זנב סנונית מדברי
Sahara Swallowtail ,Papilio Saharae
תיאור הפרפר
מין המופיע בסיני בהר הנגב ובנגב המרכזי וסביבותיו עד ניצנה-גבול תפוצתו הצפוני. וגבול תפוצתו הדרומי בארצנו הוא מצפה רמון. הוא נמצא למשל ברכס חלוקים,שדה צין,שמורת רמון,מכתש רמון,נחל צין ,נחל הרועה,ליד עבדת, בנחל אליאב ובשדה בוקר. הוא דומה לזנב-סנונית נאה אבל הוא בדרך כלל קטן יותר ובהיר ממנו ושונה ממנו בצורת כנפיו. באזור הנגב המרכזי, הכולל את קיבוץ שדה בוקר, מדרשת בן-גוריון ומשאבי שדה, קיימת חפיפה בין זנב-סנונית נאה לזנב-סנונית מדברי. ומכיוון שקיים מיזוג בין התפוצות,נוצר מצב ששני מיני זנב-סנונית אלה מעופפים באזור זה.ובגלל שאלה מינים קרובים ייתכן וישנה הכלאה בין שני זנבי הסנונית האלה. אבל עניין זה טרם נבדק בודאות. קשה למצוא את ההבדלים בין זנב-סנונית נאה לזנב-סנונית מדברי בפרפרים הבוגרים מאחר והם מזעריים כי הם דומים למדי. אבל אפשר למצוא לדוגמא את ההבדלים הבאים: 1. זנב-סנונית מדברי בדרך כלל קטן יותר מזנב-סנונית נאה. 2. הכתמים האדומים בכנפיו האחוריות של זנב-סנונית מדברי קטנים יותר. 3. תפוצתו של זנב-סנונית מדברי מוגבלת והוא לא מופיע במרכז הארץ ובצפון. הבדלים בולטים יותר ניתן למצוא בזחלים (ראה תאור הזחל). תקופת פעילותו מתחילה במרץ ומסתיימת לקראת סוף אוקטובר. כמו בזנב-סנונית נאה גם מין זה מעפיל לראשי הרים. בתקופת האביב: מרץ-אפריל, מתפתחים קרבות זכרים. התקיפה מכוונת בעיקר לפרפרים בני אותו מין. הזכרים המעפילים לראשי ההרים נלחמים זה בזה בפסגה כשהיעד הוא שליטה בפסגה והשגת הנקבה להמשך קיום המין. הפונדקאי העיקרי הוא: קזוח עקום ממשפחת הסוככיים. ובתוך יישובים הפונדקאי הוא: שומר פשוט, גם הוא מהסוככיים. הביצים מוטלות ביחידות בעיקר על הפרחים והניצנים. לעיתים רחוקות הן מוטלות גם על העלים משני הצדדים.
הביצה
צהבהבה ועגולה, דומה לביצת זנב סנונית נאה וגם היא כדורית.
הזחל
בבקיעתו, שחור-אפור ושעיר. הכתמים האופייניים מופיעים אחרי ההינשלות הראשונה. הזחל הבוגר הוא חלק עם פסי רוחב לבנים וביניהם פסים המורכבים מנקודות צפופות שחורות וכתומות. ובכל אחד משני צדי גופו פס כמעט רצוף בכתום המורכב מנקודות כתומות כמעט צמודות. להגנתו הוא שולף את בלוטת ה"מזלג".
זחל צעיר של זנב סנונית מדברי
זחל בוגר.

הגולם
צבעו חום בהיר,הוא מטיפוס גולמי החגורה וצורתו דומה לזו של זנב סנונית נאה. המין מקים דורות באביב ובקיץ עד הסתיו( סביבות אוקטובר). הגלמים מהדור האחרון נכנסים לדיאפאוזה עד האביב הבא. במידה ויש למשל בצורת הדיאפאוזה יכולה להתארך גם לכמה שנים.