נחושתני החומעה, Lycaena (thersamonia) thersamon omphale Lesser Fiery Copper

תיאור הפרפר

פרפר קטן שצבעו כתום- אדמדם המבריק בגוון מתכתי המזכיר נחושת ומכאן השם: נחושתני.

קיימים הבדלים חיצוניים במראה המינים: בכנפיה הקדמיות של הנקבה מופיעות נקודות שחורות.לעומת כנפיו הקדמיות של הזכר חלקות ללא נקודות. מוטת כנפיו כ-27 מ"מ.

נחושתני החומעה הוא פרפר נפוץ והוא מופיע כמעט בכל הארץ חוץ מדרום הנגב הקיצוני והערבה.

שולי הכנף בשניהם שחורים. הצד התחתון זהה בשניהם : הכנפיים האחוריות אפורות ועליהן פזורות נקודות שחורות מוקפות טבעות לבנות .לאורך שולי הכנפיים האחוריות עובר פס רחב אדום. הכנפיים הקדמיות כתומות וגם להן יש נקודות שחורות מוקפות טבעות לבנות. לעיתים יש בשולי הכנפיים האחוריות נקודות סגולות מבריקות, המופיעות בעיקר בפרטי האביב.

מין זה הוא אחד מהכחלילים היפים שיש בארצנו. הוא מעופף באזורי הנגב המרכזי ובהר הנגב בעיקר באביב ובקיץ, אבל קיימים הבדלים בין הפרטים בנגב בשתי העונות :

הפרטים של האביב: מרץ- אפריל-מאי, הם גדולים והזכר והנקבה הם ברובם בעלי כנפיים רגילות.

פרטים ללא זנבות- צורה אביבית.

הפרטים של הקיץ:סוף מאי, יוני- אוגוסט, הם בדרך כלל  קטנים יותר ולזכר והנקבה יש בדרך כלל תוספת זנבות בכנפיהם האחוריות. זאת אומרת שהזנבות  בפרטים בשדה בוקר וברכס חלוקים עד אזור מצפור חגי הם מאפיין קיצי ופרטים עם "זנבות" זו הצורה הנפוצה בקיץ. ביתר חלקי הארץ, בעיקר באזורים הים-תיכוניים והשפלה ידועה תופעה זו בקיץ בעיקר בנקבות. המין מקים כארבעה עד חמישה דורות בשנה.

לעיתים פרטיו של מין זה מתקבצים יחד ללינת לילה משותפת. הזכרים לעיתים טריטוריאליים ונצפים בעיקר בשטחי בתה ולאורך ערוצים סלעיים.

הפונדקאים: חומעה ומיני ארכובית.

מיני חומעה באביב ומיני ארכובית בעיקר בקיץ.

בסוף הקיץ המין נעלם ורק לעיתים רחוקות הוא נשאר עד אוקטובר.

הביצים מוטלות ביחידות על צדם התחתון של עלי הפונדקאי.

הזחל

 בשיא גודלו אורכו כ-17 מ"מ, הוא ירוק ולעורו מרקם לביד. לאורך גבו פס ירוק-כהה ומצדי גופו יש פסים ירוקים בהירים יותר מצבע הרקע. משני צדי גופו קרוב לרגליו עובר פס צהוב דק. הוא מוסווה היטב על הצמח ממנו הוא ניזון וקשה מאוד למצוא אותו בטבע.  לפני ההתגלמות צבעיו משתנים לגוון ירוק-סגול. 

זחל של נחושתני החומעה
הגולם

הוא מטיפוס גולמי החגורה, בצורתו הוא אליפטי וצבעו בז' ומנוקד בחום כהה אורכו כ-12 מ"מ והוא דומה לגולם של כחליל הרימון. הגלמים מהדור האחרון כנראה עוברים דיאפאוזה עד האביב הבא.      

גולם של נחושתני החומעה