לבנין הכרוב: Large white \cabbage white,Pieris brassicae

  1896,catoleuca Röber


תיאור הפרפר

אחד ממיני הלבנינים הגדולים והנפוצים בארצנו ומהמפורסמים שבפרפרי  היום.בעבר נקרא פרפר זה בשם:לבנין הכרוב הגדול. תפוצת הפרפר בארצנו מגיעה מהצפון  ועד המרכז. בדרום הארץ פרפר זה הוא נדיר, מקומי ומוגבל ליישובים, בסמוך למגורי אדם שבהם גדלים פונדקאיו.מוטת כנפיו:כ-55-56 מ"מ. הפרפר הוא נודד וסיבת נדידתו היא כנראה בעקבות אתרי רבייה חדשים. הנדידה מתקיימת אחת למספר שנים, בעיקר בחודשי הקיץ ובפרטים בודדים.

בנדידותיו דרומה הוא מגיע גם לנגב. ולעיתים אפשר לראות פרטים בודדים. בנגב המרכזי הוא מגיע לגבול תפוצתו הדרומי והוא נחשב לפרפר נדיר שם בגלל שהפרטים הנצפים הם מעטים. אבל בשאר חלקי הארץ הוא פרפר די נפוץ, בעיקר לאורך החבל  הים-תיכוני.למרות שהוא לפעמים מבצע נדידות  הוא לא מגיע לדרום הנגב וגם לא לערבה.כנראה משום שהוא לא מסתדר במקומות אלה מבחינה אקלימית. הופעתו אינה סדירה. 

סיבת הופעתו בנגב  היא נדידה. ועד כה ידוע כי  זו הסיבה היחידה שהוא נמצא בנגב. סיבת הנדידה לא ברורה. הוא גם אינו מופיע כל השנה בניגוד לשאר חלקי הארץ.בנגב  זהו פרפר מזדמן המופיע לעיתים רחוקות. תקופת הנדידה הידועה עד כה התקיימה בסביבות: אפריל-מאי.

המין שוהה לתקופה קצרה ביותר באזורים מיושבים בנגב: ימים בודדים. הוא מתפתח באזור הנגב ומקים אוכלוסיות קטנות רק אם יש פונדקאים הכוללים מצליבים תרבותיים. פרפר זה לא יתפשר על מינים בר של מצליבים ותמיד יעדיף מיני מצליבים תרבותיים כגון:מיני כרוב.  ולכן אם באותם מקומות יש רק פרחים,או מצליבים בר מקומיים, אז הפרטים שמגיעים אינם נשארים ומקימים אוכלוסייה אלא עוצרים רק ל"תדלוק" מוצצים צוף מהפרחים, נחים קצת וממשיכים במסעם. המין מתקיים גם על צמח הצלף הקוצני למשל באזורים הים-תיכוניים.  ולכן יש אפשרות שאולי הוא מתקיים על הצלף המצרי באזורים המדבריים אבל עוד לא נצפו זחלים שלו עליו.

יש שפרטים נודדים שמגיעים אל אזורי הנגב מקימים דורות מקומיים וזמניים בשטחי יישוב אבל לא תמיד.    

הצבע בכנפיים הוא לבן. ישנם הבדלים בין הזכר לנקבה : לנקבה יש פינה שחורה בכל אחת מכנפיה הקדמיות. ובמרכז כל כנף קדמית יש שני כתמים עגולים, גדולים ושחורים אחד ליד השני אבל לא צמודים.

לידם סמוך לשוליים התחתונים של כל אחת מהכנפיים הקדמיות עובר פס שחור מעט עבה.

במרכז השוליים העליונים בכל אחת מהכנפיים האחוריות יש כתם קטן דומה לפסיק.

גם לזכר יש פינות שחורות בכנפיו הקדמיות וציורי "פסיקים" בכנפיו האחוריות,אבל  אין לו את הכתמים העגולים בכנפיים הקדמיות.בצד התחתון של הכנפיים,המראה זהה בשני המינים: בכנפיים הקדמיות פינות הכנפיים הקדמיות ירקרקות והיתר צבוע בלבן, על החלק הצבוע בלבן מופיעים על כל כנף קדמית שני כתמים עגולים שחורים גם בנקבה וגם בזכר והכנפיים האחוריות בגוון ירקרק אחיד. הכתמים השחורים העגולים והבולטים מופיעים בנקבה משני צידי הכנפיים הקדמיות אבל אצל הזכר רק מצד אחד והוא צידן התחתון של הכנפיים הקדמיות.

תת המין המעופף בארצנו שונה מהמין המעופף באירופה. ההבדל החיצוני העיקרי הוא בכך שהגוון של רקע כנפיו הוא לבן מוחלט ולא לבן-צהבהב כמו במין האירופי.

תפוצתו של תת-המין שלנו מוגבלת לאסיה הקטנה והמזרח התיכון.

המין עצמו (האירופי) לעומתו נפוץ יותר.

לעיתים הזכרים מתנהגים בטריטוריאליות כאשר זכר מסוים מתייחס לשטח כלשהו כאל אזור ה"נחלה" שלו הוא יוצא לגרש פרפרים אחרים הנכנסים אליה. על "נחלה" אחת יכולים להילחם לפחות שלושה פרפרים.

תפוצה בעולם:מוצאו של המין הוא פליארקטי.המין נפוץ בכל אירופה,בצפון אפריקה ובאסיה ומגיע עד להימלאיה.        

הפונדקאים הם צמחים ממשפחת המצליבים,מצליבים בר אך בעיקר מצליבים תרבותיים וכוללים: כרוב, כרובית,קולורבי,חרדל,צנון,צנונית,לפתית ורבים אחרים. וגם  צלף וכובע הנזיר.

הביצים מוטלות בקבוצות של עשרות על הצד התחתון של העלה.

הביצה

 אורכה כ-1.2 מ"מ.

צבע הביצים צהוב כהה. לקראת הבקיעה הן נעשות שקופות-צהבהבות וראשן אפור כהה.

 

 

 

 

הזחל

הזחלים בוקעים ואוכלים את קליפת הביצה ממנה בקעו ורק לאחר מכן עוברים לאכול מהפונדקאי. בצעירותם הם חיים בצוותא ולרוב הם מתקבצים על מצע קורים משותף.   

הזחל הצעיר הוא בצבע צהוב בהיר יש לו שערות בהירות הנראות היטב בעזרת מגדלת,ראשו אפור-כהה ואורכו כ-2.5 מ"מ. הזחל הבוגר הוא אפור-ירקרק עם כתמים ונקודות שחורים, ראשו אפור-שחרחר ולאורכו שיער קצר בהיר ודליל אורכו בשיא גודלו כ-40-45  מ"מ. לקראת ההתגלמות הזחלים שעד אז חיו ביחד מתפזרים כל אחד לדרכו עוזבים את הפונדקאי ומתחילים לנוע בחוסר מנוחה בחיפוש אחרי מקום מסתור נוח ובטוח כדי להתגלם בו. והם מתגלמים לרוב במקומות גבוהים על עצמים שונים. הם כמעט שלא מתגלמים על הפונדקאי עצמו.

הגולם
הוא מטיפוס גולמי החגורה, אורכו כ-23 מ"מ ובקצה גופו הוא נתמך בווי קרמאסטר המחברים אותו לגבשושית קורים וגבו נשען על קור עבה המורכב מכמה קורים שהודבקו יחד כשכל אחד מקצוות הקורים מודבק ליד כל אחד מצדי הגוף.חצי מעגל הקורים הוא ה"חגורה" וכן גבשושית הקורים בקצה הגוף,צמודים למשטח העצם,הגבעול  או הענף עליו התגלם הזחל.  הגולם הוא אפור בהיר-לבן עם נקודות שחורות וקצת נקודות צהובות.בכל אחד משני צדי גבו יש בליטה בצורת קוץ ויש לו בליטה קטנה בראשו.   

 

 

 

טפילים

 לעיתים קורה שהזחלים מותקפים ע"י צרעה טפילית קטנה:Apanteles glomeratus.

הצרעה מטילה את הביצים בתוך גופו של הזחל (מתחת לעורו), או על גבו.

מוטלות עשרות ביצים המוטלות בתוך גוף הזחל ע"י הצרעה בעודו צעיר. וכל זמן שהזחל גדל גדלות גם הרימות שבתוכו עד שהן משתלטות עליו לחלוטין קצת לפני שהגיע לגודלו המרבי: הרימות של צרעה זו מתפתחות בגוף הזחל  וניזונות בהתחלה מגוף הזחל השומני ולאחר מכן פוגעות גם בקרביו. ובגמר גדילתן, הן יוצאות מגופו וטווות פקעות צהובות על שרידי גופת הזחל ומתגלמות בתוכן. ולאחר כשבוע בוקעות הצרעות הטפילות מהפקעות.

את הגלמים או הזחלים שלפני ההתגלמות תוקפת הצרעה: פטרומלית הלבנין(Pteromalus puparum). אשר מטילה את ביציה בגלמים, הרימות מתפתחות בגולם וניזונות מתוכנו ומתגלמות בתוך קליפת הגולם שנותרה  ותוך כשבועיים יוצאות מתוכו עשרות צרעות קטנטנות. והחור שנוצר בגולם הוא העדות לכך שהותקף.