כחליל נבטי Pseudophilotes abencerragus nabataeus


תיאור הפרפר

פרפר נדיר,אנדמי לנגב, בעל טיפוס תפוצה אירנו-טורני . תפוצתו העולמית מוגבלת והוא מופיע רק בירדן, סיני  וישראל. בפרפר קיימת דו-צורתיות זוויגית בולטת: הזכר הוא כחול כהה עם פסים דקים צפופים לרוחב כנפיו המתחילים בבסיס הכנפיים קרוב לגוף בולטים מבריקים בכחול בהיר. ובשולי כנפיו יש משבצות לבנות שמסודרות ביניהן משבצות שחורות במתכונת. ואילו הנקבה היא בצבע חום אחיד.אומנם גם לה יש משבצות בשולי כנפיה. אבל ביניהן יש משבצות שבהן הגוון חום. לנקבה יש גם צורות  כחולות המופיעות לעיתים רחוקות בהן הכנפיים כחולות חלקית כך שלעיתים אפשר להתבלבל בינה לבין הזכר.    

לעיתים הכחול בכנפיו של הזכר כהה במיוחד עד כדי כך שהוא כמעט שחור לגמרי פרט לשולי כנפיו, השחורים לסירוגין ומופרדים בניניהם במשבצות לבנות. הצד התחתון בשני המינים (בזכר ובנקבה) זהה: אפור עם נקודות שחורות בולטות מוקפות בלבן,לאורך השוליים משבצות בשחור ולבן. קרוב לשולי הכנפיים האחוריות יש כתמים קטנים בהירים כתומים-צהבהבים ולצידם נקודות שחורות קטנות.

תקופת פעילותו: מסוף פברואר ועד אפריל . רק במקרים נדירים בשנים בהן כמות הגשמים גבוהה במיוחד הוא נשאר עד תחילת מאי. ניתן לראות אותו מאזורי הנגב המרכזי  עד  מצפה רמון בקרבת שיחים  וצמחים עשבוניים הנושאים עליהם את הטפיל: כשות שטוח-פרחים, שהוא הפונדקאי היחיד של מין זה.

מעופו חלש, נמוך וקרוב לקרקע וצורתו היא כ"קפיצות מקומיות חלשות".המין נוהג לעמוד על ענפים בולטים בראשי שיחים ולפרוש כנפיו לרווחה להתחממות. או יושב למנוחה על סלעים על קרקע ואבנים קטנות, בדרך כלל בכנפיים פרושות למחצה כשמדי פעם הוא משנה את תנוחתו. מוטת כנפיו כ-20-18 מ"מ.

הזכרים מגלים התנהגות טריטוריאלית ומדי פעם יוצאים לסריקת שטח קצרה וחוזרים אחרי זמן קצר לעמדתם על ענף של שיח. מידי פעם נצפים הבוגרים מוצצים צוף מפרחי זוגן השיח,סביונים,מקור-החסידה או ערטל מדברי. הפרטים נצפים לרוב בבודדים.וגם ריכוזי אוכלוסייתם מצומצמים מאוד.   

הכחליל הנבטי מקים  שני  דורות בשנה. ופעילות הפרפר היא בהתאם לאורך תקופת הפריחה של הכשות.

הנקבה בוחרת שיחים בהם פריחת הכשות בשיאה ומטילה את הביצים ביחידות בצד התחתון של ענפי השיח הנושא עליו את הכשות. אם היא מטילה על ענפי השיח, המקומות בהם יוטלו הביצים הם הענפים הפנימיים  של השיח, ששם הביצים מוגנות יותר. ועל כן היא גם נכנסת לתוך השיח במידת הצורך כדי להטיל במקומות בטוחים יותר ומה שפחות חשופים. הנקבה מטילה בעיקר על ניצני הפרחים של הכשות וביניהם. אבל לעיתים גם על גבעולי הכשות. למרות שהכחליל הנבטי הוא פרפר קטן ולמרות שמעופו לא מהיר הנקבות מסוגלות לנדוד לאתרים הקרובים לבית גידולן הקודם (שנמצא במקום אחר) בעקבות הפונדקאי  ולאתר ממרחק את הפונדקאי באתר חדש.   

הביצה

צבעה ירוק בהיר ובהמשך צבעה משתנה לאפור בהיר מרכזה מעט שקוע ושוליה עבים וצמיגיים כמו בגלגל. קוטרה כ-0.25-0.5 מ"מ.

הזחל

בבקיעתו הוא לא אוכל את קליפת הביצה וצבעו אפור-צהבהב.  

בשיא גודלו הזחל באורך  של  כ-16-15 מ"מ, הוא בגווני ורוד, ירוק ולבן ופרקי גופו קמורים ומובלטים. בזמן האכילה נכרך הזחל סביב פרחי הכשות, הוא מוסווה בהם היטב  כך שהוא נראה כחלק מהם והוא גם בקושי זז ממקומו, כך שקשה להבחין בו. בתנוחה זו פרקי גבו של הזחל בגוונם וצורתם דומים לצורת הפרחים וצבעיהם משתלבים בהם יפה. הודות להסוואה טובה זו יכול הזחל לאכול זמן ממושך באין מפריע.  

הגולם
 מטיפוס גולמי החגורה, צבעו חום בהיר והוא עגלגל. אורכו כ-9-9.5 מ"מ. הגלמים מהדור האחרון נכנסים לדיאפאוזה עד האביב הבא. וחלק מהגלמים יעדיף להישאר בדיאפאוזה יותר זמן.
גולם של כחליל נבטי