משפחת הלבניניים:Pieridae
משפחה גדולה אשר לה נציגים רבים מכל העולם.
המשפחה מונה כ-500, 1 -2,000 מינים בקירוב.
מיוצגת בנגב המרכזי ע"י 13 מינים. ובישראל קיימים סה"כ 21 מינים. מינים אלה ניחנים בגוונים בהירים. ברוב המינים שולט הרקע הלבן בכנפיים ומכאן שם המשפחה.
הגוונים השולטים הם: לבן,צהוב וכתום.
עם כתמים ונקודות בחום ושחור ו/או שוליים,פינות או מסגרות בחום,אפור או שחור. במקצת המינים שבהם קיימת דו-צורתיות זוויגית, הזכרים בולטים בצבעים עזים ואילו הנקבות בולטות פחות בצבעיהן.
הצד התחתון של הכנפיים: בעיקר בכנפיים האחוריות, יש וקיים צבע רקע אחיד בו הגוונים השולטים: ירוק וצהבהב. יש וצבע הרקע תופס את כל שטח הכנפיים ויש שהוא תופס רק חלקים ממנו. ויש שמופיעים כתמים או ציורים ירוקים,ירקרקים-צהובים,צהבהבים-חומים וכו'... המופרדים ביניהם בכתמים לבנים או כתמים בעלי גוון בהיר אחר.
על-ידי כך המינים בעלי צורת הכתמים או הציורים, מוסווים כשהם נוחתים על פרחי המצליבים. בבדיקת מיקרוסקופ ניתן לראות כי ברוב המינים בעלי הכתמים הצבע הירקרק מתקבל משילוב קשקשים צהובים ושחורים אלה באלה.
מבנה הכנפיים בדרך כלל פשוט ועגול.
הפונדקאים העיקריים ברוב המינים הם צמחים בני משפחת המצליבים. והפרפרים נחשבים לרעילים בגלל שמני החרדל הקיימים במצליבים שעליהם מתפתחים זחליהם.
הביצה
היא בצורת חרוט או כישור ובעלת צלעות אורך וחריצי רוחב.
הזחל
בדרך כלל חלק ובעל מבנה גלילי. לעיתים יש לו זיפים קצרים או שערות קטנות קצרות לאורכו. במינים רבים יש לזחל פסי אורך בירוק,לבן או אפור ו/או נקודות בגוונים כהים בשחור או חום.
הגוונים השולטים: ירוק,אפור,חום וצהוב. רק ללבנין העוזרר זחל חריג: הוא שעיר מאוד וצבעו חום-אפור-שחור עם כתמים בצבע כתום כהה.
הגולם
מטיפוס גולמי החגורה והוא מזכיר בצורתו חלקי צמחים,בליטות בענפים וקוצים. רק ללבנין המדברי גולם חריג: צורתו מזכירה משושה מאורך והוא ממוקם בקרקע בתחתית צמחים בין גרגירי חול,אבנים קטנות ועלים יבשים כשסביבו רק רשת קורים דלילה.
אויבים
מיני עכבישים שונים ומיני צרעות טפיליות.
הדיאפאוזה (תרדמת)
רק במינים החד-שנתיים הדיאפאוזה ארוכה ונמשכת במשך שנה עד כמה שנים. במינים אחרים בהם מתקיימת דיאפאוזה היא נמשכת חודשים בודדים.