תעודת זהות: הפרפר כבעל חיים
מהו הפרפר:
הפרפר הוא חרק השייך לקבוצה שנקראת: קשקשני-כנף וזו קבוצת הפרפרים. היא נקראת כך משום שכל קבוצה זו הם בעלי כנפיים המכוסות קשקשים. קבוצה גדולה זו מחולקת לשתי קבוצות נפרדות: האחת-פרפרי יום והשנייה- פרפרי לילה המכונים גם:עשים.
תפוצת הפרפר:
הפרפרים נמצאים בכל העולם חוץ מאזורי אנטארקטיקה בקטבים: הצפוני והדרומי. כי מאחר וקר ומושלג ואין בכלל צמחייה, הם אינם מסוגלים לחיות ולהתפתח שם.
מקום מגוריו של הפרפר:
מקום מגוריו של פרפר או כל בעל-חיים אחר, נקרא: בית גידול.
בית הגידול הזה יכול להיות: יערות, ראשי הרים או שדות פתוחים.
הכול תלוי בסוג הפרפר. לכל סוג יש את בית הגידול האופייני לו.
סיבת הימצאותם של פרפרים במקומות מסוימים:
הסיבה העיקרית להימצאות פרפרים במקומות מסוימים היא שפרפרים נקשרים למקומות בהם גדלים הפונדקאים (הצמחים אשר משמשים מזון לזחליהם).
תקופת הפעילות:
פרפרים בכללם פעילים כמעט כל השנה חוץ מימות החורף הגשומים והקרים ביותר.
אבל תקופת השיא בפעילותם של רוב מיני הפרפרים היא עונת האביב. וזו עבור רובם גם עונת הרבייה. שהרי, תפקידם העיקרי בטבע הוא להקים דור חדש שימשיך אחריהם.
כידוע, בעונה זו יש הרבה פרחים וצמחייה מה שמבטיח להם שפע מזון, להם ולזחליהם.
מה שאומר שזו העונה הכי טובה להקים דורות שלמים וחדשים של פרפרים
וזו הסיבה שגם כמותם רבה וגדולה יותר בעונה זו של השנה.
זחלים של לבנין מוריקנדיה בשני גוונים
מזונו של הפרפר:
הפרפר הבוגר,מסוגל לקבל מזון במצב נוזלי בלבד.
כי כבר אין לו את האיברים המפותחים שמותאמים לאכילת מזון מוצק שהיו לו בשלב הזחל. במקום זה התפתח בחלקו התחתון של הראש בין גפי הפה: חדק. החדק הזה הוא מעין צינור גמיש הנשלף בזמן שהפרפר ניזון.
בשעת מנוחה החדק מקופל בין גפי הפה מסולסל כקפיץ.
מזונם של רוב מיני הפרפרים הוא צוף פרחים. הפרפרים, כדי להשיג חלבונים למשל, מוצצים צוף המכיל גם חלקיקי אבקה.
אבל יש סוגים של פרפרים טרופיים שניזונים למשל ממיצי פירות תוססים שנפלו על האדמה, שרף של עצים, הפרשות יונקים ואפילו זיעה.
על מנת להשיג מים, הפרפרים מוצצים מים מתוך בוץ.
לפרפרים יש חוש טעם בעיקר בחדק, אבל בנוסף יש להם בלוטות טעם ברגליהם. ולכן הפרפרים יכולים למצוא בקלות ובמהירות מקורות מזון.

זחלי הפרפרים ניזונים מצמחים שונים.זחלי פרפרים טרופיים ניזונים גם מפטריות,מטחב ומשרכים.
כל מין של פרפר מתרבה על צמח אחר.
זחלי סוגים רבים של פרפרים מתפתחים על כמה סוגי צמחים אבל ישנם סוגים שזחליהם מתפתחים על רק צמח מסוים בלבד ושבלעדיו ימותו מרעב.
במצבים בהם אין מספיק מזון למשל בצורת, יש סוגים של פרפרים בהם זחלים יהפכו לקניבלים ויאכלו זחלים אחרים,או סוגים שזחליהם אוכלים בנוסף לצמחים גם כנימות אבל זה נדיר.
ישנם פרפרי לילה שאינם אוכלים כלל, צמים כל חייהם ומתקיימים רק מרקמה שומנית בבטנם בה אגרו מזון בשלב הזחל.
הפרפר היחידי בעולם שמסוגל לאכול מזון מוצק הוא עש קטן פרה- היסטורי עתיק שהצליח לשרוד מאות בשנים עד היום. עש זה פעיל ביום ומאביק רקפות כשהוא ניזון מאבקת הפרח באמצעות לסתות קטנות הנראות היטב במיקרוסקופ. תופעה זו התגלתה ע"י חוקרת ביולוגית ישראלית: הדוקטורנטית רחל צחור-שוורץ.
הפרפרים בשירי ילדים
לפרפרים הוקדשה תשומת לב גם בקרב משוררים בכלל ומשוררים ישראליים בפרט אשר כתבו שירים על הפרפרים שבחלקם הולחנו ונהפכו לשירים מפורסמים לילדים. אשר שרים אותם בגנים ובבתי- הספר.
לדוגמא,חיים נחמן ביאליק בשירו: 'הפרח לפרפר' –" פרפר, פרפר, פרח חי רד נא מהר שב עלי"...שיר שהולחן על-ידי נחום נרדי. זהו אחד השירים הראשונים שנכתבו על פרפרים.
המשוררת פניה ברגשטיין בשירה:'בוא אלי פרפר נחמד'- "בוא אלי פרפר נחמד, שב אצלי על כף היד"...
השיר הזה, זכה ללחנים ולביצועים שונים. שהמוכר ביותר מביניהם הוא גרסת סדרת הטלוויזיה החינוכית: "פרפר נחמד". ובה על בסיס השיר הזה,המשוררת לאה נאור כתבה מילים נוספות וכך הוא נהפך משיר קצר ללהיט גדול ומפורסם.
שמה של הסדרה נגזר אף הוא משמו של השיר. השיר מושמע בפתיח לסדרה כשברקע השיר מופיע קטע קצר באנימציה מאת הצייר טוביה קורץ. המבצעת היא הזמרת אילנית והמלחינה היא נורית הירש.

"פרפר נחמד"- מדובר בסדרה קלאסית מצליחה מאוד שדורות של ילדים גדלו עליה, המתארת ומלמדת נושאים,אירועים ומצבים בחיי היום יום בשילוב שירים, סיפורים, יצירה, משחק ושלל דרכים משעשעות אחרות.ומוגשת בהתאם לנקודת מבטם של הילדים.
הסדרה פעלה החל מתחילת שנות השמונים ועד לסוף שנות התשעים.
הסדרה עצמה אמנם כבר אינה פעילה ואינה מתחדשת אבל עד היום משודרים פרקים חוזרים ממנה בערוץ הראשון ובערוץ 'חינוכית 23'.