לבנין מצרי: Verity 1911, Egyptian White, Euchloe aegyptiaca
תיאור הפרפר

מהנפוצים שבפרפרי הנגב.פרפר זה הוא מין מדברי עונתי והוא מופיע בכל אזורי הנגב חוץ מדרום הנגב הקיצוני, הערבה והרי אילת.גבול  תפוצתו הדרומי הוא מכתש רמון וגבול תפוצתו הצפוני הוא באזור ספר המדבר שבדרום מזרח הר עמשא (ליד יער להב),באזור זה המין נדיר יותר ונצפים שם פרטים בודדים עד לגובה של כ-820 מ'. ושם תפוצתו חופפת עם זו של הלבנין המזרחי. הוא דומה לקרובו הים-תיכוני לבנין מזרחי אבל הוא קטן יותר והדגם של כנפיו שונה. הלבנין המצרי מקים בדרך כלל רק דור אחד בשנה ולעיתים רחוקות שני דורות בשנים פוריות במיוחד, עשירות במשקעים בהן ירד גשם רב. מוטת כנפיו של הדור הראשון כ- 30-23.5 מ"מ.

מוטת כנפיו של הדור השני: כ-35 מ"מ. המין אופייני למקומות צחיחים. תפוצתו העולמית כוללת את:לוב,מצרים,ישראל,סיני,ירדן וחיג'ז.   

תקופת פעילותו:סוף פברואר עד אמצע אפריל. רק לעיתים רחוקות הוא יישאר במשך כל חודש אפריל. 

יש למין זה כושר הסתגלות מעולה לתנאי המדבר והוא שורד יפה גם בתנאי בצורת.בשנות בצורת רוב הגלמים בתרדמה ומופיעים פרטים מעטים.אבל היו גם מקרים קיצוניים בהם נצפו בעיקר פרטים ננסיים קטנים מהרגיל שסבלו מתת-תזונה בשל מיעוט בפונדקאים.

הפונדקאים הם צמחים ממשפחת המצליבים: בן- שלח מנוצה, טוריים זיפניים, מוריקנדיה ועוד...

הזכר בעל רקע לבן בכל כנפיו.ובכל אחת מפינות הכנפיים הקדמיות יש כתם אפור כהה עם כתם לבן בתוכו קרוב לשפה העליונה. ושני כתמים נוספים צרים וקטנים יותר קרובים זה לזה קרוב לשוליים.

הנקבה דומה לזכר אבל היא בדרך כלל גדולה יותר ובכנפיה הגוון הלבן נוטה יותר לצהבהב,במיוחד בכנפיים האחוריות שהן צהבהבות אף יותר מהכנפיים הקדמיות .

הביצים מוטלות ביחידות בעיקר על ובין ניצני הפרחים של הצמח הפונדקאי.

לבנין מצרי דור ראשון
לבנין מצרי דור שני

הביצה

אופיינית לפרפרים בני משפחת הלבניניים בעלת מבנה פחוס בצורת חרוט  ואורכה כ-0.7-1 מ"מ.בהטלה היא בגוון לבן-אפור ולאחר כיומיים צהבהבה-ירקרקה. מאוחר יותר  צבעה כתום ולפני הבקיעה צבעה כתום כהה וראשה אפור כהה. משך תקופת הביצה כשמונה ימים.

הזחל
 בבקיעה אורכו כ-2 מ"מ, ראשו שחור וצבעו צהוב כהה עד כתום. לאחר שבקע הזחל הוא אוכל תחילה את קליפת הביצה ורק אחר כך הוא עובר לניצנים והפרחים. בשיא גודלו אורכו כ-26-30 מ"מ, לאורכו פסי אורך בצהוב וירוק-אפור והוא מנוקד בשחור.משני צדי גופו קרוב לגבו יש לו פסים בצבע סגול כהה עד סגול-חציל.הוא דומה קצת לזחל של לבנין הרכפה. אבל לזחל של לבנין הרכפה אין את הפסים הסגולים. לפני ההתגלמות בוחר הזחל מקום על גבעולי הפונדקאי, על אבנים ומתחתיהן או על שיחים יבשים.
הגולם

גולם חגורתי,צבעו אפור,אורכו כ-27 מ"מ,הוא דומה לגולם של לבנין ירוק-פסים וגם הוא מוארך,צר ומחודד בקצהו. קשה למצוא אותו בטבע כי הוא משתלב בצבעיו ובצורתו בעצמים עליהם הוא נמצא ומתמזג עם צבעי הסביבה.

הגלמים נכנסים לדיאפאוזה עד האביב הבא  וכמו בלבנין המוריקנדיה גם הם יכולים להישאר בתרדמה במשך מספר שנים. ולרובם דיאפאוזה ארוכה מאוד.