הספרית החבלבלSpialia doris (Walker, 1870) Aden Skipper   תיאור הפרפר

הספרית החבלבל היא מין מדברי,הנציג הדרומי ביותר בארצנו מהסוג:spialia ,שתפוצתו בנגב היא אירנו-טורנית. מוטת כנפיה כ-25 מ"מ.  

ניתן לראותה מעופפת בעמקים ובואדיות חמים בנגב באזורים בהם גדלים פונדקאייה: מיני בר של חבלבל.

גבול תפוצתה הדרומי מגיע עד הר הנגב והצפוני עד חדרה. למרות היותה פרפר קטן, היא מין שעף מהר וקשה לעקיבה. הזכרים הם טריטוריאליים לאורך ערוצים. ובדרך כלל הם קטנים  יותר מהנקבות.

תפוצה בעולם:צפון אפריקה - ממרוקו למצרים וסומליה ודרך ערב והמזרח התיכון עד לצפון הודו.

הספרית החבלבל היא אחד הפרפרים המאפיינים בצורה מובהקת את ספר המדבר. הספרית זו מתחילה להופיע בסביבות אפריל ומסיימת באמצע נובמבר. הגלגול  הוא  אומנם  איטי וארוך אבל בתנאי שבי הוא יכול להתקצר אם מחזיקים את הזחלים שמגדלים בכלוב במקום חשוך. במקום החשוך הזחלים הפעילים בלילה ממשיכים לתפקד זמן רב יותר. הביצים מוטלות ביחידות, בעיקר על  ובין עלים צעירים של הפונדקאי. בנגב הפונדקאים הם מיני חבלבל מדבריים: החבלבל  הזיתני והחבלבל המשובל.    

 

 

הביצה

בהטלה צבעה חום מבריק, בצורתה היא דומה לביצת הספרית החלמית, גם לה יש על פניה בליטות זעירות הנראות היטב בהגדלה שמקנות לה מראה גבישי ומחוספס.אך היא מעט ארוכה וגבוהה יותר וצורתה פחות כדורית ויותר חביתית-אליפטית. גובהה כ- 1.25 מ"מ. בהמשך היא מקבלת גוון חום-בהיר חיוור ונצפו גם ביצים בהירות בצבע צהוב-אפור עד ירוק-זית. 

הזחל

בבקיעתו מן הביצה, הוא אינו אוכל את קרום הביצה. צבעו צהוב-חרדל, ראשו שחור מבריק ואורכו כ-2 מ"מ .

לאחר שבקע הזחל הוא עובר לעלים הצעירים וסוגר קבוצת עלים סביבו במטווה של קורים ויוצר" תיק" או מין "שק" מגן מפני אויבים שנותן לו גם אספקה רציפה של מזון.לאחר ההתנשלות הראשונה מקבל הזחל גוון חום-אפור, הוא מכוסה שיער בהיר קצר הבולט במיוחד בצידי גופו.ראשו שעיר פחות ומזדקרות ממנו שערות בודדות שחורות.

בשיא גודלו אורכו של הזחל כ-16 מ"מ. הוא אפור כהה-תכלת קטיפתי ומשני צידי גופו יש שורה של שש עד שבע נקודות שחורות. לעיתים רחוקות יוצא הזחל מה"תיק" לזמן קצר. הזחל פעיל בשעות אחר הצהריים המאוחרות ובלילה. עם הזריחה נפסקת פעילותו והוא מסתתר. לקראת ההתגלמות הוא טווה פקעת דלילה של קורים משולבים בגבעולים ועלים יבשים וחלקי צמחים שונים. המסווים אותה בין ענפי השיח הפונדקאי הפנימיים קרוב לקרקע. בראש הפקעת יש רק קורים בודדים על מנת להקל על היציאה מהפקעת בעת גיחת הבוגר מהגולם. בתנאי שבי הוא מתגלם גם בין סיבי צמר גפן. 

 

הגולם
דומה לגולם של הספרית החלמית והספרית הבלוטה בצורתו וגם הוא נאחז בקרמאסטר אחורי. קצה גופו דומה לבטן הצרעה. הוא ורוד-כתום בהיר-צהבהב,הוא מעט מבריק ועל חזהו שתי נקודות חומות. באזור החזה והבטן הוא מעט שעיר ומכוסה שיער בהיר. אם הוא מוטרד הוא מגיב בתנועות מעגליות כשהוא מסתובב במקום.אורכו של הגולם כ-13.5-14 מ"מ ורוחבו כ-4 מ"מ. תקופת הגולם: עשרה ימים.