לבנין התלתן Clouded yellow, Colias crocea
לבנין התלתן במנוחה
תיאור הפרפר
מין שמעופו מהיר. בולט מאוד בצבעו הכתום-צהוב כהה האופייני.
נפוץ מאוד ביישובים,בעיקר בקרבת שדות תלתן ואספסת המשמשים אותו כפונדקאים.
נפוץ ברוב חלקי הארץ בעיקר לאורך החבל הים-תיכוני. בדרום הארץ הוא אומנם מופיע אבל תפוצתו אינה רחבה.בדרום הוא נפוץ יחסית בסמוך לשטחי יישוב.אבל בבתי הגידול הטבעיים: בשטחי בר, הוא נדיר למדי. בדרום בניגוד לשטחי בר,במקומות מיושבים פעילותו מתמשכת גם בקיץ. במידה והאקלים חם ברמה סבירה הוא ממשיך את פעילותו עד סוף הסתיו. המין נחשב לנודד ונראה שהימצאותו במקומות רבים ושונים בארצנו מעידה על כך.
הזכר הוא צהוב-כתום, יש לו בכנפיו הקדמיות שוליים רחבים שצבעם חום כהה ובמרכז כל אחת מהן כתם בולט שצבעו חום כהה כמו השוליים. בכנפיים האחוריות יש גם שוליים חומים אך הם דקים יותר.
הנקבה גם היא צהובה- כתומה, בכנפיה הקדמיות יש לה שוליים רחבים בצבע חום כהה עד שחור, אבל בתוך השוליים מופיעים בכל אחת מהכנפיים הקדמיות שישה כתמים שצבעם כצבע הרקע ביתר חלקי הכנפיים: צהוב-כתום. גם לנקבה יש במרכז כל אחת מהכנפיים הקדמיות כתם בולט וצבעו חום כהה עד שחור. בכנפיים האחוריות יש שוליים חומים-שחרחרים ההולכים ומיטשטשים לכיוון מרכז הכנף.
במרכז הכנפיים האחוריות כתם בצבע כתום עז וסביבו צבעי הרקע כמו בכנפיים הקדמיות בשילוב גוונים של אפור וירוק בהיר. הצד התחתון בשני המינים הוא ירוק-צהבהב, במרכז הכנפיים האחוריות יש כתם לבן שסביבו טבעת חומה ומעליו צמוד לו כתם זהה נוסף רק קטן יותר שמוקף גם הוא בטבעת. הכתמים הצמודים זה לזה בצד התחתון של הכנפיים האחוריות דומים מעט לספרה: 8.
קרוב לשולי הכנפיים מופיעים כתמים ונקודות בחום. בכל אחת מהכנפיים הקדמיות יש כתם בולט שצבעו חום כהה עד שחור וסביבו רקע צהוב עד צהוב כהה המסתיים בסמוך לשוליים שצבעם ירוק- צהבהב כמו בכנפיים האחוריות. כשהפרפר נח בכנפיים סגורות לגמרי, מוסתרים הכתמים הבולטים והצבע הצהוב בכנפיים הקדמיות ונגלה רק הגוון הירוק- צהבהב וכך הוא מוסווה כשהוא דומה לעלה. וציורי הכתמים והנקודות דומים לסימנים שנוצרו בעלה.
לעיתים הגוון הירוק בצד התחתון של כנפי הנקבות כהה ובולט יותר.
בנקבות מופיעות לעיתים רחוקות צורות צהבהבות וצורות לבנות: הצורה הלבנה הנפוצה נקראת:
Form helice. בצורה זו, במקום גוון הרקע הצהוב-כתום מופיע צבע לבן,או אפור בהיר וקיימות בה גם וריאציות נוספות לבנות-ירקרקות. הצד התחתון דומה לצורה הדומיננטית אבל הגוון ירוק יותר ובכנפיים הקדמיות סביב הכתם הכהה העגול במרכז הכנפיים הקדמיות הרקע הוא לבן. כמו בצורה הרגילה גם הרקע הזה מסתיים קרוב לשוליים.
צורה לבנה אחרת היא צורה יפה ונדירה ביותר הנקראת: form helicina, המוגדרת צורת ביניים.
בצורה זו הגוון של הרקע הוא לבן-ירקרק- צהבהב.
לזכר יש צורה צהבהבה לא נפוצה. צורות לבנות אצל זכרים הן תופעה ממש נדירה.
הביצים מוטלות על צמחים ממשפחת הפרפרניים: מיני תלתן,לוטוס,אספסת,דבשה,בקייה ועוד...
מקום ההטלה המועדף הוא בצד התחתון של העלים.
הביצה
בצורת קונוס צר והיא צהבהבה או לבנבנה. לאחר יממה היא מקבלת גוון אדמדם. טרם בקיעתה היא מקבלת צבע סגול כהה . משך תקופת הביצה: ארבעה ימים.
הזחל
בוקע מהביצה וניזון מקליפתה.אורכו כ-1.8 מ"מ. קליפת הביצה היא ארוחתו הראשונה,היא עשירה בחלבון והיא חיונית להמשך התפתחותו. צבעו אפור כהה-חום וראשו שחור-מבריק.
הזחל הבוגר הוא ירוק כהה וחלק ומשני צדי גופו קרוב לרגליים עובר פס לבן-צהוב קרם מרוסק על ידי נקודות ורודות שמתחת לכל אחת מהן נקודה שחורה קטנה.
הוא מתגלם על הפונדקאי או על עצמים בסמוך לו.
אורכו כ-33 מ"מ בשיא גודלו.
זחל בגודל מלא של לבנין התלתן
הגולם
הוא מטיפוס גולמי החגורה, חלקו המרכזי בולט כלפי חוץ,הוא חלק והוא ירוק, רחב ועבה מעט,משני צדי החלק התחתון של גופו עובר קו צהוב בהיר שאורכו מגיע עד לחצי מהגולם ולידו יש קו חום קצר ודק, במרכז גופו קו אפור בהיר ובראש הגולם קו קטן שצבעו צהוב בהיר כמו הקו באזור הבטן.
אורכו כ-20 מ"מ.
גולם של לבנין התלתן
אויבים
צרעה טפילית תוקפת לעיתים את הזחלים.לתוך גוף הזחל מוטלת ביצה,ממנה בוקעת רימה הניזונה מרקמותיו של הזחל.הרימה גדלה בתוך גוף הזחל וכשהיא מסיימת לגדול היא יוצאת מתוכו וטווה ליד גופתו פקעת צהבהבה.