נימפית החורשף The Painted Lady, Vanessa(Cynthia) cardui
תיאור הפרפר
מהפרפרים הנפוצים ביותר בארץ ובעולם, בזכות כושר הנדידה המעולה שלו, בזכות העובדה שצמחים רבים ממשפחות שונות משמשים לו כפונדקאים ובזכות יכולתו של הזחל שלו להתגונן מאויביו ע"י הסתגרות ב"תיק" עשוי עלה מקופל ומודבק בקורים שטווה. פרפר בינוני בגווני חום ושחור משולבים בכתמים בולטים בצבע כתום עד כתום- אדמדם ונקודות שחורות ולבנות. הוא עף מהר מאוד וקשה להשיג או לתפוש אותו. מוטת כנפיו 55 עד 60 מ"מ.
זחל של נימפית החורשף
מחזור חייו של הפרפר
הביצה: צבעה ירוק בהיר ולאורכה צלעות אורך וחריצים דקים לרוחבה. בהגדלה ניתן להבחין בצורתה שהיא כצורת חבית. אורך הביצה הוא: כחצי מילימטר. משך תקופת הביצה הוא כארבעה עד שישה ימים. יום לפני בקיעתה היא משחירה וקליפתה נעשית זגוגיתית. זאת בגלל הזחל המשתקף ממנה שקרוב לבקוע. הזחל: בבקיעתו מהביצה אורכו כ- 1.7 -2 מ"מ הוא חום עד אפור כהה וראשו שחור מבריק. בשיא גודלו הוא באורך של כ-40- 35 מ"מ. רוחבו כ-5 מ"מ.הוא קוצני ובעל שערות קצרות ברוב חלקי גופו, ראשו שחור מבריק והוא בעל שני גוונים: יש והזחל הוא חום ירקרק ולאורך גבו הוא בעל זיפים צהבהבים. ויש שהוא חום כהה-אפור עם קוצים שחורים עם בסיס אדמדם לאורך גבו. בכל אחד מצידי גופו עובר פס מקוטע צהבהב. במהלך גידולו הוא מגן על עצמו על ידי הסתגרות ב"תיק" אותו הוא בונה באמצעות הדבקת שולי עלה הצמח הפונדקאי בקורים. בדרך זו יש לו גם מזון זמין וגם מסתור מאויבים. הזחל ניזון מרקמת העלה כשהוא מותיר רק את עורקיו. כשהוא מסיים את העלה או שהעלה מתייבש הוא עובר לעלה חדש ובונה תיק מסתור אחר. לעיתים רחוקות הזחל מתגלם על הצמח הפונדקאי. בדרך-כלל הוא עוזב אותו ועובר לעצמים שונים בסביבה: חומות,עמודים, קירות,עצים, גדרות, גגות בתים ועוד...לפני ההתגלמות, כשהוא מוצא מקום טוב,בדרך כלל גבוה ולא חשוף מדי, הוא טווה גבשושית קורים,נאחז בה כשהוא מדביק אליה את קצה גופו וראשו מופנה כלפי מטה מכופף לכיוון החזה. ובתנוחה זו הוא מזכיר את האות:J. וצבעיו דוהים. לאחר כיומיים הוא מתגלם. הגולם: אורכו כ-25 מ"מ,רוחבו כ-7 מ"מ. הוא מטיפוס הגלמים התלויים והוא בדרך כלל חום בהיר עם כתמים ונקודות כפתוריות הנוצצים בגוונים מתכתיים של נחושת וזהב. לעיתים הגולם חום-אפור-ירקרק, הוא מעט מבריק ועטור בכתמים חומים. הבוגר בוקע אחרי כשבוע וחצי.
גולם של נימפית החורשף
מידע נוסף
פרפר בעל תפוצה כלל עולמית.זהו מין קוסמופוליטי. סימן היכר: פרפר בינוני בגווני חום ושחור משולבים בכתמים בולטים בצבע כתום עד כתום-אדמדם ונקודות שחורות ולבנות. בהתנהגותו הוא אינו בוטח. ופוחד מקרבת בעלי חיים גדולים ובמיוחד מקרבת האדם. ומשנה מקומות מנוחה לעיתים קרובות מאוד.הוא עף מהר מאוד, בצורה בלתי סדירה ולרוב הוא מגביה מעלה כך שקשה לעקוב אחריו. שלא לדבר על כמה קשה להשיג או לתפוש אותו.זה אחד היתרונות שלו. כי יש לו בכך יכולת גבוהה מאוד בהימלטות מאויבים. מה שמסביר בין היתר את רמת השרידות שלו שהיא כל- כך גבוהה.שזה מאפיין חשוב בטבע. היכולת לעוף לטווח רחוק ומהר ולאורך זמן מקנה לו את רמת כושר כנפיו היכולה להפתיע בכך שהיא מחזיקה מעמד כשהוא נודד מארץ לארץ. והוא יכול לעוף במשך שעות רצופות בלי להתעייף. ובשביל פרפר זה כוח עצום. אין עוד פרפר כמו מין של פרפר זה שיש לו תפוצה כה רחבה. יש שנים בהן הוא נפוץ מאוד אבל יש גם שנים בהן הוא כמעט אינו מופיע. למרות שהוא מעופף בכל העולם ובארצנו בכל רחבי הארץ.ולעיתים אפשר אפילו להיתקל בדרך כלל באפריל בלהקה המונה כעשרות פרטים שלו, הוא אינו פעיל בתוך יערות גשם ואינו נמצא באמריקה הדרומית אבל חוצה אותה בנדידה. בבריטניה ואירופה תקופת המעוף היא מאפריל עד אוקטובר. בארצנו המין פעיל כמעט כל השנה אך לא בצורת להקה. אלא לכל היותר בקבוצות קטנות של כארבעה עד שישה פרטים. ולעיתים מופיע גם בבודדים -הצורה הנפוצה. רק בימי החורף הקשים הגשומים והקרים במיוחד הוא נעלם. הסיבה לנדידה היא בעיקר חיפוש אחרי אתרי רבייה חדשים, שיש בהם צמחייה ואקלים נוח. הנקבה מטילה ביציה בעיקר על צמחים ממשפחת: המורכבים, החלמיתיים והסרפדיים. ובמקרים נדירים על מצליבים. הביצים מוטלות בבודדות על הצמח הפונדקאי הנבחר. לרוב על צידו העליון של העלה. הזחלים אינם בררנים ומלבד העלים יאכלו בצמח הפונדקאי כל חלק שרק אפשר- פרחים, פירות, זרעים וכו'... הם מתפתחים על צמחים רבים: גדילן מצוי, סרפד צורב, חלמית ועוד...
מקורות מידע
אביתר פיינגולד ודובי בינימיני.