לבנין הצלף:Madais fausta

תיאור הפרפר
מין זה נמצא בכל הארץ עד הרי אילת.הוא נפוץ יחסית באזורים הים-תיכוניים בארץ.בנגב הוא נצפה מעופף ברכס חלוקים,שדה צין,נחל צין,נחל קרקש,ירוחם,שדה בוקר,מדרשת בן-גוריון,נחל חווה,עבדת ורמון. פרפר זה נראה בקרבת השיחים של הצלף ותקופת פעילותו היא בדרך כלל מהקיץ עד סוף הסתיו. אבל יש שנים שהוא מפתיע: פעילותו מתחילה מוקדם יותר והוא מופיע כבר בתחילת מרץ. מצב זה הוא חריג בשביל פרפר קיצי זה וקורה רק לעיתים נדירות. הגורמים העיקריים למצבים אלה הם כפי הנראה תנאי מזג האוויר ורמת המשקעים. בדרך כלל המועד המוקדם ביותר להופעת ראשוני הבוגרים הוא החל מאמצע חודש מאי,ל דוגמא מאזור עבדת עד מצפה רמון . בצבעו הכתום-עז הייחודי קל מאוד לזהותו. הזכר בולט מאוד בצבעו הכתום,במיוחד כשמדובר בזכר טרי. ויש לו שוליים מקווקווים ומצוירים בחום-שחור. הנקבה בדרך כלל פחות כתומה מהזכר וצבעה כתום-אפרסק עד כתום בהיר-צהבהב. ושולי הכנפיים השחורים האופייניים אצלה הם בדרך כלל מודגשים יותר. בשני המינים: במרכז כל אחת מהכנפיים הקדמיות יש נקודה שחורה. קורה מצב שבו לפעמים הנקבה דומה במראה החיצוני לזכר. ההבדל החיצוני העיקרי הוא שלזכר יש בצד העליון של כנפיו הקדמיות בלוטות שהן למעשה מין כיסים המכילים קשקשי ריח מיוחדים לקליטת הפרומון של הנקבה. את בלוטות הכיס האלה יש רק לזכר. הבלוטות נמצאות בבסיס הכנפיים ולרוב הן מסומנות בטבעת חומה. הצד התחתון של הכנפיים: צהוב בהיר-ירקרק-אפרפר. מוטת כנפיו כ-31 מ"מ. הפונדקאים הם מיני צלף: הצלף הקוצני-משמש כפונדקאי מאזור המרכז דרך החבל הים-תיכוני ועד הצפון. בנגב הוא מתרבה על הצלף המצרי. ובהרי אילת הפונדקאי הוא הצלף הסחוסי. לבנין הצלף מופיע במרכז הארץ מיוני עד נובמבר.עם בוא החורף הוא נעלם. אם נעשה קר מאוד והגשמים הראשונים מקדימים להגיע,תקופת פעילותו מתקצרת ויכולה להיפסק כבר באמצע אוקטובר. בנגב תקופת פעילותו העיקרית היא יולי-נובמבר. בדרום הנגב והערבה אפשר לעיתים רחוקות לראות פרטים בודדים בימים חמים של דצמבר.
הביצה
בצורת חרוט צר ומחודד והיא לבנה צהבהבה, אורכה כ-1 מ"מ. לאחר יממה מופיעות עליה שתי טבעות אדמדמות ולפעמים גם שלוש. לפני הבקיעה צבעה צהוב כהה- אפור.
הזחל
בבקיעתו הוא אפור וראשו שחור-מבריק, אורכו כ-2 מ"מ. תחילה הוא אוכל את קליפת הביצה ורק לאחר מכן הוא עובר לעלים. הזחל הבוגר הוא חלק,אורכו כ-22-24 מ"מ,רוחבו כ-3.5 מ"מ, צבעו ירוק כהה ולאורך גבו פס לבן-צהבהב דק בולט המסתיים ליד ראשו. לעיתים רחוקות קורה שהפס אינו מופיע או שהגוון שלו כהה יותר וקשה להבחין בו בצבע הרקע. בגמר גדילתו, הוא מתגלם על הפונדקאי או בקרבתו על אבנים,קירות סלע,או שיחים יבשים . לפני ההתגלמות צבעו משתנה והופך לצהוב חיוור-אפור
זחל של לבנין הצלף
הגולם
הגולם: מטיפוס גולמי החגורה, הוא אפור בהיר-ירקרק וחלקו העליון הקדמי מתארך ומתרחב קדימה כלפי חוץ ויוצר במרכזו של הגולם בליטה עגולה. אורכו של הגולם כ-13-21 מ"מ. ורוחבו כ-4 מ"מ.
גולם של לבנין הצלף