלגול.נראה כי היא מגיעה בנדידה.מופיעה בעיקר ביישובים שופעי צמחייה ולחות.היא עפה נמוך אך מהר וכך גם המין הקרוב לה הספרית העשב.אומנם היא כהה, אך הרקע הבהיר של הצד התחתון של הכנפיים מסווה אותה היטב על בנחיתותיה על קרקע חולית או על אבנים.בנגב אומנם היא נפוצה יחסית בגינות ובשטחי ישוב,אבל היא נדירה בשטחי בר בטבע.בנגב באופן כללי היא לא נראית בכמויות גדולות.אם כי למרות שהיא לא נפוצה במדבריות,מעניין לציין שהיא הגיעה גם עד יישובים בדרום הנגב.

הספרית שחורה (נקבה).

קיימים הבדלים בין הזכר לנקבה: הנקבה בדרך כלל בהירה, הגוון בכנפיה חום, יש שבכל אחת מכנפיה הקדמיות מופיעות באלכסון כארבע נקודות בהירות מטושטשות. הזכר כהה מהנקבה ולעיתים הוא כהה עד כדי כך שהוא כמעט שחור ממש ומכאן שמו של הפרפר.הוא בעל צבע אחיד ובכנפיו הקדמיות נעדרות הנקודות הבהירות.הצד התחתון: חום-אפור.

תפוצה בעולם:נמצאת באפריקה (בעיקר בדרום,באזורים שמדרום למדבר סהרה),מאזור ערב עד ללבנון, מטורקיה עד לצפון פקיסטן ובקשמיר.

הביצים מוטלות ביחידות על צמחים שונים ממשפחת הדגניים:

דוחן,זיפן מצוי,זיפנוצה,משיין,נשרן,אצבען,זקנן ואפילו על דשא תרבותי ועלי תירס ושאר מיני דגניים רבים אחרים. 

הביצה

צורתה כחצי כדור והיא צהבהבה,קוטרה כ-1 מ"מ ולאחר כיממה מופיעות עליה נקודות כתומות.לקראת הבקיעה היא משחירה וקליפתה שקופה.

הזחל

בצעירותו אוכל תחילה את קרום הביצה ולאחר מכן עובר לעלים. אורכו כ-3 מ"מ,הוא לבן-צהבהב וראשו שחור- מבריק. הוא מסתתר בתוך עלה מגולגל ומודבק ע"י קורים שבצורה זו הוא נראה כצינור. הזחל הבוגר הוא ירוק ולאורכו קווי אורך כהים ובהירים כך שהוא דומה מאוד לעלי הדגניים מהם הוא ניזון ומוסווה בהם להפליא עד כדי כך שממש קשה למצוא אותו או להבחין בו בטבע. ראשו של הזחל רחב מגופו וצבעו חום-בהיר ועליו פסים דקים אלכסוניים באדומים כהים ולידם צמוד אליהם פסים אלכסוניים לבנים .בצידי גופו תבליטי קווים הנראים כקפלים ובקצה גופו שערות לבנות קצרות היוצרות מראה של קצה מכחול זעיר או מברשת.אורכו של הזחל הבוגר: כ30-22.5 מ"מ. הזחלים אוכלים בעיקר בלילה. לעיתים הם אוכלים בשעות אחר הצהריים המאוחרות. אך בשעות היום הם מסתתרים במחילת ה"צינור" שבנו מעלה מקופל. שהוא סימן ההיכר לנוכחותם ובעזרתו ניתן למצוא אותם. בדרך-כלל הדרך היחידה לאתר את הזחלים היא ע"י סימן ההיכר שלהם שהוא מחילת ה"צינור".

רוב הזמן הזחלים מסתגרים בתוך מחילות העלים שיצרו לעצמם מעלים מגולגלים בקורים והם יוצאים מהם לאכילה בלבד ואוכלים מקצה העלה שפתח המחילה.אותו עלה שממנו הם יצרו את המחילה,חלקו החיצוני שאינו מקופל משמש אותם לאכילה וכך הם יוצרים לעצמם "בית" קרוב לארוחתם.הם אינם יוצאים פרט לאכילה,אלא אם כן הם צריכים לעבור לעלה חדש מכיוון שנגמר,התייבש או שהם גדלו וצריכים מקום גדול יותר.

יש שהזחל מתגלם בתוך עלה מקופל לצורת "צינור" כמו בתקופת הגדילה,אך לרוב הזחל לפני ההתגלמות נוטש לגמרי את מחילת הצינור בה גדל.

הזחל טווה משטח קורים ומתגלם בתחתית הצמח בין עלים וענפים יבשים או על עצמים שונים בסביבה.

הגולם

צמוד למצע עלה,דופן של אבן,ענף או גבעול,הוא מטיפוס גולמי החגורה ובעל מאחז קורים בחלקו האחורי,צבעו ירוק בהיר,הוא מוארך,בעל מבנה צר,לאורכו מופיעים ציורי קווים לבנבנים דקים ובראשו בליטה מחודדת.אורכו כ-26.5 מ"מ ורוחבו כ-5 מ"מ.והוא מוסווה היטב בצבעיו וצורתו לעלים והגבעולים של הפונדקאים               

אוייבים וטפילים:לעיתים הביצים מותקפות ע"י צרעה. והזחלים או הגלמים מותקפים ע"י זבוב טפילי (זריזבוב).

דיאפאוזה:הזחלים מהדור האחרון בסתיו, אחרי הנשל השני מצמידים סביבם עלים ברשת קורים ונכנסים לדיאפאוזה עד האביב הבא. וכנראה גם הגלמים נכנסים לדיאפאוזה  עד האביב.