לבנין צהבהב, Elphinstonia( Euchloe) charlonia Greenish Black Tip/Lemon White , Donzel 1842

תיאור הפרפר

פרפר זה,מעופף באזורי צפון הנגב, הנגב המרכזי ועד הנגב המזרחי  ובדרום ים-המלח. גבול תפוצתו הדרומי הוא נחל עבדת. הוא נפוץ מאוד בספר המדבר, שכן הוא ערבתי. הפרפר בולט מאוד בצבעו הצהבהב המקנה לו את שמו שמבדילו מיתר לבניני הנגב,הוא מבצע נחיתות לעיתים קרובות על הקרקע,על אבנים ועל פרחים (בעיקר של מיני מצליבים)לרוב בכנפיים פרוסות למחצה והוא קטן . על כן לא קשה לזהות אותו.מצוי בעיקר בצפון אפריקה,במזרח התיכון ולפעמים מופיע בדרום חצי האי האיברי (במיוחד בספרד).  תפוצתו העולמית כוללת את: ספרד כולל האיים הקנריים, מרוקו,אלג'יר,טוניס,

 מצרים,לוב,סודן, ערב הסעודית,עומן, תימן,ירדן,ישראל,לבנון,סוריה,עיראק,אירן, טורקיה, טורקמניסטן,פאקיסטן וצפון-מערב הודו. 

בארצנו הוא מופיע במדבר יהודה,באזורי המרכז: בירושלים,עין-גדי ובבקעת הירדן  עד רמת הגולן-גבול תפוצתו הצפוני. אבל שלא כמו בחגורת ספר המדבר, תפוצתו במרכז הארץ וצפונה היא מצומצמת ביותר ושם המין נחשב נדיר. מוטת כנפיו: 30-33 מ"מ. את הבוגרים ניתן לראות עפים בבתות אירנו-טורניות ואירנו-טורניות למחצה. לעיתים זכרים בודדים ולפעמים גם נקבות מעפילים לראשי הרים.בראשי ההרים הזכרים נאבקים על השליטה בשטח ונלחמים בפרפרים אחרים. והנקבות שבאות נמצאות בעיקר סביב הפונדקאים הגדלים בראשי ההרים או במורדות ההרים.

הלבנין הצהבהב מקים בדרך כלל שני דורות בשנה ורק לעיתים רחוקות שלושה. מופיע מסוף פברואר ועד אפריל. ורק לעיתים נדירות ימשיך עד תחילת מאי (במידה ויהיו משקעים בכמות משמעותית).

בשני המינים: בכל הכנפיים הרקע הוא בגוון צהבהב עד צהבהב-ירקרק. במרכז כל אחת מהכנפיים הקדמיות יש כתם שחור הקרוב לשפה העליונה של הכנף. ויש לכנפיים הקדמיות גם שוליים שחורים ובתוכם ארבעה עד חמישה כתמים שצבעם כצבע הרקע: שניים צרים קרובים לשוליים בזווית החיצונית והיתר בשפה העליונה באזור פינת הכנף .

הנקבה בדרך כלל קטנה מעט מהזכר ושולי כנפיה והכתמים אצלה מודגשים ובולטים יותר.

הצד התחתון בשני המינים זהה: הוא ירוק בהיר-אפרפר עם נקודות בהירות בודדות מפוזרות.       

הביצים מוטלות ביחידות על מצליבים שונים בהם:בן-שלח מנוצה,כפיות שעירות ועוד...

ועל רכפה קטנת-פרחים ממשפחת הרכפתיים.

הביצה
צורתה חרוטית,אורכה כ-0.7-1  מ"מ, צבעה צהוב-בהיר, לקראת הבקיעה צבעה צהוב-אפרפר.
זחל של לבנין צהבהב

הזחל

בצעירותו הוא בגוון לבן-בז',אורכו כ-2 מ"מ וראשו שחור מבריק, אחרי התנשלותו הראשונה צבעו ירוק בהיר.

בשיא גודלו הוא ירוק-אפור טחבי,אורכו כ-30 מ"מ וגופו זרוע זיפים קצרצרים בהירים. לאורך גבו פס סגול דק ומשני צידי הגוף עובר פס בהיר לבן-ורדרד.

הגולם

הוא מטיפוס הגלמים החגורים וצבעו חום בהיר. אורכו כ-17 מ"מ ורוחבו כ-4 מ"מ.הגלמים מהדור האחרון ולעיתים גם חלק מגלמי הדור השני נכנסים לדיאפאוזה עד האביב הבא. חלקם גם נשארים זמן רב יותר.